שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מדריך: איך צריך לשמור על הריון מרובה עוברים
  הריון עם שני עוברים או יותר שונה לחלוטין מהריון עם עובר אחד. זה מתחיל בתגובה לבשורה שיש שם יותר מאחד, וממשיך בהגבלות ובסיכונים הנשקפים לו. על הייחודיות של הריון רב עוברים וההיבטים המחייבים התייחסות מיוחדת

  עם קבלת הבשורה על הריון של שני עוברים או יותר, מתעוררות תחושות רבות ומגוונות: יש החשים שמחה גדולה, אחרים מרגישים לחץ. יש המומים ויש לא מעט מדוכדכים. ברוב המקרים נוצר שילוב של תחושות שונות, ולעיתים - מעבר מהיר מתחושה אחת לאחרת.

   

  חשוב להבין שאין טבעי מלחוות מגוון תחושות, שהרי מדובר בבשורה בעלת משמעויות רבות: ההריון מסובך יותר, התהליכים הפסיכולוגיים (מהתקשרות לשניים

  ועד לתהליכים שהתאומים עצמם עוברים עם התפתחותם) מורכבים יותר, ההשלכות הכלכליות גדולות יותר, תגובות הסביבה נרגשות יותר, ויש עוד משמעויות רבות. כדאי לקבל את כל מגוון התגובות כנורמלי, ולדעת שהתחושות השונות מאפשרות הכנה טובה לקראת הבאות.

   

  רוצים להיות מוכנים יותר? נצלו את הזמן עד הלידה לשיחות עם הורים לתאומים. רובם יספרו לכם שלמרות הקשיים, מדובר במתנה נפלאה.

   

  הריון בסיכון

   

  הריון תאומים שונה מהריון רגיל במובנים רבים:

   

  • אורכו הממוצע קצר יותר מאשר זה של הריון עם עובר בודד.
  • השבוע הממוצע ללידת תאומים הוא 36 (לעומת שבוע 40 בהריון של עובר בודד).
  • תופעות הלוואי בהריון רב עוברים הן חריפות יותר (הן מבחינת משכן והן מבחינת עוצמתן) וקיימת שכיחות גבוהה יותר של בעיות כגון לחץ דם גבוה, עודף מי שפיר ואנמיה. כמו כן, אחוז הלידות המוקדמות גבוה יחסית.
  • הריון תאומים ויותר מוגדר כבר מתחילתו כהריון בסיכון, כלומר הריון שמחייב מעקב צמוד יותר מהריון רגיל.
  • שכיחות לידת פגים בהריון תאומים גבוהה יותר ועומדת על למעלה מ-40 אחוז, וחשוב להיות במעקב ועם אצבע על הדופק לאורך ההריון כולו.

   

  למרות הקשיים והסיכונים המופיעים בשכיחות גבוהה, כדאי לזכור שרוב הריונות התאומים מסתיימים בלידת תינוקות בריאים.

   

  לשמור על ההריון

   

  הקפדה על הכללים הבאים תסייע לשמור על ההריון:

   

  1. בחירת רופא: הריון תאומים ויותר מחייב לא פעם מעקב צמוד, ולכן חשוב לבחור את הרופא המתאים. רצוי שהוא יהיה אדם שאתם סומכים עליו ושיוכל לסייע לכם לקבל את המידע הדרוש לאורך כל הדרך. בכל מקרה של ספק או של חשש שמשהו אינו תקין, מומלץ לפנות אל הרופא המטפל, אל מרפאת קופת-החולים או אל בית-החולים בכדי לבדוק זאת.

   

  טיפול מוקדם עשוי למנוע את התפתחותה והחמרתה של בעיה קיימת, ולכן מוטב להיבדק "לחינם" מאשר להתעלם מסימנים העשויים להצביע על הבעיה.

   

  2. שתייה ותזונה: לאורך כל ההריון חשוב לצרוך כמויות גדולות של נוזלים. התייבשות עלולה לעורר צירים מוקדמים, ולכן בהריון שבו שכיחות הצירים המוקדמים גבוהה בשל סיבות נוספות, חשוב לספק לגוף את כל הנוזלים שהוא זקוק להם.

   

  תזונה מאוזנת חשובה בכדי לספק לעוברים המתפתחים את הרכיבים הדרושים להם. כאשר מדובר ביותר מעובר אחד ישנו צורך בכמויות ברזל גדולות יותר, וכן בכמויות ויטמינים, מינרלים ורכיבים נוספים בכמות גדולה.

   

  יש נשים הסובלות מירידה בתיאבון במהלך ההריון. מדובר בתופעה שכיחה, אולם על אף חוסר התיאבון חשוב לאכול, גם אם מדובר בארוחות קטנות פעמים רבות במהלך היממה.

   

  3. הקשבה לגוף: מדובר במשימה חשובה במקרה של הריון רב עוברים. במקרים רבים הגוף עשוי לאותת לאישה ההרה שהמאמץ גדול מדי או שהתעוררה בעיה המחייבת טיפול כלשהו. לעיתים ניתן להאריך את משך ההריון בזכות ההקשבה לגוף וההבחנה בשינויים או באותות שהגוף משדר.

   

  אישה החשה שהיא מתעייפת במהלך פעילות כלשהי, מוטב שתוריד הילוך או שתוותר על אותה הפעילות במהלך ההריון.

   

  אם הומלץ לך על שמירת הריון, חשוב להקפיד לנוח ולמלא אחר הוראות הרופאים. זיכרי כי המשמעות של לידה מוקדמת עשויה להיות אשפוז, לעיתים ממושך, בפגייה.

   

  4. ערנות לסימנים להתפתחות צירים: במהלך הריון תאומים חשוב כאמור להיות עם אצבע על הדופק בכל הנוגע לשינויים בגוף או בתחושות האם ההרה. שכיחות הצירים המוקדמים היא גבוהה יחסית בהריון תאומים ויותר, וכדאי לשנן את הסימנים של צירים מוקדמים בכדי למנוע התפתחותם ללידה מוקדמת.

   

  הסימנים לצירים מוקדמים הם:

  • שלשולים
  • כאבים בגב התחתון
  • התכווצויות בבטן
  • לחץ באגן
  • תחושה אינטואיטיבית שמשהו אינו כשורה

   

  יחד עם זאת, למרות השכיחות הגבוהה יותר של בעיות שונות ושל לידות מוקדמות, למרות חוסר הנוחות הגדולה לעיתים, כדאי לאמץ גישה של חשיבה חיובית. גוף האישה מפגין יכולות ראויות להערכה במהלך ההריון המיוחד שלנו. גישה חיוביות במהלך ההריון תתרום לאם וגם לעוברים.

   

  הכותבת היא מחברת הספר "היריון בגדול ", המדריך להריון ולידה של תאומים ויותר, ועורכת אתר תאומים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים