שתף קטע נבחר

"רוב המשפחות הסכימו להעברת הקברים מהגוש"

נושא העברת הקברים מגוש קטיף הוא אחד הרגישים בביצוע ההתנתקות. עד עתה לא היתה הסכמה לגבי העברת 49 הקברים מהגוש, וכמה מהמשפחות אף פנו לבג"ץ בדרישה להשאירם בגוש. היום נודע, כי 30 משפחות נמצאות בשלבים שונים של מו"מ לסגור את הפרטים לגבי האופן שבו יועבר הקברים. היום נערכה פגישה פורצת דרך בין הרב הצבאי הראשי לרבני הגוש. עורכי הדין שמייצגים את המשפחות בבג"ץ טוענים: אין כל מו"מ

31 משפחות שכולות מצויות בשלבים שונים של מגעים על העברת קברי יקירהם לחלקות חלופיות. כך נודע הערב (יום ב') ל-ynet, מפי גורם במינהל לשירותי דת, המסופח למינהלת ההתנתקות. חלק מהמשפחות כבר סיכמו את העניין עם המינהלת, וחלקן מצויות בשלבים שונים של מו"מ. בבית הקברות בגוש קטיף 49 קברים.

 

 

מתוך המשפחות שהסכימו להעברת הקברים בחרה אחת להעביר את הקבר להר הזיתים. משפחה נוספת תעביר את הקבר להר המנוחות, וכל השאר לחלקה שבימים אלו מסיימים את בנייתה בניצן. במקום התחילו גם בעבודות להקמת חלקה צבאית. 

 

מתוך 49 הקברים, קבר אחד אינו של נפטר יחיד, וטמונות בו עצמות של חללי פיגועים. מתוך 48 הנפטרים הקבורים בגוש, שלושה הם חללי צה"ל.

 

גורם המעורב בטיפול בהעברת הקברים אמר ל-ynet, כי מלבד 30 המשפחות, "כל שאר המשפחות מסרבות ליצור כל קשר עמנו. הנושא מאוד רגיש, והיו כבר משפחות שהחלו מו"מ ולאחר מכן חזרו בהן. ברמת העיקרון, רוב המשפחות ביקשו שהקברים יועברו לניצן מתוך הנחה ששם יהיה ביתם החדש, והם רוצים להישאר בקרבת יקיריהם".

 

עורכי הדין של המשפחות מכחישים המו"מ

 

לטענת עורכי הדין מוטי ואסף מינצר, שמשרדם מייצג 27 משפחות שיקיריהן טמונים בבית העלמין בנוה דקלים בעתירה לבג"ץ, הנתונים שנמסרו אינם נכונים: "אנו מתפלאים על כך שעל פי הכתבה כביכול הגיעה המדינה להסכמה עם 30 משפחות, כאשר המדינה כלל לא פנתה אליהן עד ליום זה, וזאת על אף שלפני למעלה מחודש הורה לה בג"ץ לעשות זאת תוך ביקורת חריפה על היחס המשפיל של המינהלת למשפחות בעניין הקברים", מסרו עורכי הדין.

 

גם שלמה יוליס, תושב נווה דקלים שבנו קבור בבית העלמין במקום, אמר : "לא ידוע לי על שום כוונה כזו ועל שום הבנה, אני מתנגד לעזיבת הקבר של בני וכך גם רבים אחרים. יש עתירה בבג"ץ של למעלה ממחצית המשפחות השכולות שיקירהן קבורים במקום. עדיין לא התקיים דיון בנושא"

 

פריצת דרך בפגישת הרב הצבאי הראשי עם רבנים מהגוש

 

הרב הצבאי הראשי, תת אלוף ישראל וייס, נועד מוקדם יותר עם כמה רבנים מרכזיים בגוש קטיף על מנת לקדם את נושא העברת הקברים. גורמים בצה"ל הגדירו את הפגישה "חיובית ומשמעותית" ואמרו כי "הושגה בה התקדמות בנושא הרגיש והמורכב".

 

הרב הצבאי הראשי, שנועד בשבוע שעבר עם חמש משפחות שיקיריהן קבורים בבית העלמין הסמוך לנווה דקלים, גילה בשבוע שעבר בראיון ל-ynet כי חלק מהמשפחות הביעו הסכמה עקרונית להעברת הקברים למקום חדש. הפגישה היום של הרב הצבאי הראשי עם הרבנים נועדה לקדם את הנושא ובסיומה הוסכם כי הרבנים ישוחחו עם המשפחות, יסבירו להן את הנושא וינסו לקדם סיכום עם המשפחות תוך כדי פתרון בעיות נקודתיות, על מנת שנושא העברת הקברים יתבצע בצורה המהירה ביותר.

 

בכך למעשה מצטרפים רבני גוש קטיף לרב הצבאי הראשי, שהודיע כי הוא מבקש לשוחח עם כל 47 המשפחות שיקיריהן קבורים בגוש, מדובר בצעד שעשוי להביא את הנושא המורכב לפתרון קל יותר עבור המשפחות.

 

תא"ל וייס הדגיש כי פינוי בית העלמין של גוש קטיף ייעשה אך ורק לאחר פינוי כל התושבים מיישוביהם, וגם זאת לאחר סיכום עם המשפחות והגעה לכלל הבנה עמן.

 

הרב הצבאי הראשי פועל מזה שבועות ארוכים, לרוב בצינורות חשאיים, על מנת לחזק את הנושא, והפגישה שערך היום עם הרבנים היא פגישה משמעותית

בדרך להגעה לפתרון המקובל על כל הצדדים: "בנושא הקברים יש כאב רב למשפחות. אנו מבינים זאת ורוצים שהמשפחות יהיו חלק בלתי נפרד מכל התהליך, ולכן חשוב כל כך שגם הרבנים המקומיים, שאותם הם מכירים שנים רבות, יצטרפו למאמצים האלה", אמר קצין בכיר במפקדת קצין שלישות ראשי.

 

17 משפחות, שיקיריהן קבורים בגוש, עתרו לבג"ץ נגד הכוונה להעתיק את בית העלמין. לטענת המשפחות, הטיפול של ממשלת ישראל בנושא הוא "משפיל ומזלזל ", ודורשים כי הממשלה תתייעץ במשפחות השכולות לפני ביצוע ההעתקה.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
בית העלמין בנווה דקלים
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
רוב הקברים יועברו לניצן
צילום: צפריר אביוב
מומלצים