שתף קטע נבחר

הקיבוצניקים באו לעזור לחקלאים מהגוש

100 מתנדבים מקיבוצי התק"ם החלו לפעול היום בהתנחלויות בגוש קטיף, בעקבות בקשת עזרה של בעלי חממות שעוברים למבקיעים. התושבים שמחו, בשירת הים קיללו

סיוע מהקיבוץ להתנחלויות: מתנדבים מקיבוצי התק"ם הגיעו היום (ג') להתנחלות גני טל שברצועת עזה, והחלו במבצע שיימשך לאורך השבוע וגם בשבוע הבא, ובמהלכו יסייעו לשמונה חקלאים מגוש קטיף להעביר את חממותיהם למבקיעים. "עברנו בגוש בין המשפחות. הם לא האמינו שנבוא, אבל אחר כך היו המון ברכות. רק בשירת הים קיללו אותנו, כי הם רואים בזה בגידה", סיפר יואל מרשק, המרכז את אגף המשימות של התנועה הקיבוצית.

 

היוזמה נולדה בעקבות פנייה של משרד ראש הממשלה לתק"ם, בעקבות בקשת סיוע מחקלאים. רונית בלבן, המנהלת משתלה ענקית בגני טל פנתה לחברי הקיבוצים: "אני זקוקה לעזרתכם ולכל עזרה שתוכלו לגייס על מנת לראות את מפעל חיי ממשיך להתקיים. המצב שאליו נקלעתי קשה ביותר. תמיד ראיתי את עצמי כעוזרת ותורמת וכעת אני מוצאת את עצמי מהצד השני, זקוקה לתרומה ולעזרה".

 

הקיבוצניקים שמעו את הקריאה ומיהרו להיחלץ לסיוע. 100 המתנדבים, בהם דני קריצ'מן, לשעבר מנכ"ל משרד החקלאות, ותת-אלוף במיל. יפתח ספקטור, חולקו לקבוצות עבודה של 20, חלקם עוסקים בפירוק עצמו, וחלקם בקליטת הציוד במבקיעים. הם הגיעו מעברון, יטבתה, כפר רופין, ניר דוד, כפר בלום, משמר העמק, הגושרים בארי, רביד ומגבעת השלושה. התק"ם קיבל ממינהלת ההתנתקות אוטובוס צמוד וכל מתנדב מקבל 150 שקלים ליום, לצורך הוצאות מזון ושתייה.

 

יואל מרשק מקיבוץ גבעת השלושה סיפר: "12 מתנדבים הגיעו לגני טל, ביום שני ניכנס גם לפאת שדה ולניסנית. אנחנו התנדבנו לסייע. גם מוראלית, מתיישב למתיישב. חקלאי לחקלאי. המשמעות היא יצירת תחושה שאנחנו מתנתקים ביחד ויוצאים מפה בראש זקוף. הם הלכו לכאן בשליחות המדינה ועל-פי החלטות דמוקרטיות. הם צריכים לעקור בית וזה הדבר הכואב ביותר. אנחנו חשים את הכאב, ולא יכולים לשבת מול הטלויזיה. אנחנו תנועה משימתית וחייבים להיות פה כשהדגל בוער".

 

בשבוע הבא יגיעו עוד שני מחזורי מתנדבים. קבוצה אחת תפעל בגוש קטיף והאחרת במבקיעים, שם מקימים את החממות החדשות.

 

לדברי מרשק, התק"ם גם הציע לשר הבטחון לנדב מילואימניקים, אם ייחסר כוח אדם לצה"ל, "עשינו 22 סיורים בגוש ובסופם התקיימה פגישה עם מתיישבים ורבנים. הנושאים היו שנויים במחלוקת, אבל המתיישבים הבטיחו שאלימות לא תהיה. בכל קבוצה נפרדנו בתחושה של עם אחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מפרקים חממות ברפיח ים
צילום: איי פי
צילום: תני גולדשטיין
החממות של אריאל פורת
צילום: תני גולדשטיין
הגרניום של שלמה ורסטייל
זקוקים לעזרה בגני טל
צילום: אילן מרסיאנו
מומלצים