שתף קטע נבחר

צילום: חגי אהרון

שפרעם: פעיל ימין קיצוני ירה ורצח 4 באוטובוס

עדן נתן זאדה, עריק מצה"ל, פתח בירי כשהוא לבוש מדים בתוך אוטובוס בקו 165 בשכונת הדרוזים בשפרעם. כתוצאה מפיגוע הירי נהרגו ארבעה בני אדם, וכתשעה נפצעו. באזור הפיגוע התחוללה מהומה, אלפי תושבים התגודדו והשליכו אבנים ובקבוקים על האוטובוס. מפגינים זועמים שהצליחו לחדור לאוטובוס ביצעו לינץ' ברוצח. גיוס כללי במחוז צפון של המשטרה: מסוקים, זרנוקי מים ופרשים הוזרמו לאזור

פיגוע טרור יהודי נגד ערבים ודרוזים. פעיל הימין הקיצוני עדן נתן זאדה ירה היום (ה') אחר הצהריים בתוך אוטובוס בקו 165 בשפרעם, הרג ארבעה מהנוסעים ופצע כתשעה. המחבל נתן זאדה הוא עריק מצה"ל, תושב ראשון לציון שבאחרונה הרבה לשהות בכפר תפוח וידוע כפעיל כך. לדברי עדי ראייה, תושבים זועמים שהצליחו לחדור לאוטובוס ביצעו בו לינץ' לאחר מעשה. רק לאחר כארבע שעות הצליחה המשטרה לפנות את גופתו לתוך ג'יפ משטרתי, נכבדי הדתות ניסו בעזרת רמקולים למנוע מההמון מלפגוע בג'יפ.

 

 

טרוריסט יהודי בשפרעם - כל הדיווחים:

 

מחשש לעימותים בעקבות הפיגוע, המשטרה הכריזה על גיוס כללי בצפון, והיא מרכזת כעת כוחות גדולים בצומת עאבלין בכניסה המערבית לשפרעם. למקום הגיעו גם שוטרים שהיו במשימות ההתנתקות בדרום. לפני זמן קצר הגיע למקום השר לבטחון פנים גדעון עזרא ונכבדי דתות שונות. מאות שוטרים ממחוזות ש"י וירושלים הוזרמו לצפון. למחוז הצפון הועברו גם אמצעים לפיזור הפגנות כגון מכונות להתזת מים, פרשים ומסוקים.

 

משטרת מרחב השרון העלתה את רמת הכוננות גם באזור השרון. בנוסף, תיגברה המשטרה את כוחותיה באזור מרחב השרון ובכללן בערים הערביות כפר קאסם, ג'לג'וליה, טירה, טייבה וקלנסואה. 

 

צה"ל העלה את רמת הכוננות ביהודה ושומרון מחשש להפרות סדר. תוגברו כוחות מג"ב בחברון, באזור מערת המכפלה ובצפון השומרון. כמו כן, נערך צה"ל לתפילות יום השישי מחר בהר הבית.

 

לגבי החשש כי מהומות אוקטובר 2000 יחזרו על עצמם, אמר השר גדעון עזרא: "אני מקווה שלא, אני בטוח שכולם התבגרו – גם התושבים וגם המשטרה, והפקת הלקחים תיושם. לא היה לנו שום מידע שדבר כזה יקרה".

 

"קשרתי את החייל באזיקים אבל לא הצלחנו להוציאו מהאוטובוס"

 

המחבל עדן נתן זאדה, הוא בן 19 שנולד בראשון לציון, וגויס לטירונות בבסיס ניצנים. הוא ברח מהטירונות לפני כחודשיים, והוכרז כעריק. מאז המשטרה הצבאית חיפשה אחריו. לפני שערק, הספיק להודיע שהוא מסרב להשתתף בהקמת עיר האוהלים ברעים כחלק מההכנות להתנתקות. במשטרה הצבאית התקבל מידע שהוא נמצא באחת הישיבות בתפוח וחזר בתשובה באופן קיצוני ביותר.

 


בפנים השוטרים, בחוץ המפגינים (צילום: חגי אהרון)

 

קב"ט שפרעם, ג'מאל אעליאן, סיפר ל-ynet: "קשרתי את החייל באזיקים ועצרתי אותו יחד עם שוטר נוסף, הוא דימם. עצרנו אותו אחרי שהוא רוקן את המחסנית. הוא היה חי ולא נתנו להמון לפגוע בו. לא הצלחנו להוציא אותו מהאוטובוס בגלל ההתקהלות. לפי דעתי הוא נהרג כחצי שעה אחרי שהוא ירה".

 

השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, אמר ל-ynet: "צריך לקרוא לזה פיגוע בכל מאת האחוזים. זה נראה כפיגוע קשה, כולנו חששנו מאירוע כזה. ברור שזה יכול היה לקרות גם כתוצאה מההסתה. אני מקווה שכולם יסיקו את המסקנות, יפסיקו את ההסתה ושנחזור לשפיות. אני קורא לכל מי שקורא להתיש את כוחות הביטחון להפסיק עם זה מיד".

 

"אני יודע שהשוטרים באומץ לב רב גוננו על החייל ושוטרים נפצעו", הוסיף השר עזרא.

 

מהומות בשפרעם

  

באזור הפיגוע התחוללו מהומות, ואלפי תושבים ניסו להגיע אל המחבל ולכלות בו את זעמם. כוחות מד"א התקשו להגיע לזירת האירוע ולטפל בפצועים, בשל

התגודדות באזור. המשטרה ניסתה למנוע מאלפי המתגודדים להיכנס לאוטובוס, שבתוכו וסביבו כ-30 שוטרים, ומסוק הוזנק לאוויר, אך כמה צעירים הצליחו לחדור לתוכו. תשעה שוטרים נפצעו במהומות. יש גם פצועים בקרב המפגינים.

 

כוחות יס"מ וכוחות משטרה מכל אזור הצפון בפיקודו של מפקד המחוז ניצב דן רונן נמצאים במקום. רונן דיבר עם נכבדי היישוב כדי לנסות להרגיע את הרוחות. המבוגרים ניסו להרגיע את צעירי האזור, שזרקו אבנים ובקבוקי שתייה על האוטובוס, שכל שמשותיו התנפצו. הכניסה לשפרעם מכיוון הקריות נחסמה. למקום הוזעק נהג אוטובוס נוסף שיזיז את האוטובוס למקום אחר, השוטרים ונכבדי העיר מנסים למנוע מההמון להפריע לאוטובוס לזוז. תת ניצב דוד סיסו, מפקד מרחב חוף, מנסה בכוחות עצמו להזיז את ההמון מהאוטובוס.

  

"חלק יידו אבנים ואחרים ניסו להגן על היורה"

 

חאתם חסון (55), סגן ראש עיריית שפרעם לשעבר, הגיע למקום הפיגוע כעבור זמן קצר. הוא סיפר ל-ynet: "כשהאוטובוס הגיע לרחוב שייח אמין פריד בשכונה המערבית, המוכרת כשכונת הדרוזים, הוא ירה בנהג ובעוד נוסעים. האוטובוס הידרדר ועצר בצד, והחייל המשיך לירות לאנשים. ההרוגים הם הנהג ועוד שתי צעירות. היורה נשאר באוטובוס. חלק מהתושבים יידו אבנים, ואחרים ניסו להגן עליו, לאחר שלקחו לו את הרובה. למשטרה לקח זמן רב להגיע לפה, ורק כעבור זמן רב הגיעו שוטרי מג"ב. כשהם הגיעו, המצב נרגע. אנשים לא מעכלים מה שקרה פה. אנשים בהלם. אין לנו מושג למה הוא ירה".

 

עדי ראייה סיפרו לח"כ עזרמי בשארה, שהנהג שאל את החייל לפני שהם הגיעו לתחנה האחרונה, בקריית אתא, אם הוא רוצה לרדת, מכיוון שהיה נראה להם מוזר שחייל יהודי נוסע לשפרעם. כשהאוטובוס נכנס לשפרעם החייל נטל את הרובה שלו וירה לכל הכיוונים, עד שסיים מחסנית אחת. 

 

אהרון מור, איש זק"א סיפר ל-ynet: "התושבים הזועמים לא איפשרו לכוחות ההצלה להתקרב לזירה, ואף הוציאו בכוח חלק מכוחות מד"א. לכן, שני אמבולנסים של שפרעם הורידו פצועים בתחנת ריכוז פצועים ברחוב הראשי של שפרעם בתחנת הדלק ושם מטפלים בהם צוותי מד"א ומפנים אותם לבתי חולים". לדברי אהרון מור, "המשטרה הגיעה באיחור רב. ב-18:23 הגיעה הניידת הראשונה למקום, 20 דקות לפחות אחרי האירוע". גם תושבים מקומיים התלוננו שהמשטרה הגיעה באיחור ניכר לזירת האירוע.

 

נקד נקד, תושב שכונת מראשן הדרוזית בשפרעם שבה אירע האירוע, לסיפר -ynet שהיה בבית שעה שהאוטובוס עצר בתחנה סמוך לביתו: "שמענו

קולות של ירי, והתברר שהחייל בתחנה ירה בנהג ובשתי נשים שהיו במושב הקדמי, והחל לירות מתוך האוטובוס החוצה, מה שהפחיד מאוד את תושבי השכונה". נקד, פעיל בולט בחד"ש, אמר כי המצב מתוח מאוד בשכונה ובעיר בכלל.

 

דובר אגד, רון רטנר, מסר ל-ynet שהאירוע התרחש באוטובוס בקו 165 שיצא ב-17:05 מתחנת "מרכזית המפרץ" בחיפה לשפרעם: "בהגיעו לשכונה הדרוזית, אחד מנוסעי האוטובוס, חייל או אדם לבוש מדים, החל לירות מטווח אפס בנהג, ממוצא ערבי-נוצרי, והרג אותו במקום. הוא הרג עוד נוסעים בקדמת האוטובוס, עד שנלכד. אנחנו באגד מזועזעים מהמקרה הקשה הזה וממתינים לחקירת כוחות הביטחון כדי לדעת בדיוק מה קרה שם".


פורסם לראשונה 04/08/2005 18:00

 

וידאו: ערוץ 2. בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד, חנן גרינברג, אפרת וייס ודיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקום האירוע
צילום: חגי אהרון
המתגודדים פרצו לאוטובוס
צילום: חגי אהרון
צילום: ערוץ 10
אלפי צעירים יידו בקבוקים ואבנים
צילום: ערוץ 10
מומלצים