שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אמן הגרפיטי בנקסי הגיע לצייר על גדר ההפרדה

  האמן הידוע, שמבוקש על ידי המשטרה בבריטניה ובארה"ב, עיטר את צדה הפלסטיני של גדר ההפרדה בתשעה ציורי קיר

  בנקסי, אחד מאמני הגרפיטי המפורסמים בעולם, הגיע בשבוע שעבר למזרח התיכון ועצר לצייר על גדר ההפרדה שחוצצת בין שטחי ישראל לשטחי הרשות הפלסטינית. משטח הבטון הענק שימש לאמן הבריטי החתרני כקנבאס עצום ממדים עליו צייר תשעה ציורי קיר שמבטאים כמיהה לחופש.

   

  הציורים עצמם אינם נושאים אופי פוליטי, אך באתר האינטרנט הרשמי של בנקסי נכתב: "הממשלה הישראלית בונה חומה שמקיפה שטחים פלסטיניים כבושים. גובהה הוא פי שלוש מחומת ברלין ובסופה אורכה יאמד ב-700 קילומטרים שהם המרחק בין לונדון לציריך. הגדר אינה חוקית כך על פי החוק הבינלאומי ומהותה להפוך את פלסטין לבית הכלא הגדול בעולם".

   

  למרות המסר החריף בנקסי הוסיף קריצה וכתב: "עם זאת הגדר היא יעד אולטימטיבי לפעילות נופש של אמני גרפיטי". לצד אחת התמונות שצולמה לא הרחק מהמחסום ברמאללה בנסקי מספר על שיחה שניהל עם זקן פלסטיני. "הציורים שלך הפכו את הגדר ליפה", אמר הזקן ובנקסי הודה לו אך זכה לגידופים, "אנחנו לא רוצים אותה יפה, אנחנו שונאים אותה. לך הביתה".

   

  בנקסי, שמגדיר את עצמו "טרוריסט אמנותי" זכה לפרסום רב במהלך השנים האחרונות כשהציג את אמנותו ללא ידיעתם או אישורם של מנהלי מוזיאונים מובילים ובהם המוזיאון לאמנות מודרנית, מוזיאון המטרופוליטן בניו יורק, המוזיאון של ברוקלין כמו גם המוזיאון הבריטי בלונדון.

  בהזדמנות אחרת סגר יחד עם חבריו את אחת ממנהרות הרכבת התחתית בלונדון וביחד עם חבריו צבע את קירותיה בלבן על מנת שיוכל להטביע על הקיר הנקי את חותמו. מלבד תשומת הלב התקשורתית שעוררו היוזמות יוצאות הדופן הצליחו בנקסי ואמנותו לעניין חברות ענק ובהן "נייקי" שהציעו לו קמפיינים פרסומים עתירי תקציב, אך הוא סירב. בנקסי אגב משתמש בשם בדוי על מנת לחמוק ממעצרים משטרתיים על מעלליו.

   

  בנקסי זוכה לאהדה רבה בקרב הציבור הבריטי ויוצרי גרפיטי ברחבי העולם, אך נחשב לוונדליסט בקרב אוצרי ומבקרי אמנות. בראיונות נדירים שנתן לעיתונות הבריטית הוא ניסה להעביר מסר: "אמנות היא אחד הקרטלים הגדולים האחרונים שנותרו. קומץ אנשים עוסק בה, קומץ אנשים רוכש אותה וקומץ נוסף מציג אותה. מיליוני האנשים שמתבוננים בה נטולי זכות אמירה. אני לא עושה תצוגות גלריה כמקובל אלא יוצר תקשורת ישירה עם הציבור. אני רוצה להראות שכסף עדיין לא הצליח לנטרל את האנושיות מהכל".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מאיר פרטוש
  תמונת ארכיון
  צילום: מאיר פרטוש
  לאתר ההטבות
  מומלצים