שתף קטע נבחר

מפקד העבודה: כ-45 אלף טפסים נפסלו

מבדיקה שערכה ועדה בראשותה של השופטת בדימוס שרה פריש עולה כי כ-49 אחוזים מכלל הטפסים הנבדקים נפסלו, חלקם מהותית וחלקם טכנית. המזכ"ל כבל: חתמנו פרק מביך

קרוב ל-45 אלף מטפסי מפקד מפלגת העבודה נפסלו במהלך בדיקה שערך צוות בראשות השופטת בדימוס שרה פריש, מהם כ-30 אלף בשל פגמים מהותיים. כך הודיעה השופטת במסיבת עיתונאים שערכה הבוקר (יום ג') בבית מפלגת העבודה בתל-אביב. משמעות הדבר היא ש-49 אחוזים מכלל הטפסים הנבדקים, שהם 34 אחוזים מסך טפסי מתפקדי העבודה, נפסלו.

 

פריש טענה בדבריה כי הטפסים הפסולים מתחלקים לשתי קטגוריות שונות לחלוטין: פסילות טכניות ופסילות מהותיות וכי יש להכשיר את כל הטפסים שנפסלו מסיבות טכניות, בגלל כישלון מנגנון המפלגה.

 

לדבריה, "במקרים אלה יש לשקול את האפשרות להכשיר את כלל הטפסים שנפסלו רק בגלל תקלות של המנגנון. השיעור הגבוה של טפסים פסולים נובע מתפקוד לקוי של הפרטים שהביאו יותר מדי טפסים אבל גם בגלל כישלון מנגנון המפלגה. מנהלת המפקד לא קיבלה את כל הכלים הדרושים לביצוע עבודתה כראוי - לא היה מעקב כספי מבוקר, לא הוקפד על לוח זמנים, לא היה שטח מבוקר וסגור ועוד. אני מניחה כעת ספר בוחרים נקי, שיכול לשמש להליך דמוקרטי תקין".

 

מזכ"ל מפלגת העבודה, חבר הכנסת איתן כבל, אמר בפתח מסיבת העיתונאים כי "זוהי חתימתו של פרק דרמטי, שלעתים היה מביך מאוד מבחינתה של מפלגת העבודה. בסופו של דבר אני מאוד מקווה שהבדיקה היא בעצם פרק שיהפוך החל מהיום לאות כבוד למפלגה".

 

עוד אמר כבל כי "היו עתירות שרצו למנוע בדיקה. הבדיקה נעשתה והיא נעשתה באופן שאני גאה בו. משטרת ישראל עוד לא סיימה את הבדיקה של החומר מהתמודדות בורג-פואד. יש מי שביקש ממני לתת חסינות למי שיבוא ויצהיר בפניי שהוא התפקד שלא מרצונו. התחייבתי לתת חסינות. פתחנו קו וקיבלנו מאות פניות של אנשים שאמרו שכפו עליהם להתפקד. כל חשד לפלילים יועבר כפי שהוא למשטרה. אני רואה בתהליך הזה של הניקוי תחילת דרך גם למפלגות האחרות. לי ברור שהפריימריס הבאים לא יהיו כמו הפריימריס של היום". כבל אף הבהיר כי הטיל על השר יצחק הרצוג להקים ועדה שתבחן כיצד ניתן לסגור את הפרצות במנגנוני המפלגה.

 

אהוד ברק, המתמודד לראשות מפלגת העבודה, אמר בתגובה כי "מבדיקת השופטת עולה תמונה מזעזעת המחייבת פעולה מיידית. מסתבר שהגורמים שהביאו מפקדי אנוסים ומפקדי ארגזים, טענו שזה המפקד הנקי ביותר בתולדות המדינה וניסו לגנוב בחירות מיידיות על בסיס מפקד שהם ידעו שהוא מזויף - נבלמו בניסיונם להשתלט על המפלגה ולהשחיתה. לצערי צדקתי. עומק הזיופים חמור יותר ממה שרצינו להאמין ומחייב לחשוף והלוקיע את מי שעמדו מאחורי הזיופים והשיבושים. ייתכן שהגורמים האחראים לכך הם עדיין חלק מהמועמדים".

 

השר מתן וילנאי אמר כי "זוהי רעידת אדמה. זיופים ושחיתות אינם דרכנו". וילנאי הורה לשאר המועמדים לראשות המפלגה לקבוע מיד תאריך מוסכם לקיום הפריימריז, מוקדם ככל שניתן. לדבריו, "תוצאות הבדיקה מוכיחות שנכון היה לעצור את הבחירות ולנקות. זאת ההזדמנות הגדולה של העבודה לחזור לעצמה ולהוכיח עד כמה היא מבודלת מן הליכוד, שמחריש נוכח השחיתות שבו".

 

שר הפנים, אופיר פז-פינס, אמר בתגובה כי "יש לעשות בדק בית כולל על-מנת לדעת מי עומד מאחורי השחתת המידות במפלגת העבודה. לא מדובר בגזרה משמיים אלא במעשי ידי אדם, ועלינו לדעת מי הוא אותו אדם". 

 

חבר הכנסת רשף חן משינוי אמר כי "היום הוכח שוב שמפלגת העבודה נותרה מושחתת ורקובה עד היסוד וכי התהדרותה בפריימריז לא נועדה לאלא לכסות על שחיתות מאורגנת וממוסדת. הפיתרון אינו בסיסמאות ריקות כגון פריימריז, אלא במחוייבות אמיתית למנהל תקין שלא בנמצא".

 

משה כהן, ראש מטהו של יו"ר מפלגת העבודה, השר שמעון פרס, אמר כי "תהליך טיהור המפקד היווה צורך קיומי בתפקודה העתידי של העבודה. לאחר שספר הבוחרים ינוקה, הפריימיריז לבחירת מועמד במפלגה לראשות הממשלה צריכים להתקיים לא יאוחר מחודש נובמבר 2005. לא ניתן יד לדחיית הבחירות או לכל תמרון אחר שימנע אותן. הדרך היחידה להימנע מקיום הבחירות הינה אם כל המועמדים יסירו את מועמדותם ויתמכו בפרס, שלו הסיכוי היחידי להביא את מספר המנדטים הגדול ביותר למפלגה".

 

תוצאות הבדיקה

 

130,250 מתפקדים רשומים בספרי מפלגת העבודה. מתוכם 39,039 חברים ותיקים שמחדשים חברות באופן קבוע ו-91,211 מתפקדים חדשים. 44,843 טפסי מפקד נפסלו על-ידי הוועדה הבודקת. 

 

15,747 טפסים נפסלו בגלל כשל במנגנון המפלגתי; 7,978 טפסים נפסלו לאחר שגביית התלום עבורם בוצעה באיחור ואילו 7,769 טפסים נפסלו בגלל הקלדה מאוחרת במערכת הממוחשבת.

 

29,096 טפסים נפסלו בגלל פגמים מהותיים. 1,753 מהם בשל חוסר בפרטים מהותיים או בחתימה; 9,916 טפסים נפסלו בשל חתימה מזוייפת; 7,120 טפסים נפסלו לאחר שהתשלום בגינם בוטל; 9,940 טפסים נפסלו בשל שהתשלום עבורם שולם על-ידי מי שאינו קרוב דם מדרגה ראשונה ואילו 367 מהמתפקדים הצהירו כי לא התפקדו מרצון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
"תחילת דרך". כבל
צילום: ירון ברנר
צילום: שאול גולן
בית מפלגת העבודה (ארכיון)
צילום: שאול גולן
מומלצים