שתף קטע נבחר

לנדאו הכריז על מועמדותו לראשות הליכוד

את החלטתו להתמודד תלה עוזי לנדאו, ממנהיגי המורדים בליכוד, לא רק בהצבעה על פינוי היישובים, אלא גם בכך ש"אפילו תומכי שרון חושבים שהוא מושחת". המורדים לא מיהרו להתייצב לצדו והכריזו: "מוטב לתמוך במועמד שיינצח את שרון". ומה יגיד ביבי?

יומיים לאחר התפטרותו של נתניהו והמערכת הפוליטית לא נרגעת: חבר הכנסת עוזי לנדאו, מראשי המורדים בליכוד וממובילי ההתנגדות בכנסת לתוכנית ההתנתקות, הכריז הבוקר (יום ג') במסיבת עיתונאים מיוחדת על מועמדותו לראשות הליכוד. הכרזתו של לנדאו היתה צפוייה מזה שבועות ארוכים, אולם השר לשעבר המתין עם ההכרזה למה שהגדיר כ"זמן מתאים".

 

"לפני כמה שבועות ראיתי באחד העיתונים סקר מוזר, לפיו גם הציבור שתומך בשרון חושב שהוא מושחת", הסביר לנדאו את מניעיו. "ירדנו מהפסים. ממתי הפסקנו לדרוש מהמנהיגים יושר? ממתי ההגינות הפסיק להיות מטבע עובר לסוחר? ממתי היושר הפסיק להיות מילה גסה? ממתי אידאולוגיה היא מילת דקדוק?

 

"אומרים לי 'אתה לא מספיק פוליטיקאי'. תנו לי לומר לכם משהו, אם פוליטיקאי זה להצליח להוליך שולל את הבוחרים שלך, לרמות את כולם כל הזמן, אז אני לא רוצה להיות מספיק פוליטיקאי. אני לא פוליטיקאי. אני רוצה פוליטיקה אחרת. אני פה כדי להציע ישראל אחרת. אני פה בשביל מי שרוצה מנהיגות נקייה ואידאולוגית, בשביל הגינות, בשביל מי שמוליכים אותו שולל אחרי הבחירות. אני פה בשביל מי שרוצה מנהיגות מעוררת כבוד, ולא מנהיגות שמתביישים בה".

 

לנדאו התייחס להצבעה בממשלה על פינוי מורג, נצרים וכפר דרום ואמר כי "השבוע, ממשלת ישראל הביסה את עם ישראל כשהצביעה על תוכנית הנסיגה החד-צדדית מחבל עזה וצפון השומרון. ממשלת ישראל הביסה את העם ולא את החמאס. נעשו מספר שגיאות קשות, בהן הנסיגה החד צדדית, ללא פרטנר, ללא הסכם. מישהו מתפלא שהג'האד והחמאס רואים בזה ניצחון גדול? ככה עושים שלום? בכך סותמים את הגולל על סיכויי השלום לשנים הקרובות.

 

"רציתי לדבר על כך שבהחלטה שקיבלה הממשלה השבוע הכריזה הממשלה שבעבור מדינת ישראל, ארץ ישראל וחלום הציונות חסרי משמעות. היועצים שלי אמרו לי 'עזוב ציונות. אל תדבר על ציונות. זה לא מעניין. תהיה פרגמטי'. אני לא אעזוב את הציונות, אף פעם".

 

"בכל זאת", אמר לנדאו, "אשתדל להיות קצת פרגמטי. לדוגמה הנמל בעזה. מה אומר הנמל בעזה? אומר כל איש ביטחון שאוניות כמו קרין A, אוניות אלה לא יצטרכו לבוא באישון ליל. כלי הנשק שלהם יגיעו לפרדס חנה ולערים אחרות. מה נעשה כשיירו טילי כתף על מטוסים בנתב"ג? אני לא יכול לחיות עם זה. כך לא בונים ביטחון. כשאתה מפנה 24 ישובים יהודיים ואפילו לא ישוב ערבי אחד, אתה קובע שהישובים היהודיים הם המכשול היחיד. אתה קובע שטיהור אתני הוא כשר אבל רק ליהודים. ככה לא בונים שלום. כמה מחבריי הטובים ביותר בשמאל סבורים שמדיניות כזאת תזמין לחץ בינלאומי על ישראל לפנות יהודים בלבד ולסגת עד קווי 67. כך לא עושים שלום, ובמיוחד לא במזרח התיכון".

 

לנדאו הציג גם את תוכניתו לשלום והבהיר: "כולנו רוצים שלום וכולנו רוצים ביטחון. ימין ושמאל. אני רוצה שלום, וכשיהיה סיכוי לשלום אמיתי, יהיו בו פשרות. אני מוכן לפשרות. עבור שלום וביטחון אמיתיים אני מוכן לפשרות, אך לא לוויתורים מטומטמים. כשאני רואה את כל מה שקורה בישראל, אני מודאג ביותר. אנחנו אומרים לעולם שהחלום הציוני נגמר, שוויתרנו. יש התפרקות מוחלטת מכל הערכים. כולנו כאן מתיישבים והחלום של האבות המייסדים זו מדינה מתוקנת.

 

"האם ההסתה של הממשלה נגד חלק מאזרחיה, כל הזלזול באזרחים, כל השחיתות השלטונית שיוצרת פערים, זו המורשת שלנו לדור הבא? זה מה שאנחנו רוצים להשאיר לדור הבא? אני רוצה מנהיגות שתוביל מחדש את ישראל לדמוקרטיה, לישראל של שלטון חוק. אני רוצה מנהיגות שתתן דוגמה מתוך כבוד הדדי. אני רוצה מנהיגות נחושה שתעניק לציבור כוח. אין לנו מנהיגות כזאת, ולכן החלטתי להתמודד על ראשות הליכוד".

 

בודד במערכה

 

למרות האמירות האופטימיות, נראה כי לנדאו נותר לבדו במערכה. מלבד הח"כ לשעבר משה פלד מצומת, שמונה לראש מטהו, המורדים מרדו בלנדאו והשאירו אותו לבד על הבמה.

 

חברי הכנסת איוב קרא ומיכאל גורולובסקי פירסמו הבוקר הודעה בה נאמר: "אנו קוראים לכל המתנגדים להתנתקות להתייצב מאחורי המועמד בעל מרב הסיכויים להחליף את שרון. התמודדות פנימית בתוך המחנה האידאולוגי מיותרת ואף מסוכנת".

 

גם ח"כ אהוד יתום פרסם הודעה בה קרא ללנדאו שלא להכריז על מועמדותו והודיע: "אני קורא ללנדאו לפעול למען ליכוד השורות יחד עם בנימין נתניהו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
מתמודד. לנדאו (ארכיון)
צילום: טל שחר
צילום: גיל יוחנן
זעזע את המערכת. נתניהו
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
"חושבים שהוא מושחת". שרון
צילום: רויטרס
מומלצים