שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שילמתם יותר מדי לביה"ס? עכשיו תוכלו לברר
  במשרד החינוך החליטו להיאבק ב"גבייה השחורה" של תשלומי הורים: המשרד יפרסם באתר האינטרנט את רשימת דרישות התשלום מההורים בכל בית ספר בארץ ואת התשלומים המרביים המותרים לגבייה. כל הורה יוכל להשוות בין דרישות התשלום בבית הספר בו לומדים ילדיו לבתי ספר אחרים

  משרד החינוך מגביר את האכיפה על "הגבייה השחורה" של תשלומי הורים: החל משנת הלימודים הקרובה (תשס"ו), שתחל בעוד כשבועיים, יפרסם המשרד באמצעות אתר האינטרנט את רשימת דרישות התשלום מההורים בכל בית ספר בארץ. לצד רשימה זו תפורט טבלת התשלומים המרביים המותרים לגבייה, כך שכל הורה יוכל להשוות בין דרישות התשלום בבית הספר בו לומדים ילדיו לבתי ספר אחרים בכל הארץ.

   

  המטרה מאחורי היוזמה החדשה היא לגרום להורים רבים יותר להתלונן נגד אותם בתי הספר ומנהלים החורגים מהתשלומים הנדרשים בחוק. במקביל, מנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש, מינתה ועדה לבחינת נושא גביית התשלומים, הבודקת בשיתוף עם נציגי הלשכה המשפטית דרכים להרחבת אמצעי הענישה והאכיפה במקרים של גביית יתר וכן קריטריונים מוסדרים לגבייה.

   

  ועדת החינוך של הכנסת עדיין לא אישרה את תשלומי ההורים לקראת שנת הלימודים הקרובה. למרות זאת, כמדי שנה, ישנם בתי ספר ברחבי הארץ שהחלו גובים תשלומי הורים לשנת הלימודים בניגוד לחוק.

   

  מנהלי בתי הספר מנצלים את חוסר המודעות בקרב ההורים וגובים את התשלומים בניגוד לחוזר מנכ"ל משרד החינוך שאוסר זאת. העונש למנהלים שנתפסו גובים תשלום מעל המותר נע בין בירור מול מנהל המחוז במשרד החינוך ועד - במקרים חמורים - בהעמדה לדין משמעתי.

   

  "קשה לי להתמודד"

   

  "להורים מעוטי יכולת כמוני קשה להתמודד מול אותם הורים שיש להם את הכסף ומוכנים לשלם מעבר לסכומים המותרים", אומרת ש', ששני ילדיה לומדים בבית ספר במועצה האזורית מטה אשר.

   

  לאחרונה החל בית הספר לגבות תשלומים בניגוד לחוזר מנכ"ל: 1,184 שקלים לילדי כיתות א'-ה' ו-1,524 שקלים לילדי כיתות ו'. "מדברים על שיוויון במערכת החינוך, אבל הנושא הזה פרוץ. אין שום סיבה שההורים ישלמו את המס הזה ולא המדינה. הורים רבים פוחדים להתלונן מחשש שיזכו ללעג מצד הורים אחרים וגם כי אנחנו פוחדים לצאת נגד מנהל בית הספר".

   

  למרות שנושא אכיפת תשלומי ההורים עולה כל שנה, הרי שבפועל מתקבלות תלונות מעטות במשרד החינוך. בשנת הלימודים שהסתיימה זה מכבר, התקבלו בסך הכל 51 פניות בלבד של הורים על גבייה בלתי חוקית. המחוז המוביל במספר הפניות הוא מחוז צפון עם 25 תלונות של הורים. אחריו מחוז מרכז בו התקבלו 10 פניות, במחוז דרום שבע פניות, במחוז תל אביב שש פניות ובמחוז חיפה שלוש פניות.

   

  ב-20 בתי ספר התקבלו בעת האחרונה תלונות חוזרות. במקרה כזה נשלחת לאותו מוסד חוליית בקרה חשבונאית.

   

  משרד החינוך: ההורים אשמים

   

  במשרד החינוך מתקשים להעריך את מימדי התופעה. הממונה על תשלומי הורים במשרד החינוך, ד"ר חגית מאיר, אמרה כי האשם בגבייה הבלתי חוקית הוא דווקא בהורים ולא במנהלי בתי הספר.

   

  "ההורה המתלונן הוא לרוב צדיק אחד בסדום", היא קובעת. "יש מעל מיליון תלמידים במערכת ומעל למיליון הורים ולכל אחד אינטרסים אחרים. יש הורים שיכולים ורוצים לשלם מעבר, יש מעוטי יכולת שאינם מסוגלים לשלם ויש כאלה שמסוגלים ואינם רוצים בכך מסיבות שונות. מבחינתנו הצדק הוא עם ההורה המתלונן. לצערי, כשאוכפים את החוק יש טענות ועצומות מוועדי הורים ששואלים 'למה מפריעים לי לשלם בשביל הילדים שלי'? הם לא מבינים שאנחנו שואפים לשיוויון וישנם הורים רבים שנמצאים במצוקה ולא מסוגלים לשלם".

   

  מקרים בולטים ונפוצים בהן קיימות בבתי ספר דרישות נוספות לתשלום מההורים (תשלומי רשות) שאינן חוקיות: תשלום נוסף עבור טיול שנתי או מסיבת סיום; תשלום עבור כוח אדם לפיצול לכיתות קטנות; שיעורי תגבור במקצועות שונים במהלך שעות הלימוד הסדירות וכן תשלום עבור סייעת נוספת בגני הילדים. כל אלה נאכפים משמעתית על ידי המשרד ברגע שמתקבלת תלונה.

   

  "המשרד מתייחס בחומרה למקרים בהם מנהלים גובים מההורים תשלומים מעבר לאלה שנקבעו על ידי ועדת החינוך של הכנסת", היא אומרת. עם זאת, היא מבהירה:
  "יש הורים שלוחצים על מנהלים לספק שירותים חריגים. לפעמים ההורים גם מטעים מנהל ומבקשים רשות לגבות כסף כביכול עבור תרומות למטרות מסוימות ואז גובים מחוץ לתחומי בית הספר כל מיני תשלומים. יש סוגי עבירות שרשויות לא יכולות לטפל בהן. אם מתחמנים ועוקפים מפקח, אין בלשים, אם הורים לא יתלוננו נתקשה לדעת על התחמונים. ולצערי, הורים שהם הצד הנפגע לא תמיד משתפים פעולה בצורה שמאפשרת אכיפה".

   

  ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד אוסר על גביית תשלומי הורים מעבר לסכומים המירביים, אשר נקבעים בטבלת תשלומי ההורים ואשר קיבלו את אישור ועדת החינוך של הכנסת. אשר למקרה הנדון, אומרת הממונה על תשלומי ההורים, ד"ר חגית מאיר, כי הנושא ייבדק באופן מעמיק כבר מחר מול מנהל בית הספר. ד"ר מאיר תבהיר, כי בכל מקרה אין לגבות תשלומים מעבר לסכומים המירביים שנקבעו . ד"ר מאיר מוסיפה, כי ועדת החינוך של הכנסת טרם אישרה את דף תשלומי ההורים לשנת תשס"ו ובתוך כך בתי הספר אינם רשאים לגבות בתקופה זו תשלומים מההורים". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "שילמתם יותר מדי לביה"ס? עכשיו תוכלו לברר"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מאיר פרטוש
  (ארכיון)
  צילום: מאיר פרטוש
  צילום: אלכס קולומויסקי
  (ארכיון)
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מוצר השנה
  מומלצים