שתף קטע נבחר

שיעורים פרטיים באינטרנט: מי מציע מה?

התחליף העכשווי למורים הפרטיים הוא שיעורים ולימודי עזר באמצעות האינטרנט. במחיר של שיעור פרטי אפשר לקבל עשרות שיעורים וירטואליים, שיסייעו לתלמידים לצלוח את מכשולי המתמטיקה, האנגלית והלשון - מהיסודי ועד לבגרות. איך זה עובד וכמה זה עולה

הלימודים עוד לא התחילו, אבל תלמידים רבים כבר יודעים שהם יזדקקו לשיעורי עזר ולתמיכה. אולי קשה להאמין, אבל ישנם אפילו כאלה, שרוצים עוד בחופש לשפר ציונים ולשנן חומרים, כדי להחליק לתוך שנת הלימודים ביתר קלות. אחרים לחוצים לקראת הבגרויות והם מתכוננים להצטייד בקרוב במורה פרטי, או בכל שיטה אחרת, שתעזור להם להתקדם ולהבין על מה מדובר.

 

לפי סקרים, שנערכו על ידי מכונים פרטיים במהלך השנה האחרונה, כ-45 אחוז מכלל התלמידים בישראל נעזרים במורה פרטי. נתונים של משרד החינוך מדברים על 35 אחוז, שגם זה אחוז נכבד,שעלותו מעיקה ללא ספק על כיסי ההורים. עלות שיעור פרטי אחד נעה היום בין 80 ל-120 שקל לשעה, וההערכות הן שענף השיעורים הפרטיים מגלגל כ-700 מיליון שקל בשנה, רובו בשוק השחור.

 

בשנים האחרונות צמחה אלטרנטיבה אנטרנטית למורים הפרטיים. שיטת הלמידה מרחוק, שיכולה לחסוך בעלויות הגבוהות של השיעורים הפרטיים ולפתות לא מעט תלמידים, שמיודדים עם המחשב יותר מאשר עם מורה פרטי כזה או אחר. ישנם גם לא מעט תלמידים, שעבודה מול המחשב משפרת את יכולת הריכוז שלהם, ושיטת הלמידה מרחוק מתאימה להם במיוחד. התלמידים הווירטואליים האלה צריכים לעמוד בסך הכל בשתי דרישות סף: שיהיה להם מחשב עם חיבור לאינטרנט המהיר ושיהיה להם רצון ללמוד.

 

בדקנו כמה אופציות של לימודים מקוונים. אתרים אלה מציעים שיעורי אנגלית, מתמטיקה, פיזיקה, לשון או ביולוגיה, ולצידם שיעורי העשרה רבים. הלימודים מתנהלים בשתי שיטות לימוד עיקריות: שיעורים סינכרוניים מול מורה און-ליין,

או רכישת קורסים קיימים במחשב.

 

כל הקורסים מותאמים לתוכניות הלימודים והם פותחו על ידי אנשי חינוך ואקדמיה בכירים בתחומם. כל האתרים מבטיחים מורים מיומנים ומקצועיים, אדיבים וצעירים ברוחם, הזמינים לתלמידים בכל עת (כמעט). באחד האתרים אף מצאנו, שהתלמידים יכולים להעניק למורה ציון בתום ההדרכה, ובכך לעזור לאחרים לבחור לעצמם מורה.

 

129 שקל לשני מקצועות

 

חברת אי-טיצ'ר (eTeacher) מציעה כמה מסלולי לימוד. מסלול "חופשי-חודשי" נותן עזרה בשיעורי בית ללא הגבלה תמורת תשלום חודשי. המורים זמינים און-ליין כל יום בין השעות 21:00:17-00 בשיטה של שיחת ועידה. לתלמיד יש אפשרות גישה למורים במתמטיקה, אנגלית ולשון בכל הרמות, כולל הכנה לבגרות. המנוי מאפשר עזרה מיידית בזמן הכנת שיעורי הבית או הכנה למבחנים, כאשר המערכת משלבת קול, צ'אט, תמונה, וידיאו ולוח גרפי, שעליו נכתבים נתונים חשובים על ידי המורה.

 

כל מה שצריך לעשות זה להיכנס לאתר החברה, ללחוץ על שם המורה הפנוי, להכניס שם וסיסמה ולהתחיל בשיעור. בדרך כלל התלמיד מגיע עם בעיה ספציפית והמורה עוזר לו להבין את דרך הפתרון. מנכ"ל החברה, יריב בן נון, אומר שעשרות רשויות מקומיות, בתי ספר, עמותות ובתי חולים רכשו מנויים לתלמידים (או לחלק מהם), ביניהם עיריות הרצליה וירושלים.

 

גם בווידאו-קונפרנס

 

מחיר המנוי למשתמש הפרטי 99 שקל למקצוע אחד, 129 שקל לשני מקצועות ו-169 שקל לשלושה מקצועות. מנוי אחר של אי-טיצ'ר מתמקד בבגרויות: כאן מעניקים כ-1,000 שיעורי תגבור קבוצתיים לקראת הבגרות במתמטיקה, לשון ואזרחות. כל תלמיד המשתתף בתוכנית יכול להתחבר מהבית או מכל מקום שבו יש לו גישה לאינטרנט,

ולהשתתף בשיעורים לפי צרכיו. השיעורים מתבצעים בקבוצות, עם מורה און-ליין, ומועברים במהלך כל שנת הלימודים עם חזרות מרתוניות על כל החומר לקראת בחינות אמצע השנה, ובחודש שלפני בחינות הבגרות. המחיר: 19 שקל לחודש (החל מאוקטובר).

 

מסלול למידה נוסף של אי-טיצ'ר מציע שיעורים פרטיים, המתקיימים גם הם בטכנולוגיה של וידיאו קונפרנס דרך האינטרנט הביתי. התלמיד נפגש און-ליין עם המורה בסידרה של מפגשים, המסוכמים מראש, כאשר השיעורים מוקלטים וניתנים לצפייה חוזרת.

 

התלמיד רואה את המורה ושומע אותו התוכן מגיע במולטימדיה על גבי המסך. השיעורים ניתנים בכל המקצועות והרמות. המחיר לחבילת שיעורים: 81 שקל לתלמידי יסודי, 85 שקל לתלמידי חטיבה.

 

התלמיד בוחר את הקצב

 

חברת אינטרלקט פיתחה מערכת למידה מרחוק בשם "אדיולקט". אדיולקט מציעה חבילה של שיעורים פרטיים בעיקר לחטיבה העליונה במקצועות רבים: מתמטיקה, לשון, אנגלית, פיזיקה, כימיה, מחשבים ועוד, כולם תואמים את תוכנית הלימודים של משרד החינוך. השיעור כולל סרטון קצר בן 3-7 דקות, המספק הסבר נקודתי לסוגיה לימודית אחת. הסרטון משלב אנימציה וקריינות, כך שכל מה שצריך לעשות כדי ללמוד זה הוא להסתכל ולהקשיב.

 

בהמשך יש תרגולים, מבחנים ומתכונות. השיעורים והתרגילים זמינים באינטרנט בכל יום, בכל שעה ומכל מקום, והם נתונים לשליטה המלאה של התלמיד שכן אין מורה ב-Live. בכל שלב אפשר לעצור את השיעור,

 לחזור אחורה ואפילו להריץ אותו קדימה, לפי קצב הלימוד המתאים. כמו כן ניתן להפנות שאלות למומחי התוכן של האתר דרך הפורום, או לשאול חברים ללימוד באמצעות הצ'אט.

 

ארז איצקוביץ, מנהל השיווק של החברה, אומר כי מאות תלמידים ועשרות בתי ספר משתמשים באתר (ביניהם ביה"ס נחלת יהודה בראשון לציון, בויאר ירושלים, תיכון משגב ובתי הספר באשקלון) כאשר המורים נותנים לתלמידים מטלות מתוך האתר. המחירים: 99 שקל למנוי חודשי רצוף, או 130 שקל לחודש אחד. אפשרות נוספת: רכישת חבילת זמן. לדוגמה: עבור כל 100 דקות שימוש משלמים 50 שקל. בכל מקצוע יש כמה שיעורים שניתנים בחינם לצורך התרשמות לפני הרשמה.

 

סנונית עושה גלים

 

עמותת סנונית מהאוניברסיטה העברית בירושלים מפעילה אתרים לימודיים לילדים ואתרי העשרה לבני נוער. אתר הלימודים המוביל של העמותה הוא גלים. זהו אתר עשיר וידידותי במחיר מינימלי, המיועד לילדים בגילאי 7-12.

 

במקביל, מציע אתר סנונית שפע מידע במגוון נושאים, המיועדים לתלמידי חטיבות הביניים והתיכון – ובחינם. חלק מהשיעורים ב"גלים" מקבילים לתוכנית הלימודים, כמו אנגלית, מתמטיקה, הבנת הנקרא וגיאוגרפיה. לצידם מוצעים עשרות נושאי העשרה בתחומים כמו מידענות ומחשבים, היסטוריה, אמנות ותרבות, יהדות ומילונים. באתר פועל גם מסלול שיעורים בערבית בחינם.

 

מנכ"ל העמותה, דרור אוברמן, אומר כי 600 בתי ספר יסודיים מחוברים לאתר הלימודי, וכן 14 אלף משפחות. המחיר: 15.75 שקל דמי מנוי לחודש. תשלום זה מאפשר כניסה לכל השעורים ולכל הנושאים.

 

מט"ח ויחידות הלימוד

 

ואי אפשר בלי מט"ח, הגוף הראשון בישראלי שפיתח קורסים וירטואליים לתלמידי בתי הספר. המרכז לטכנולוגיה חינוכית מציע קורסי העשרה חינם בעשרות תחומים ולכל הגילאים (מגן ועד סוף התיכון), כולל אתרים מקיפים ללמודי תנ"ך ומדעים, ספרייה וירטואלית עם עשרות אלפי מאמרים, אטלס היסטורי וגיאוגרפי ופעילויות חוויתיות לתלמידי יסודי.

 

במקביל, מפעיל האתר קורסי הכנה לבגרות בתשלום, במקצועות לשון (1 יחידת לימוד), אנגלית (4-5 יח"ל), מתמטיקה (3 יח"ד), וכן קורס תרגול בערבית. הקורסים הווירטואליים של מט"ח הם זמינים ומאפשרים למידה בכל זמן ובכל מקום, 24 שעות ביממה.

 

הקורס אישי ומופעל על ידי סיסמה פרטית של התלמיד. המורה יכול לעקוב בכל עת אחר התקדמות התלמידים ולהפיק דו"חות לבית הספר, אם נדרשים כאלה. מנהלת הקורסים הווירטואליים של מט"ח, רותי מנוף, אומרת כי כל יחידת לימוד היא מודולרית וניתנת ללמידה בפני עצמה, בלי קשר לסדר היחידות. כמו כן, הקורס כולל אלפי תרגילים במתכונת הבגרות ומאפשר לתלמיד להתנסות בתרגול רב לקראת הבחינה, כאשר המשוב הוא מיידי. מחיר לקורס: 149 שקלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
כבר אפשר ללמוד מהבית
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים