שתף קטע נבחר

הנשיא קצב למפונים: סליחה

נשיא המדינה נשא הערב נאום מיוחד ובו התנצל בשם המדינה על הדרישה מן המתנחלים לעזוב את בתיהם "לאחר עשרות שנים של בנין וקרבנות". קצב התייחס למחאת הימין ואמר: "חלק מפעולות המחאה הן מרשימות, ואף עוררו בי התרגשות". ובאשר לעתיד? קצב יותר מרמז על דעתו בנושא כשאמר: "גם תומכי ההתנתקות מבינים כי המאבק העיקרי הוא על הגבול המזרחי"

נשיא המדינה, משה קצב, בחר הערב (יום ד') לפנות אל מתיישבי חבל עזה וצפון השומרון, ובנאום מיוחד לאומה ביקש סליחה. "בשם מדינת ישראל אני מבקש מכם, המתיישבים, סליחה, על הדרישה לעזוב לאחר עשרות שנים של בנין וקרבנות", אמר קצב.

 

 

 

נאומו של הנשיא הועבר בשידור חי ברשתות טלוויזיה. קצב בחר לפנות תחילה אל המתנחלים, ורק אחר כך אמר כמה מילים לאזרחי ישראל. "אחי תושבי חבל עזה וצפון השומרון, אנו עומדים לפני ההכרעות הגורליות ביותר מאז הכרזת העצמאות. בעוד ימים אחדים תדרשו, על פי החלטות הממשלה והכנסת, לפנות את חבל עזה וצפון השומרון", אמר הנשיא. "מגיעים אל הרגע הקשה. כאב הנטישה כבד מנשוא. אני מזדהה עם כאבכם. רבים בעם, בלי קשר להשתייכות הפוליטית, בוודאי מזדהים עם כאבכם".

 

"אנו יודעים כי התיישבתם ברחבי יש"ע לפי צו מצפונכם, וע"פ החלטות ממשלות ישראל. הקימותם ישובים פורחים, גידלתם דורות של ילדים ונוער, המפארים את העם והמדינה. בשם מדינת ישראל אני מבקש מכם, המתיישבים, סליחה, על הדרישה לעזוב לאחר עשרות שנים של בנין וקרבנות", הוסיף.

 

"אנו נפעמים ומתרגשים מכך שעמדתם בגבורה מול הסכנות, למרות אלפי הפצצות, טילי קסאם ופיגועי ירי. סיכנתם את חייכם ואת חיי משפחותיכם למען האידיאל והאמונה, ידעתם אסון ושכול. לא נשברתם, לא איימתם, המשכתם בתנופת הבניה וניהלתם מאבק איתנים, הגעתם להישגים היסטוריים", אמר קצב. "לאחר שנה של מאבקים קשים ודיונים נוקבים הגיעה השעה. עליכם לכבד את החלטות הרשויות הממלכתיות: הכנסת והממשלה. החלטה שנבחנה גם בבג"ץ. משהוחלט, דינא דמלכותא דינא.

 

קצב התייחס למאבק הקשה שמנהלים המתנחלים ומתנגדי ההתנתקות בהחלטות הממשלה. "למרות המתיחות הרבה ביניכם לבין הממשלה, הממשלה אינה אדישה לעמדותיכם... גם מי שסבור שהמהלך שגוי ומסוכן, הוא אינו רשאי לפעול בדרך בלתי חוקית, לביטול ההחלטה. הזכות למחאה ולזעקה, הרצון להחליף את השלטון – אינם מצדיקים שימוש באמצעים פסולים. חלק מפעולות המחאה הן מרשימות, ואף עוררו בי התרגשות. אך יש גבולות למאבק, חובה להימנע מהתבטאויות קיצוניות, כי יש מי שעלול להסיק מסקנות נמהרות".

 

קצב פנה למנחלים ואמר: "עלינו לחזק את כוחות הביטחון. הם נאלצים לבצע משימה כמעט בלתי אפשרית. נפשם של חיילי צה"ל נקרעת. מי שסבור כי יש תועלת כלשהי מסירוב פקודה, טועה טעות מרה. הסירוב עלול להוביל לאסון".

 

באשר לעתיד הוסיף: "עליכם לשמור על רוחכם לקראת המאבקים העיקריים הניצבים בפנינו, אסור לנו להחליש את כח העמידה. גם תומכי ההתנתקות מבינים כי המאבק העיקרי הוא על הגבול המזרחי. זה נוגע לכל בית בישראל".

 

צילום וידאו באדיבות ערוץ 2
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
סליחה. קצב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים