שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  בריטניה: נעצרו עשרה ה"מסוכנים לביטחון המדינה"

  אנשי מחלקת ההגירה במשרד הפנים הבריטי עצרו עשרה חשודים, לקראת גירושם לארצות מוצאם. בין העצורים: איש דת ירדני, שנחשב ל"שגריר הרוחני" של אל-קאעידה באירופה

  10 אזרחים זרים שהוגדרו "סיכון לביטחון המדינה" נעצרו הלילה (יום ה') בבריטניה לקראת גירושם, כך הודיע שר הפנים הבריטי צ'רלס קלארק. על פי הודעתו, נוכחותם של העשרה "אינה תורמת לטובת הציבור מסיבות ביטחון לאומי...".

   

  קלארק אמר כי הוא מאמין שהעשרה אכן מהווים סיכון ביטחוני והוסיף: "הנסיבות הביטחוניות הלאומיות השתנו וחיוני שנפעל נגד אלו המאיימים על ביטחוננו".

   

  מדובר בצעד ראשון וחריג בו נוהגת בריטניה בהתאם למדיניות החדשה שנולדה לאחר סדרת פיגועי התופת הקטלניים ב-7/7 וניסיונות הפיגוע הכושלים ב-21/7 בלונדון. בשבוע שעבר הודיע ראש ממשלת בריטניה על המדיניות החדשה, לפיה ניתן יהיה לגרש מתחומי הממלכה גורמי קיצונים המטיפים לאלימות. בנאום בו פרש את קווי המדיניות אמר בלייר: "כדאי שתבינו, חוקי המשחק השתנו".

   

  על פי הדיווחים בכלי התקשורת בבריטניה, בין העצורים המועמדים לגירוש נכלל גם איש הדת המוסלמי אבו קאטדה, שנטען שהוא "השגריר הרוחני" של אל קאעידה באירופה. אבו קאטדה הירדני מתגורר בבריטניה מזה 12 שנים. הוא היה עצור מנהלית בבריטניה במשך כשנתיים. לאחרונה, לאחר שהתברר שלא ניתן להמשיך ולהשאיר אותו במעצר מנהלי ללא משפט, הוא הושם תחת מעקב גלוי של שירותי הביטחון הבריטיים בביתו בלונדון.

   

  אבו קאטדה נשפט בירדן בהעדרו למאסר עולם בגין מעורבות בסדרה של פיגועי טרור וככל הנראה יוסגר למולדתו.  

   

  אך כדי למנוע ביקורת בינלאומית כמו זו שהופנתה אל ארה"ב במקרים דומים, חתמה בריטניה בתקופה האחרונה על הסכמים עם מספר מדינות במזרח התיכון, באפריקה ובאסיה אליהם יגורשו החשודים. בין סעיפי ההסכם ישנה התחייבות שהחשודים לא יעונו במדינות אליהם יגורשו. העצורים האחרים הם מלבנון, אלג'יריה ומדינות נוספות בצפון אפריקה.

   

  "אחרי חודשים של עבודה דיפלומטית יש לנו סיבה טובה להאמין שקיבלנו את הערבויות ההכרחיות שיבטיחו שהעצורים לא יהיו חשופים לעינויים או יחס רע בארצות היעד", הוסיף קלארק.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חוקי המשחק השתנו. שוטרים בלונדון
  צילום: איי פי
  מומלצים