שתף קטע נבחר

150 אלף מפגיני ימין קראו לשרון: "לך לבחירות"

מתנגדי התנתקות לרבבותיהם הגיעו לכיכר רבין להשתתף בעצרת האחרונה לפני תחילת הפינוי, וקראו לשרון: "עצור את ההתנתקות, לך לבחירות". כ-2,000 שוטרים ואנשי ביטחון איבטחו את האירוע - ואת האנדרטה לזכר רבין הסמוכה. למפגינים גם ניתנו הוראות לגבי המשך המאבק: "ביום שני כולנו יורדים דרומה, על מנת לשבש, לעכב ולעצור את הגירוש". ובתוך כך: מיום א' תעלה המשטרה לכוננות חירום בכל רחבי הארץ, ובמועצת יש"ע מכינים "הנהגה חלופית" למקרה שראשי המועצה ייעצרו בגוש קטיף

בכיכר רבין בתל אביב הסתיימה הערב (ה') עצרת הימין הגדולה נגד ההתנתקות - האחרונה לפני תחילת הפינוי בשבוע הבא, בהשתתפות כ-150 אלף מפגינים. העצרת התקיימה תחת הכותרת "גוש קטיף וצפון השומרון אני נשבע - אנחנו נהיה שם". מהמשטרה נמסר כי אין בכוונתם להעריך את מספר המפגינים שיבואו לכיכר. לטענת המארגנים, בכיכר וברחובות שמקיפים אותה הפגינו כ-300 אלף איש.

 

ובתוך כך, בתום הערכת מצב מיוחדת שקיים היום מפכ"ל המשטרה משה קראדי עם השר לביטחון פנים גדעון עזרא וסגל הפיקוד הבכיר הוחלט, כי מיום ראשון תעלה המשטרה בכל רחבי הארץ לכוננות חירום.

 

 

כ-2,000 שוטרים, שוטרי יס"מ ומג"ב מאבטחים את האירוע. כוח אבטחה כבד מאוד הוצב גם מסביב לאנדרטה בכיכר לזכרו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל.

 

העצרת נפתחה באמירת שני פרקי תהילים. את העצרת מנחה פנחס ולרשטיין, ראש המועצה האזורית בנימין, שפתח את העצרת באמרו: "באנו לכאן לומר שנעשה כל מאמץ כדי להיאבק ולעצור את מכונת הגירוש והעקירה".

 

יו"ר מועצת יש"ע, בנצי ליברמן, פנה מעל הבמה לראש הממשלה אריאל שרון: "אחרי התפטרות שר האוצר, אנחנו יודעים שהבחירות קרובות ויתקיימו זמן קצר אחרי תוכנית ההרס שלך. לך לבחירות כבר עכשיו, אנחנו נקבל את הכרעת העם".

 

ליברמן קרא למתנגדי ההתנתקות להגביר את מאבקם: "אני קורא לכם, אם הדמוקרטיה חשובה לכם וארץ ישראל ויישוביה חשובים לכם, כולנו נהיה שם מיום שני ואילך, נהיה שם גם אם יכו אותנו. נהיה שם כדי שהתוכנית הזו לא תצא מהכוח אל הפועל".

 

ראש עיריית שדרות אלי מויאל אמר מעל הבמה: "נגיד את זה עד שהיושב בירושלים ישמע - לא תהיה התנתקות. אי אפשר להוליך מהלך מול האהבה הגדולה הזו". גם מויאל פנה לראש הממשלה ואמר לו, "עוד שלושה ארבעה חודשים יהיו בחירות, לאן אתה ממהר, לך לבחירות או למשאל עם ואנחנו נקבל את הכרעת הדמוקרטיה".

 

המפגינים נושאים שלטים רבים בהם הסיסמאות המוכרות: "גוש קטיף אני נשבע", "ההתנתקות תביא טרור", "עובדה: שרון מגרש תחת אש", "אוהבים את צה"ל" ועוד. במקום מוצבים דוכנים שבהם מוכרים ספרים ומחלקים פלאיירים וצמידים כתומים.

 

ההוראות למפגינים: "ביום שני כולנו יוצאים דרומה"

 

ראש המועצה האזורית דרום הר חברון, צביקי בר-חי, נתן מעל הבמה את ההוראות והתדרוך לשבוע הבא ואמר, "המטרה שלנו היא לרדת לגוש קטיף על מנת לשבש, לעכב ולעצור את הגירוש ולהגיע לבחירות או למשאל עם. המשימה היא שכולנו יוצאים ביום שני דרומה מי ברכב, מי ברגל מי ברכבת או מי באוטובוס". שם הקוד של המבצע: "שחר כתום".

 

"נעקוף מימין ונעקוף משמאל אבל לא נרים יד", אמר בר-חי והוסיף: "נצא מאשקלון, משדרות, מנתיבות ומאופקים. לא נתעמת מול כוחות הביטחון, אבל נידבק לרצפה, לאדמה ולא נזוז. לא מכות של היס"מ, לא אלות של מג"ב וסוסים של המשטרה ישברו אותנו. גם אם ישברו לנו את העצמות אנחנו נידבק לאדמה עד שראש הממשלה יגיד, בואו נלך לבחירות".

 

בר-חי הוסיף ואמר כי "מי שלא יורד או לא יכול להגיע לגוש קטיף מיום רביעי הקרוב - עולה לירושלים לבית ראש הממשלה, ולא זז עד אשר ראש הממשלה יאמר 'הולכים לבחירות'. אנחנו אומרים: לך אריק שרון, לך הביתה. אינך ראוי יותר לתפקידך". 

 

הזמר בני אלבז שהופיע מעל הבמה, הדגים למפגינים כיצד לדעתו יש לסכל את הפינוי: לאחר ששר, הוא לקח בקבוק שמן שפך אותו על עצמו, וקרא להמונים לשפוך גם על עצמם שמן, כדי שיהיו חלקים, "וכך השוטרים כשיבואו לפנותם לא יצליחו לתפוס אותם". 

 


לפני העצרת (צילום: ירון ברנר)

 

איתיאל בר-לוי הגיע להפגנה עם שלושת ילדיו, בני 13, 15 ו-16, מהיישוב נוף איילון שליד מודיעין. "באתי להראות מחאה, למחות שאני לא מאמין שזה מה שיעזור לעצור את התוכנית", אמר ל-ynet, "מה שיעזור זה רק נס. אבל באנו כדי להראות לעצמנו שאנחנו מוחים ולכן גם חשוב להביא את הילדים למקום הזה". בר לוי הוסיף ואמר: "אנחנו בכל זאת מאמינים שעוד יקרה משהו, נס אלוהי, שיעצור את התוכנית".

 

המפגינים יפית ואבי זעפרני מירושלים: "באנו לכאן כי אנחנו עושים את המרב של מה שאנחנו יכולים לעשות. זה לא רק רציונאלי, זה הרבה מהרגש". האם הם מאמינים שהעצרת הערב תעצור את יישום התוכנית? "אנחנו לא מסתכלים על אירוע נקודתי אלא על המהלך כולו, על אוסף הפעילויות. אנחנו לא יודעים מה יעצור את התוכנית אנחנו עושים את המקסימום מתוך כאב, כמו שבנאדם חולה יעשה הכול כדי להבריא".

 

מיום ראשון: יבוטלו כל החופשות במשטרה

 

בישיבה המיוחדת לקראת ההתנתקות שהתקיימה היום במשטרה, הציגו ראשי האגפים ומפקדי המחוזות את תמונת המצב העדכנית והמושלמת להיערכות המשטרה לקראת הפינוי המתוכנן בשבוע הבא.

 

החל מיום ראשון יבוטלו כל החופשות והפגרות והמשטרה תעבור למצב חירום בכל רחבי הארץ, המעגלים החמישי והשישי סביב לגוש קטיף, שעליהם אחראית

המשטרה, ייפרסו בדרום הארץ. יתחילו לפעול גם כל המפקדות המשימתיות המתוכננות, ביניהן אגף החקירות שיפעל בחקירות ובעצורים ממתנגדי הפינוי, אגף התנועה יטפל בבעיות תנועה בדרום הארץ. המטה הארצי יפתח מרכז דיווח ושליטה ארצי, שירכז את כל הדיווחים מן השטח, ומיום שני יופעל מרכז המידע הארצי לשירות הציבור שמספרו: 1255100.

 

הערב נודע גם, כי הנהגת מועצת יש"ע הכינה "הנהגה חלופית", למקרה שראשי המועצה ייעצרו בשבוע הבא כאשר יבקשו להיכנס לתוך גוש קטיף. בין המחליפים שלהם צפויים להיות גם חברי כנסת.


פורסם לראשונה 11/08/2005 19:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"גוש קטיף - אנחנו נהיה שם"
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
העצרת האחרונה לפני הפינוי
צילום: ירון ברנר
כ-2,000 שוטרים מאבטחים האירוע
צילום: ירון ברנר
מומלצים