שתף קטע נבחר

אוניברסיטת הארוורד מצטרפת למלחמת האבולוציה

לאחר שהכריזה על מחקרה, "מקור החיים ביקום", נכנסה אוניברסיטת הארוורד היוקרתית למרכזו של הוויכוח המתמשך והטעון פוליטית. המתנגדים לאבולוציה טוענים: זו הוכחה לכך שהתפיסות על בריאת החיים על ידי אלוהים אינן מוטעות

לאחר שהכריזה על כך שהיא מתכוונת לערוך מחקר מדעי שיבדוק כיצד הופיעו החיים בכדור-הארץ, נכנסה אוניברסיטת הארוורד היוקרתית לוויכוח מתמשך וטעון פוליטית, בכל הקשור לתיאוריית האבולוציה של צ'ארלס דארווין.

 

 

המתנגדים לאבולוציה אמרו כי מחקרה של הארוורד הוא הוכחה ניצחת, לכך שהמדע עדיין לא הצליח להפריך תיאוריות אחרות בנוגע להופעת החיים על פני כדור הארץ, ובהן התפיסה של יישות עליונה (אלוהית), שיצרה את החיים כפי שאנו מכירים אותם כיום בתהליך של בריאה.

 

תפיסה זו מחוזקת על ידי שמרנים ואנשי דת שונים, שבחודשים האחרונים זכו לעידוד מהכנסייה הקתולית: כריסטוף שונברן, חשמן המקורב לאפיפיור ונחשב לבעל השפעה רבה על מוסדות הכנסייה הקתולית, פרסם מאמר ב-"ניו-יורק טיימס", ובוא הוא קרא לביטול הוראת האבולוציה, או לכל הפחות ללמדה לצד לימודי הבריאתנות.

 

שונברן שבר בכך מצב של סטטוס קוו שנוצר בעקבות הכרזתו המעורפלת של האפיפיור הקודם, יוחנן פאולוס, בדבר יחסה של הכנסייה לאבולוציה.

 

המוסדות הקתוליים נחלקים בדעותיהם בנוגע להוראת האבולוציה והיחס אליה, ונראה כי בשנים האחרונות נשמרה המגמה של אי-החלטה רשמית מצד הכנסייה, בנודע לנושא. חילופי האפיפיורים הביאו להעלאה מחודשת של הנושא לסדר היום הציבורי, ולהתעוררות זירת העימותים הישנה בין הבריאתנים לבין הביולוגים.

 

המצדדים בתיאוריית היצירה האלוהית (המכונה גם Intelligent Design) טוענים כי הטבע מורכב ומסובך מדי, בכדי שיוכל להיווצר על ידי תהליכים מקריים, אבן היסוד בתפיסה הדרוויניסטית, אותה הציג דארווין בכתביו השונים.

 

מחקרה של הארוורד, "מקור החיים ביקום", יתייחס להיבטים שונים של היווצרות החיים – מבחינה ביולוגית, כימית ואסטרונומית. במהלכו, יחפשו החוקרים תשובות לשאלות עתיקות יומין, בדבר האבולוציה והתפתחותם של החיים בכדור הארץ.

 

בכיר באוניברסיטה אמר לכתבי סוכנויות הידיעות כי בחירת תזמון המחקר לא נובעת מהוויכוח העולה ומתחזק בכל הקשור לאבולוציה. "זה לא מחקר שתוכנן לאחרונה או משהו שהחל בתגובה למה שקורה בעולם", אמר דובר אוניברסיטת הארוורד. "זהו פרוייקט שמתוכנן כבר זמן רב, ומטרתו חיפוש תשובות ופתרונות לכמה מהשאלות המדעיות הגדולות של המין האנושי היום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נאס"א
Carina Nebula אטה קארינה גלקסיה
צילום: נאס"א
מומלצים