שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: איי פי
  מאות פרצו מכפר דרום, השליכו אבנים והציתו אש
  כ-300 בני נוער יצאו את שערי כפר דרום ועוררו מהומה. הם השליכו בלוקים והציתו סוכה פלסטינית. רק בסיוע הנהגת היישוב ובנוכחות כוח צבאי נרגעו הנערים ושבו ליישוב. מחר צפוי פינוי התושבים בכפר. גם אלוף פיקוד הדרום התייחס למצב ביישוב ואמר: "יש שם פוטניצאל לפינוי לארוך יותר"

  מהומה גדולה פרצה הערב (יום ד') בכפר דרום כאשר כ-300 בני נוער השוהים ביישוב פרצו החוצה והשליכו לבנים מגשר סמוך ליישוב. המתפרעים נעו על הדרך המובילה לציר כיסופים ועל פי הדיווחים הציתו סוכה פלסטינית בדרכם חזרה. הפלסטינים השליכו בתגובה אבנים לעבר המתפרעים. כוחות צבא גדולים הוזעקו למקום והצליחו להשתלט על האש. הנהגת ההתנחלות הרגיעה את הרוחות.

   

   

  תושבי כפר דרום החליטו בשבועות האחרונים שוב ושוב בכינוסים שקיימו כי הכפר ינהג כולו כאיש אחד ללא אלימות כלפי שוטרים וחיילים במהלך הפינוי אולם התושבים נחושים שלא להתפנות מרצון. בעזרת כוח של עשרות מסתננים שהגיעו אל הכפר בחודש האחרון, ביניהם בני נוער רבים, הכינו ביצורים על גג בית הכנסת. חלק מגדר המערכת של היישוב הוצאה ממקומה ובגדרות משתמשים התושבים להתבצרות. גם שער הכניסה ליישוב חוזק על ידי ריתוכים. מחר, על פי הערכה, צפויים כוחות גדולים להיכנס לכפר דרום.

   

  תושבי כפר דרום נערכים לקראת כניסת הכוחות. אחד התושבים אמר ל-ynet: "אנו נערכים, ועם זאת יודעים שהצבא ינצח. זו לא מלחמה, אבל לא נצא חנונים".

   

  מוקדם יותר התייחס אלוף פיקוד הדרום דן הראל לנושא כפר דרום בתדרוך משותף שקיים עם מפקד המחוז הדרומי של המשטרה, ניצב אורי בר-לב. "לכפר דרום יש פוטניצאל להיות מקום שהכניסה אליו והפינוי שלו יכול לארוך יותר זמן", אמר הראל.

   

  הראל התייחס ליום הפינוי הארוך ביישובי דרום גוש קטיף ואמר: "מי שחושב שהפינוי הוא קל או פשוט, או שמחר הוא יגמר, לטעמי האישי זאת פשוט מראית עין שאיננה נכונה. אני מניח שהפעילות הזאת, הגם שיכול להיות שתסתיים תוך שבוע או משהו כזה, תשאיר בכולנו חותם עמוק מאוד".

   

  "אני רוצה לציין רגע את הצד הפלסטיני, הוסיף הראל. "היה תיאום מצויין לאורך היום למעט נפילה אחת במורג, פחות או יותר אחרי שרוב הכוחות התפנו משם. אני מניח שהפעולה הזאת, יכול להיות שמקשרים אותה לפיגוע שהיה בשילה, פיגוע ישראלי. אבל בכל מקרה לא נקבל הפרה של הסיכומים וניסיונות לפגוע בתהליך הפינוי. הדבר אינו עומד בקנה אחד עם הסיכומים היום ויענה בפעולה ישראלית לצורך שמירת הביטחון של עצמנו".

   

  בן-גביר עורר מהומה והוצא

   

  ניצב בר-לב ציין בתידרוך כי "במהלך 48 השעות האחרונות ואפילו למעלה מזה ניסו אלפים רבים להיכנס לגוש קטיף ולתוך חבל עזה. אלפים נבלמו ונעצרו מעל 1,500 שנגדם הוחל הליך פלילי. היה לנו במחוז הדרומי אירוע כואב מאוד של אישה שהציתה את עצמה לא רחוק מנתיבות ומצבה קשה.

   

  דקות ספורות לפני תחילת התדרוך הצליח פעיל הימין הקיצוני איתמר בן-גביר לחולל מהומה. בן-גביר ונכנס לאולם התדריכים, התיישב בשורה הראשונה וסירב לצאת. "באתי לומר לאלוף כמה הוא פושע שהוא מגרש יהודים. אני אקלקל לכם פה את המסיבה, אני אגיד לו שהוא פושע", אמר בן-גביר. מספר קציני משטרה הוציאו אותו בכוח לאחר מספר דקות של ניסיונות להוציאו בהידברות.

   

  יחד עם בן-גביר הגיע גם פעיל הימין הקיצוני אביגדור אסקין, שסירב גם הוא לצאת. השניים הצליחו להגיע למתחם ולעבור את כל המחסומים המוליכים למרכז התקשורת באשכול, למרות שמדובר בשטח צבאי סגור. אסקין יצא לאחר דקות ארוכות, לא לפני שצעק מול מצלמות: "באנו לומר שמתבצע כאן פשע". קציני צה"ל ומשטרה שנבוכו מכניסת השניים לאולם, עיכבו במשך דקות ארוכות את מסיבת העיתונאים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ברנר
  הראל. הזהיר מכפר דרום
  צילום: ירון ברנר
  צילום: זום 77
  בר לב. נעצרו 1,500
  צילום: זום 77
  צילום: ירון ברנר
  ניסה לעורר מהומה. בן-גביר
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים