שתף קטע נבחר
צילום: איי פי

כפר דרום: המתבצרים שפכו חומר חומצי על חיילים

גג בית הכנסת בכפר דרום פונה לאחר "קרב" בין המתבצרים לחיילים: בעת שאנשי כוחות הביטחון פרצו לגג בית הכנסת, התיזו עליהם מפגינים חומר צורב. אנשי כוחות הביטחון שנפגעו מהחומר, החלו לצרוח "חומצה, חומצה" ופשטו את מדיהם. האלוף הראל: "זו בושה וחרפה". קראדי: "הסתיימה ההבלגה של המשטרה". למעלה מ-200 מתבצרים נעצרו, 40 פצועים קל פונו לבתי החולים. סמוך ל-22:00 הסתיים גם פינוי בית הכנסת בנווה דקלים

שיא חדש של אלימות: בעת הפריצה הערב (ה') לגג בית הכנסת בכפר דרום, שפכו מפגינים על החיילים צבע, שמן - ואפילו חומר חומצי צורב. החיילים צרחו מכאב, "חומצה, חומצה", עורם האדים, פשטו את בגדיהם, וחבריהם שפכו עליהם מים ממימיות כדי לסייע. לטענת מתבצרים, מדובר רק ב"שמן מנועים".

 

"זו בושה וחרפה", אמר אלוף פיקוד הדרום דן הראל. מפכ"ל המשטרה, משה קראדי, אמר בעקבות האירוע: "הסתיימה ההבלגה של המשטרה, כל מי שנטל חלק בשפיכת החומצה ייעצר". לדבריו, המשטרה תשנה את התנהגותה כלפי המתבצרים. למעלה מ-200 איש נעצרו במהלך האירועים.

 

באירועים נפצעו כ-40 בני אדם באורח קל, בהם שוטרים, חיילים ואזרחים. 23 מהם פונו לטיפול בסורוקה.

   

כתב ynet ליווה את הצוות שפרץ לגג. בתדרוך לפני הפריצה הזהיר המפקד את הכוחות המפנים: "תורידו את המשקפיים, תתכוננו, אתם תקבלו שמן, מים וצבע, תקבלו הכל - אבל תיישירו מבט ותפרצו פנימה". מצוידים בסולמות, עלו אנשי כוחות הביטחון לגג.

 

באירועים בבית הכנסת נפגעו לפחות חמישה אנשים. חלקם סבלו מכוויות כתוצאה מחומר ששפכו עליהם המתבצרים, אחרים איבדו את ההכרה בגלל הדוחק והעימותים.

 

 

הקרב על הגג והפריצה לבתי הכנסת (צילום: ערוץ 2)

 

יניב סנה, אחד המתבצרים, אמר ל-ynet: "עשינו הכל בנחישות ובאדיקות, כדי שילדינו ונכדינו יזכרו לעד שנלחמנו בכדי להישאר כאן בכפר דרום".

 

גם לאחר שפרצו לגג, התקשו השוטרים להשתלט על עשרות המתבצרים על גג המבנה. הם התקשו לטפס על הסולמות המובילים אל הגג, מכיוון שהמתבצרים השליכו לעברם מים וחפצים שונים. כוחות הביטחון ניסו לתגבר את השוטרים שעל הגג באמצעות מכולות עם שוטרים שהורמו ע"י מנופים - אולם לא הצליחו לעצור איש מבין המתבצרים. השוטרים גם ניסו לחתוך את גדר התיל שהניחו המתבצרים על גג המבנה.

 


הפריצה לגג בית הכנסת. צילום: איי פי

 

זירת האירוע נראתה כשדה קרב, חלק מן השוטרים כוסו בקצף מכף רגל ועד ראש, המפגינים לא מוכנים להיכנע, אחזו בדגל ישראל ודגל גוש קטיף שרים את ההמנון הלאומי, "גשר צר מאוד" 

 

מספר חיילים ושוטרים שהביטו על המחזה מרחבת בית הכנסת פרצו בבכי לאור המראות הקשים בהם מתעמתים חבריהם עם המתבצרים.

 

כוחות גדולים פרצו היום אחר הצהריים למתחם בתי הכנסת של כפר דרום ונווה דקלים, שבכל אחד מהם התבצרו כמה מאות תושבים ומפגינים. גם בגן אור התבצרו כמה עשרות תושבים בתוך בית כנסת, וכוחות הביטחון פרצו פנימה.

 

בכפר דרום התבצרו בבית הכנסת למעלה מ-300 איש, שצועקים כל העת, עוד משעות הבוקר, קריאות נגד הפינוי. המתבצרים השליכו ביצים וקרשים לעבר אנשי כוחות הביטחון, שפרצו למקום כשהם חמושים בקסדות ובמגני פלסטיק. כלי רכב להתזת מים החל לירות מים לעבר גג בית הכנסת, דלתותיו נפרצו וכוחות הביטחון הכינו מנופים להנפת שני כלובים לגג הבניין, ואוטובוסים להכנסת המתבצרים. אלוף פיקוד הדרום דן הראל נמצא במקום, והוא נכנס לתוך בית הכנסת, וניהל שם שיחה עם כמה רבנים על מדרגות בית הכנסת.

 

מעט לפני השעה 19:00 הסתיים פינוי המתבצרים בקומה התחתונה של בית הכנסת. על גג המבנה נותרו עשרות מתבצרים שעמדו ושרו את "התקווה" בקולי קולות.

  

גורמים בצה"ל אמרו כי ישנו חשש שגג המבנה עשוי מחומר לא חזק מספיק ועשוי שלא לעמוד בעומס, ולכן הם נקטו משנה זהירות בעת הפריצה, ולא הניחו על הגג את המכולות שהביאו למעצר מפגינים.

 

בשלב מסוים רבה של כפר דרום, הרב שרייבר, התערב והפריד בין הנצים. הכוחות הפסיקו את הפינוי, והרב אמר: "אני קורא לכם לנהוג ברגישות, אני מזהיר: שאף אחד לא יעיז לגעת בארון הקודש". הרב פנה לכוחות הביטחון: "תסתובבו אחורה, תראו את החורבן שהשארתם בבית הכנסת", והפינוי הופסק לכמה דקות.

 


המפונים מול המפנים בבית הכנסת בכפר דרום (צילום: אילן מרסיאנו) 

 

קודם לכם, ניצבו זה מול זה בני הנוער וכוחות היס"מ. לאחר הערכת מצב, החלו כוחות היס"מ להוציא את בני הנוער שישבו במעגלים ליד ארון הקודש ולגרור אותם אחד-אחד החוצה. הרב יעקב אריאל, רבה של רמת גן ומי שרבים מהמתבצרים רואים בו "אב רוחני" נכנס לתוך בית הכנסת, ושוחח עם הנערים. המפונים פרצו בשירה אדירה "עם ישראל חי".

  

מוקדם יותר היתה הידברות עם נציגי המתבצרים, אולם היא  הופסקה. בד בבד, פינוי הבתים ומבני הציבור במקום נמצא בעיצומו. המדרשה, גן הילדים ובניין המזכירות כבר פונו, כמו גם בתים פרטיים רבים.

 

בנווה דקלים, החיילים צעדו בשיירות וטיפסו במדרגות המובילות לשער הכניסה הנעול. הם פרצו לתוך בית הכנסת שבו התבצרו הבנים, והחלו לגרור אותם החוצה. בני הנוער נאחזו בחוזקה זה בזה, וסירבו לאפשר לחיילים לגרור אותם החוצה. האיפוק שמפגינים החיילים בשילוב ההתנגדות העזה של בני הנוער מאטים מאוד את קצב הפינוי - אולם אחד-אחד הם נגררו החוצה ומועלים על האוטובוסים.

 

לבסוף, מעט לאחר השעה 19:00 קיימו בני הנוער, ראשי מועצת יש"ע תפילה משותפת עם וכוחות הפינוי, בהם גם מפקד המחוז הדרומי, ניצב בר לב. המשתתפים הוציאו את ספר התורה מארון הקודש, ביצעו קריעה בבגדיהם, ולאחר מכן יצאו מבית הכנסת.

 


הפריצה לנווה דקלים (צילום: איי אף פי)

 

הבנות התבצרו בבית הכנסת האשכנזי, והבנים בבית הכנסת הספרדי. לפני שהחלה הפריצה, שמעו בני הנוער שיעורי תורה מפי הרבנים וקיימו תפילה וקראו פרקי תהילים. כעת הם מתפללים בקול רם ושרים שירים לעודד את חבריהם. ארונות הקודש פתוחים ונשמעת תפילה אחרונה. חיילות ושוטרות נכנסו לבית הכנסת האשכנזי בנווה דקלים על מנת להתחיל ולפנות את הנערות המתפללות.

 

רבה של בית אל, הרב שלמה אבינר, ביצע קריעה, כמנהג האבלים, בבית הכנסת האשכנזי בנווה דקלים.

 

סמוך ל-22:00 הסתיים הפינוי בנווה דקלים. צה"ל והמשטרה סיימו לפנות את הבנות מבית הכנסת, ובמקביל השלימו את פינוי המשפחות במקום, למעט מספר משפחות שקיבלו אישור להישאר במקום.

  

בגן אור, כוחות צה"ל פרצו לבית הכנסת, שבו התבצרו עשרות בני אדם. צה"ל הכניס כוח קטן לתוך בית הכנסת כדי שיוציא את האנשים וחפציהם האישיים לתוך האוטובוסים הממתינים לפנותם. כוחות צה"ל והמשטרה הזעיקו צוות של הנדסה שהגיע כדי לפרוץ את דלתות בית הכנסת. ניסיונות הפריצה לוו בצעקות מהנוכחים בחוץ, שטענו כי הצבא משתמש בכוח מוגזם מדי. כל העת נעשים ניסיונות לפתוח את בית הכנסת בדרכים חלופיות.

 

"למסגד או לכנסייה לא הייתם פורצים ככה, התביישו לכם. איך אתם מעיזים להשתמש כך בכוח שלכם כלפי בית כנסת", זעקו התושבים לעבר החיילים.

 

11 נערים נתפסו בכניסה ליישוב כשהם מחביאים על גופם דוקרנים, מזמרות ומכשירים מחודדים שונים. הקבוצה נתפסה, הועלתה על האוטובוס והגיעה לפני דקות אחדות למחסום כיסופים, משם ימשיך האוטובוס לאשקלון, שם הם יורדו ויפוזרו. הנערים לא ייעצרו.

 

במקביל, החלו כוחות בכפר ים לפריצה למתחם בו מתבצר אריה יצחקי, הוא ראש "האוטונומיה היהודית". הצבא הציב מולו צלפים, בעוד פינוי שאר בתי היישוב מפונים בכוח.

 


יצחקי עם הנשק על הגג (צילום: אחיה ראב"ד)

 

עם יצחקי במתחם היו עוד 40 איש, בהם שני פעוטות. על פי המפכ"ל קראדי שהוזעק למקום, מדובר ב"אירוע לא רגיל", ולפחות ארבעה בני-אדם חמושים על הגג. לעומתו, ביישוב יש מי שמתחיל לעכל את הסוף הקרב. בני נוער רבים בוכים, מתרפקים האחד בזרועות חברו, כאשר הבתים מפונים בזה אחר זה.

 

מוקדם יותר היום התקיימה בנוה דקלים שיחה טעונה בין חנן פורת ורבנים לבין צמרת הצבא והמשטרה. "תלכו לחוות שקמים ותגידו שאי אפשר, זה

יהיה לדראון עולם", אמר פורת. במקביל פשטו כוחות גדולים על כפר דרום והוציאו בזו אחר זו משפחות מבתיהן. גם בכפר דרום התבצרו רבים בבית הכנסת.  

 

בנצר חזני התאספו תושבים רבים ברחבת בית הכנסת, ספרי התורה הוצאו מבית הכנסת והורדו אל רחבת בית הכנסת. התושבים מתאספים סביב ספרי התורה, שרים ומתפללים בשקט ובאיפוק.

 

בארה"ב, ערוצי החדשות בכבלים פוקס, MSNBC ו-CNN מעבירים בשידור חי את פינוי בית הכנסת בנווה דקלים. השידורים החיים נמשכים כבר שעתיים, עם פריצות לחדשות האחרות. שליחי רשתות הטלוויזיה האמריקניות משבחות את האיפוק והמקצועיות של חיילי צה"ל והשוטרים בתהליך הפינוי הרגיש.

 

דיווחו מהשטח:

 • אילן מרסיאנו, כפר דרום
 • חנן גרינברג, כפר דרום
 • אפרת וייס, נווה דקלים
 • אחיה ראב"ד, כפר ים
 • איה בן עמוס, שירת הים
 • רוני סופר, כפר ים
 • ירון ברנר, נווה דקלים
 • מירי חסון, נצר חזני
 • רועי נחמיאס, גן-אור
 • אטילה שומפלבי, כפר ים
 • דורון שפר, מחסום כיסופים

פורסם לראשונה 18/08/2005 15:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הפינוי בנווה דקלים
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
בית הכנסת בכפר דרום
צילום: רויטרס
צילום: ערוץ 2
הקרב על הגג
צילום: ערוץ 2
צילום: איי פי
מתבצרים בבית הכנסת
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
פינוי בנווה דקלים
צילום: איי אף פי
צילום: אחיה ראב"ד
יצחקי מתבצר
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים