שתף קטע נבחר
צילום: איי פי

כוחות הביטחון פינו את המתחם של יצחקי בכפר-ים

סמוך ל-18:00 פרצו כוחות למתחם המבוצר - והותקפו בסיד ושקיות צבע על ידי נערים. בסופו של דבר השתלטו החיילים והשוטרים על המתחם ואריה יצחקי יצא מהמקום "בגאווה" ללא גילויי אלימות. לאחר מכן השלימו השוטרים את פינוי היישוב. חיילים ושוטרים פינו במקביל את אחרוני המתבצרים מהיישוב הסמוך שירת הים

"אנו יוצאים מכאן בגאווה", כך אמר הערב (יום ה') ל-ynet אריה יצחקי בצאתו מביתו בכפר-ים בעודו נושא על ידיו את בתו סיניה ולידו צועד בנו דוד. "אני עוזבת בית שאהבתי", אמרה רעייתו דתיה, שנשאה את פעוטם יואב כשעמדה דקות ארוכות וצפתה בבית שהפך בימים האחרונים למבצר. אחר הצהריים פרצו חיילים ושוטרים ליישוב כפר-ים ופינו ממנו את יצחקי ומשפחתו ללא גילויי אלימות.

 

 

הפריצה לשירת הים. צילום: ערוץ 2

 

בכך באה אל סופה הדרמה שנמשכה מאז יום ראשון האחרון, מוצאי ט' באב, עת הכריז יצחקי על "הרשות היהודית העצמאית של חבל עזה". מאז שעות הצהריים התבצרו בני משפחת יצחקי, נדיה מטר וכמה עשרות מתומכיהם על גג בית המשפחה בכפר ים. זאת בעקבות כיתור כפר ים ושירת הים על ידי כוחות גדולים של צה"ל.

 

יצחקי הפתיע במהלך הבוקר כאשר עמד על הגג וקרא אל החיילים להסתלק בעודו אוחז בידיו M-16. "אני אפגע במי שיפגע בי", אמר יצחקי, אך הבהיר: "הנשק מיועד רק להגנה עצמית". עוד טען שברשות אנשיו ציוד ומזון שיספיק להתבצרות ממושכת. האיום של יצחקי הביא לאיזור אנשי יחידות מיוחדות של צה"ל הובאו למקום והמתינו רחוק מטווח העין.

צילום: רוני סופר

 

במהלך שעות אחר הצהריים התנהל משא ומתן בין יצחקי המתבצר למפקדי הגזרה. רק לאחר שיצחקי הבטיח למסור את הנשק ולא לנהוג באלימות, הבטיחו לו כוחות הביטחון שיוכל לצאת עם בני משפחתו, וילדיה של נדיה מטר, בלא שיגררו בכוח. סמוך לשעה 17:30 בערב ירד יצחקי אל כוחות הביטחון עם שק ובתוכו כלי הנשק שהיו על הגג, בינהם רובהו ואקדחו האישי.

 

ב-18:10 בערב החלה הפריצה אל הבית. "שופל" של צה"ל הפיל את אחת הבטונדות המקיפות את בית יצחקי. כוח מיוחד פרץ פנימה, כדי לקדם פני כל הפתעה אפשרית. אחריו הגיעו כוחות המעצר והפינוי.

 

הכוחות הותקפו בסיד ושקיות צבע, ושמן נמרח על המדרגות הצרות, זאת למרות סיכום מוקדם בין נציגי הצבא ליצחקי שהפריצה לא תלווה במעצרים עם הכוח לא יותקף.

 

על גג הבית התבצרו בזמן הפינוי כ-40 נערים. יצחקי קרא לעבר הכוח הפורץ שלא להיכנס למתחם: "אתם פועלים נגד ילדים יהודים, אתם חייבים להפסיק עם זה". יצחקי הוסיף: "לא ציפיתי שתהיה התנהגות כזו ביקשתי בכוונה שיבואו לכאן חיילים שעברו הכשרה, ולא כוחות ימ"מ שהם לא אנושיים, מה שקורה פה זה לא אנושי ולא ציפיתי לזה".

 

אולם למרות הקריאות פרצו כוחות גדולים, שהגנו על ראשים עם מגיני פלסטיק לגגות. הכוחות פרצו לגג והחלו במעצרים. לפני כן פינו הכוחות את מחסומי הבטון שהציב יצחקי ופרצו את הגדר שמנעה גישה אל הבית. בתוך כ-45 דקות הסתיים הכל. כל המתבצרים אשר התנגדו על הגג, הוצאו בכוח מהמקום. בני הזוג דתיה ואריק יצחקי, ושלושת ילדיהם, דוד, סיניה ויואב, יצאו עימם והובלו אחר כבוד אל ההסעה החוצה, אל מחוץ לגוש קטיף.

 

אחרונה על הגג שהתה אישתו של אריה, דתיה, שסירבה להתפנות. אריה יצחקי ניגש אליה ובנסיונותיו לשכנע אותה לרדת אמר לה: "זו רק ההתחלה, עלינו ביחד, אנחנו צריכים לרדת ביחד". אז ירדו השניים מהבניין. גם פעילת הימין הקיצוני, נדיה מטר סירבה בתחילה להתפנות מהגג ונאחזה בקרקע כשהיא אוחזת בפעוטה. 

 

לצד הפינוי של בני משפחת יצחקי, נדיה מטר והמתבצרים האחרים, השלימו כוחות הביטחון פינוי שקט הרבה יותר של ארבעת הבתים האחרים בכפר ים. בבתים אלה היו הבעלים וכמה בנות, שוהות בלתי חוקיות שהגיעו לכפר ים מיהודה ושומרון. במקביל פינו כוחות הקומנדו הימי ושוטרים מן הים עוד שבעה שוהים בלתי חוקיים, אשר ביקשו להימלט מהמקום בשחייה עם ילדיהם. 

 

הפריצה לשירת הים

 

ביישוב הסמוך שירת הים מפנים אחר הצהריים חיילים ושוטרים את המתבצרים על גג נטוש ביישוב באמצעות מנוף. 

 

מוקדם יותר החלו כוחות הביטחון לפנות את המתבצרים מהגגות ביישוב, בפיקוד של ניצב משנה חגי דותן. מעט אחרי 17:00 עלו שוטרי מג"ב וחיילים לגגות ובאמצעות מנוף וסולמות והחלו לפנות את הנערים מבית הכנסת והגגות.

 

המתחם המבוצר האחרון היה גג של מבנה נטוש ביישוב. מנהיג המתבצרים הורה לנערים במגפון שלא לנהוג באלימות, והשוטרים עלו לגג באמצעות סולם והורידו ממנו את הנערים אחד אחד. מוקדי האש שהיו על הגג כובו. לפני הפינוי נתלשו ממקומם חלק מגדרות התיל שהקיפו את הגג. חלק מהמתבצרים קשרו עצמם זה לזה באזיקים והציתו כמה מוקדים בגג. 

 

בבית הכנסת בשירת הים התבצרו מאז שעות הצהריים כ-50 מהתושבים הקבועים וכן מסתננים, בין המתבצרים היו גם הרב יעקב מידן מאלון שבות. אחד המתפנים התעלף במהלך ההתבצרות ופונה. בסופו של דבר פונו המתבצרים מהמקום.

 

הרב יעקב מידן, מישיבת הר עציון, שהה עם המתבצרים בבית הכנסת בשירת הים. לפני שהחל הפינוי מבית הכנסת באמצעות הרמקול. הרב אמר להם: "יש אנשים שמפעל חייהם הולך להיהרס בעוד כמה שנים כשתקומו באמצע הלילה תזכרו שהמפעל שנבנה לזכר אנשים שנרצחו ניתן בידי המרצחים שלהם". הרב הורה לאנשיו שלא לחלל את המקום בשום אופן ולא לקלל את השוטרים או לומר מילות גנאי, אבל "אנחנו נשארים פה עד שתגרדו אותנו בשפכטל".

 

במקביל, הורה אחד ממפקדי הכוחות לחיילים ולשוטרי מג"ב לפנות לאט את בית הכנסת: "לוח הזמנים אינו מקודש ", אמר מפקד חטיבת "אביב" ניצב משנה אבשלום פלד לכוחות המפנים בתוך בית הכנסת פרצו עימותים בעוד חלק מהמתפללים אחזו ידיים ונדבקו לקירות וסירבו להתפזר.

 

הרב מידן הוסיף לפני כניסת הכוחות: "המקום הזה נבנה על ידי יהודים, אנחנו מתפללים ולומדים תורה ולא נעזוב כל עוד נשמה באפינו כל עוד אנחנו יכולים כל עוד לא יגררו אותנו מכאן".

 

מוקדם יותר פינו שוטרים וחיילים את משפחות המסתננים מהקרוואנים ביישוב. לפני הפריצה ניתקו כוחות מג"ב את חוטי החשמל של מערכת הכריזה בשירת הים, בה קראו התושבים לחיילים ולשוטרים לסרב פקודה.

 

דיווחו מהשטח:

אטילה שומפלבי, כפר ים

איה בן עמוס, שירת הים

אחיה ראב"ד, כפר ים

רוני סופר, כפר ים


פורסם לראשונה 18/08/2005 16:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
יצחקי יוצא מהבית עם בתו
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: איה בן עמוס
המתבצרים בשירת הים
צילום: איה בן עמוס
צילום: איה בן עמוס
פינוי המשפחות בשירת הים
צילום: איה בן עמוס
צילום: איה בן עמוס
חיבוק של פרידה
צילום: איה בן עמוס
צילום: איה בן עמוס
המתבצרים על הגגות
צילום: איה בן עמוס
צילום: רוני סופר
והעימותים
צילום: רוני סופר
צילום: רוני סופר
השריפה בכפר-ים
צילום: רוני סופר
מומלצים