שתף קטע נבחר

3 קטיושות פגעו באילת ובנמל עקבה

ב-8:45 בבוקר נחתה קטיושה סמוך לנמל התעופה באילת; איש לא נפגע אך נגרם נזק למכונית. כמעט במקביל נורו שתי רקטות אחרות אל עבר ספינות אמריקנית העוגנת בעקבה ואל בית חולים צבאי ירדני. חייל ירדני נהרג ואחר נפצע. דובר של הצי האמריקני: "רקטה עפה מעל לאניה ופגעה בגג של מחסן". ארגון עבדאללה עזאם, המסונף לאל-קאעידה, קיבל אחריות. כוחות הביטחון בירדן מנהלים מרדף אחר חשודים - שני עיראקים וסורי

מתקפת טרור משולבת באילת ובעקבה: קטיושה נחתה בשעה 8:45 הבוקר (יום ו') בצומת הרחובות דורבן ותרשיש, סמוך לנמל התעופה של אילת. איש לא נפגע אך נזק נגרם למכונית.

 

כמעט במקביל, נורו עוד שתי רקטות לעבר ספינת קרב אמריקנית העוגנת בנמל עקבה, ואל בית החולים הצבאי בעקבה. חייל ירדני נהרג ואחר נפצע. במערכת הביטחון מעריכים כי מדובר בניסיון של טרוריסטים לבצע פיגוע משולב.

 

כעבור כמה שעות פירסם ארגון עבדאללה עזאם, המסונף לאל-קאעידה, הודעה באתר אינטרנט מוסלמי בה קיבל אחריות על הירי: "לוחמי ג'יהאד התכוונה לפגוע באוניות צבא אמריקניות העוגנות בנמל עקבה ובנמל אילת באמצעות רקטות קטיושה - ושבו לבסיסם בשלום".

 

אותו ארגון גם קיבל את האחריות לגל הטרור הקודם בסיני בחג סוכות אשתקד, שבו נרצחו 34 בני אדם, בהם ישראלים וכן לקח אחריות לפיגועים בשארם א-שייח בחודש שעבר.

  

 

בעקבות האירוע יצאו ספינות הקרב האמריקניות מהנמל והחלו להתרחק מהאזור. גורם ביטחוני ירדני מסר במקביל כי "מתנהל מרדף אחר שלושה חשודים, שני עיראקים ואזרח סורי, שנסעו במכונית עם לוחיות רישוי כווייתיות".

 


מקום נפילת הקטיושה (צילום: מאיר אוחיון) 

 

בור גדול נפער במקום הפיצוץ באילת, בכביש המחבר את שדה התעופה לאזור המלונות. כוחות הביטחון עצרו לזמן קצר את הנחיתות ואת ההמראות מנמל התעופה, עד לפינוי הקטיושה. רק כעבור כמה שעות מרגע הפיצוץ, אישרו במשטרה שמדובר בקטיושה, והנושא עבר לבדיקת צה"ל.

 

סגן מפקד מרחב אילת, ניצב משנה, אבי אסולין, אמר: "הנושא נמצא בבדיקה. נבדק הקשר בין הפיצוצים בירדן לבין הקטיושה שנורתה אל אילת". ראש העיר, מאיר יצחק הלוי, והנהלת העירייה התכנסו לישיבת הערכת מצב עם גורמי הביטחון.

 

ראש העיר אמר ל-ynet: "בהערכת מצב שקיימתי עם גורמי הביטחון עולה כי היעד היו ספינות המלחמה האמריקאיות בנמל עקבה וככל הנראה, הרקטה נחתה באילת בטעות ואילת לא היתה היעד המקורי. העיר מתנהלת כסדרה, צירי התנועה נפתחו ומבירור שערכתי עם בתי המלון, אין ביטולים של תיירים. אילת תוססת ושמחה".

 

למרות הערכות אלו הוסיף יצחק הלוי "אני מודאג, אי אפשר שלא להיות מודאג, ואני רוצה לקוות שאנו לא היינו היעד ואני משאיר לגורמי הביטחון את הערכות המצב. גם לשכנים שלנו יש אינטרס שיהיה שקט באזור. ואם יש כוונה של ארגוני טרור בינלאומיים לבצע פיגוע באילת צריך למגר אותם".

 

עד ראיה סיפר: "הייתי בדרכי לים ושמעתי שריקה קטנה. היה קול של פיצוץ וסביב הרכב עפו אבנים באוויר, ממש לגובה רב". עד ראיית אחר, אבי אפללו, מקריית מלאכי שנופש באילת: "אני נמצא במקום פגיעת הקטיושה ליד מלון דליה, על גדר הטרמינל. כביש דו-סיטרי, על המדרכה באמצע נפלה הקטיושה. חבלני משטרה הגיעו למקום. אילת עמוסה בנופשים אבל לאף אחד בכלל זה לא מפריע, הכל על מי מנוחות. יש כאן בור גדול והקטיושה בפנים. החבלנים ניסו כבר בפעם השלישית להוציא את הקטיושה".


המשחתת קירסרג' יוצאת מנמל עקבה לאחר הירי (צילום: רויטרס)

 

ממש במקביל נורו שתי רקטות אל נמל עקבה ואל בית החולים הצבאי. גורם בכיר במשרד הפנים הירדני אמר לסוכנות רויטרס ש"לפחות שתי רקטות נורו מכיוון מחסנים באזור התעשייה בכניסה לעקבה".

 

ג'ף ברסלאו מהצי החמישי אמר: "אני יכול לאשר שרקטה עפה מעל לאניית הקרב 'אשלנד' ופגעה בגג של מחסן. היו 2 ספינות שלנו בנמל - 'אשלנד' (Ashland) ו'קירסרג' (Kearsarge). איש מהמלחים או החיילים לא נפגע. מוקדם מדי לדעת מי ולמה ביצעו את המעשה. אני לא מודע להתרעות שהיו. יש לנו אבטחה שבאה לתת את אפשרוית ההגנה הטובות ביותר".

 

בעבר דווח כי אנשי אל-קאעידה תכננו לפגוע באילת, עוד לפני שביצעו את פיגועי הטרור ב-11 בספטמבר בארה"ב. שר הביטחון, שאול מופז, אמר בתדרוך כתבים ברעים: "יש שיתוף פעולה פורה מאוד עם הירדנים. איננו יודעים מי עומד מאחורי הפעילות הזאת.

 

"אנחנו בטוחים שגם הירדנים פועלים על מנת לעצור מקרים כאלה. היו מספר נפילות של קטיושות באילת ובעקבה. אין נפגעים אך נפעל ככל שביכולתנו בשיתוף עם הירדנים כנגד אירועי טרור. לא היו התרעות לגבי מקרה ספציפי זה. אנחנו עירניים". 

 

בחודש שעבר: מתקפת טרור בשארם א-שייח

 

שר הפנים הירדני, אעווני יארסאף, אישר לסוכנות "רויטרס" כי נשמע קול פיצוץ בעיר הסמוכה לאילת וכי בשעה זו חוקרות הרשויות את מקור האירוע. למקום הוזעקו כוחות הצלה ירדניים. "היום בשעה 8:30 בבוקר שמעו פיצוץ חזק. כוחות הביטחון בודקים את המקום", אמר יארסאף. "לא נגרם כל נזק והחיים נמשכים בעיר כרגיל".

 

בנמל עקבה עוגנות מזה 10 ימים נושאת מטוסים ומשחתת אמריקנית. נמל עקבה, שבמשך שנים רבות היה רדום ושימש בעיקר אוניות סוחר, התעורר לחיים בשנים האחרונות ותיירים רבים מבקרים בו בימי הקיץ.

 

הטרור באזור סיני הפך בשנה האחרונה לאיום של ממש. בסדרת פיגועים שהתרחשה באזור שארם א-שייח ב-24 ביולי, נרצחו כ-90 בני אדם וכ-200 נפצעו. בין הפצועים קל הייתה גם אזרחית ישראלית.

 

הפיצוצים התרחשו כמעט במקביל בשוק הישן של שארם ובאיזור בתי המלון במפרץ נעמֵה, המרוחק קילומטרים ספורים מהעיר. שלוש מכוניות תופת הופעלו במתקפה הקשה: הראשונה התפוצצה בכניסה למפרץ נעמה, השנייה בחזית מלון "רזאלה גרדנס" שבאותו מפרץ ושלישית בשוק העתיק של שארם א-שייח.

 

גם במקרה זה לקחו "גדודי עבדאללה עזאם בסוריה ומצרים"אחריות למעשה. "הלוחמים הקדושים שלנו תקפו את הציונים, הצלבנים והמשטר המצרי במלון רזאלה גרדנס ובשוק הישן של שארם א-שייח - זאת בתגובה לפשעים שביצעו כוחות הרשע הבינלאומיים ושפיכת הדם בפלסטין, עיראק, אפגניסטן וצ'צ'ניה", לשון ההודעה, שפורסמה באתר אינטרנט איסלאמי.


פורסם לראשונה 19/08/2005 11:31

 

בהכמת הידיעה השתתפו חנן גרינברג, מאיר אוחיון, ענת ברשקובסקי ושיה אגוזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אוחיון
כוחות ביטחון רבים הגיעו למקום
צילום: מאיר אוחיון
צילום: מאיר אוחיון
מקום הנפילה
צילום: מאיר אוחיון
הקטיושה נשלפת מהבור שנפער
צילום: מאיר אוחיון
צילום: רויטרס
המשחתת קירסרג'
צילום: רויטרס
מפת ההתרחשויות
מומלצים