שתף קטע נבחר
צילום: איי פי

קצין צנחנים ראשי פינה את האופניים של מתניה

תת אלוף יוסי היימן הגיע אמש לעצמונה כדי לעזור לאחותו הבכורה מיכל, בעלה הרב רפי פרץ ו-12 ילדיהם לפנות את ביתם בעצמונה - "אמרתי לאחותי שאנחנו יכולים לצאת מכל העניין שרוטים - אבל היא התעקשה שנצא רק מחוברים יותר". מיכל אומרת ל-ynet כי "רפי יקים את המכינה הקדם צבאית במקום אחר; לרגע המפעל הזה לא ייעצר" . ורק מתניה הקטן שמח, כי בזכות הדוד יוסי האופניים שלו לא ישכבו במכולה

אחד המראות המרגשים ביותר שנראו אמש (יום א') בהתנחלות עצמונה היה כאשר תת אלוף יוסי היימן, קצין חי"ר וצנחנים ראשי, ניסה במשך דקות ארוכות להכניס לתוך מכוניתו את האופניים של מתניה בן ה-12. האופניים לא נכנסו בתחילה למושב האחורי של הרכב של הקצין בכיר. רק לאחר דקות ארוכות הצליחו למצוא את מקומם ומתניה הקטן התמלא אושר.

 

תא"ל היימן לא הגיע לעצמונה במסגרת תפקיד רשמי, אלא כדי לסייע לאחותו הבכורה מיכל פרץ ולבני משפחתה לעזוב את ביתם. "היה לי חשוב מאוד להיות שם, גם כדי להפיג את המתח וגם כדי להראות לילדים, בדיוק כמו שההורים שלהם מחנכים אותם, שצה"ל הוא חלק מהם. מתניה בן ה-12 הוא ילד מיוחד, הוא אוהב מאוד את חוף הים ולהשתולל. שאלתי אותו איך אני יכול לעזור מה אני יכול לקחת מהבית הוא אמר את האופניים כדי שאוכל למסור לו אותם כמה שיותר מהר והם לא ישכבו זמן ארוך במכולות", סיפר ל-ynet בהתרגשות.

 

 

תמונות מעצמונה. צילום: ירון ברנר וחנן גרינברג

  

כבר שבועות שתת אלוף היימן משוחח באינטינסיביות עם אחותו מיכל ובעלה הרב רפי פרץ, העומד בראש המכינה הקדם צבאית עצמונה, ועם 12 ילדיהם: "אנחנו לא מדברים על פוליטיקה. אני קצין בצבא וזה לא הנושא. בהתחלה הייתה למשפחה אמונה חזקה שבסופו של דבר ההתנתקות לא תצא לפועל. כך הם האמינו, אבל בשבועיים האחרונים התחילה לחלחל אצלם העובדה שהעסק גמור. אז התעוררו הרבה שאלות מה יקרה, מה עושים הלאה, איך מסבירים לילדים, איך יוצאים מכל העניינים מחוזקים יותר, אני באופן אישי בכל פעם שהגעתי לאזור על מנת לראות את החיילים שלי קפצתי למיכל לכמה שעות. ישבתי ודיברתי איתם, ופעם אחת אמרתי לה: 'אנחנו יכולים לצאת מכל העניין שרוטים, שבורים או מנופצים ואני מקווה שנצא רק שרוטים, אבל היא אמרה לי מה פתאום אנחנו נצא רק מחוברים יותר".

 

אתמול אחר הצהריים נכנס תת אלוף היימן לבית המשפחה והוציא כמה ארגזים קטנים עם מזכרות והכניס לתוך מכוניתו שחנתה בחוץ - "לי היה חשוב להיות בשטח כדי להראות שצה"ל הוא חלק מהעם".  

 

לדבריו, צר לו שהקו הברור שהוביל רפי פרץ נגד סרבנות לא חילחל לתודעה של מנהיגי ציבור אחרים והיו כאלה שהעדיפו לדבר ב"שני קולות". תת אלוף היימן סיפר גם כי הבוקר כאשר דיבר עם אחותו מיכל ושאל להרגשתה אמרה לו: "אנחנו לא עצובים אבל כואבים, בעיקר כואבים על כך שעוזבים קהילה שלמה שבנינו וצריכים לייצר הכל מחדש". הוא הוסיף כי ביום המורכב והלא פשוט הזה נמלא גאווה בחיילים ובשוטרים במה שראה היום ובימים האחרונים "באורך רוח שגילו, בהתנהגותם, בידיעה שהם חייבים לבצע משימה שניתנה בהחלטה דמוקרטית".

 

לפני שעזב תא"ל היימן את עצמונה, ראה סרט כתום שהיה מחובר לכידון האופניים של מתניה שהכניס למכוניתו. את הסרט הכתום העדיף להסיר ולהשאירו בערימת הסרטים הכתומים בחצר הבית.

 

ולא רק קצין חי"ר וצנחנים ראשי סייע אמש לבני משפחת פרץ בשעותיהם האחרונות בביתם בעצמונה גם ראש אכ"א, האלוף אלעזר שטרן, הגיע לבית המשפחה ואחז בידו ציוד והעמיס על מכוניתו.

 

מיכל (היימן) פרץ: "המפעל הזה לא ייעצר" 

 

הרב רפי פרץ, טייס קרב במילואים, ואשתו מיכל, חיים בעצמונה כבר 12 שנים, "יום אחרי שהגענו", היא מספרת, "רפי הקים את המכינה ועכשיו הוא יקים אותה במקום אחר, לרגע המפעל הזה לא ייעצר". אחרי שהחיילים כבר הגיעו לביתה מיכל עדיין מסרבת להכיר בדבר הפינוי, "קשה להאמין שאנחנו הולכים להיפרד מהמקום הזה – זה גן עדן בשבילנו".

 

"אין לנו בית במקום אחר", אומרת מיכל, בת 46, בעצב, "ומה שיותר כואב זה שאין פה מטרה – עם ישראל לא מרוויח כלום".

 

"הילדים שלנו משרתים ביחידות מובחרות מאוד בצבא", אומרת מיכל, "ואחרי שאתה משרת כל כך בנאמנות כל החיים זה כמו לקבל סטירת לחי". ולמרות זאת, היא לא כועסת על כך שקצין בדרגת סגן הוא זה שהגיע לביתה לבשר לה ולבעלה, טייס וסגן אלוף (במיל'), רשמית את בשורת הפינוי, "הסגן הזה בשבילי הוא בובה שמדקלמת".

 

מיכל, בניגוד לחלק מהמפונים, לא האמינה שיקרה נס שימנע את ההתנתקות, "הנס הוא שאנחנו נמשיך עם הרוחניות והאהבה והאמונה שלנו".

 

"מי שחושב שהוא ייקח את הציבור הזה ויפורר אותו - טועה", אומרת מיכל בנחישות, "ייקח לנו לא יותר משבועיים שנחזור להיות אנחנו. אמנם אין לנו מושג לאן אנחנו הולכים וזה אחד הדברים הכי כואבים, היא אומרת, אבל אנחנו נישאר ביחד".

 

וכשהיא מסתכלת קדימה, מיכל נעזרת בסיפור התנכ"י אודות יוסף על מנת לחזות את העתיד – "כמו שיוסף סלח לאחיו שזרקו אותו לבור כי ידע שאנחנו עם אחד, כך אנחנו כשנהיה מנהיגים, משום שחייבים להחליף את ההנהגה הרקובה והמושחתת, נחבק ונסלח למי שזרק אותנו לבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
תא"ל היימן מפנה את האופניים
צילום: ירון ברנר
צילום:נורית בלקין
מיכל פרץ. "זה גן עדן בשבילנו"
צילום:נורית בלקין
צילום: ירון ברנר
האלוף שטרן התגייס לעזור
צילום: ירון ברנר
צילום: איה בן עמוס
הפרידה מעצמונה
צילום: איה בן עמוס
מומלצים