שתף קטע נבחר
צילום: איי פי

החומר שנשפך בכפר דרום: רעיל וקטלני

כוויות חמורות, פגיעות עיניים, אכילת עור ורקמות ואפילו מוות - אלה התופעות שעלולה לגרום סודה קאוסטית, בה השתמשו המתבצרים על גג בית הכנסת. היכן משיגים את החומר הרעיל? במטבח של כולנו

סודה קאוסטית - זהו החומר בו השתמשו המתפרעים על גג בית הכנסת בכפר דרום, בעימותים עם הכוחות המפנים. כך עולה היום (ב') מבדיקת המשטרה.  

 

במהלך העימות האלים, שפכו צעירים ובני נוער על השוטרים מכל הבא ליד - וגם חומר לא מזוהה היה שם. בתום המשימה חשו הכוחות צריבה בעורם ומיהרו להסיר את הבגדים ולשטוף את גופם במים, בבהלה רבה (לחצו כאן לקטע הווידאו). עשרות הובהלו לבית-החולים עם פגיעות עיניים ועור.  

 

ישראל יוצאת מעזה - סיקור נרחב

 

ספקולציות על זהותו של החומר התרוצצו מאז אותו ערב, כאשר ח"כ מיכאל איתן, יו"ר ועדת החוקה, טען שעל-פי ממצאי "סורוקה", אין מדובר כלל בחומר קטלני. המידע היה שגוי. במעבדות משטרת ישראל גילו כי מדובר בסודה קאוסטית - חומר מסוכן ורעיל, לפי ההגדרות המקצועיות.

 

"סודה קאוסטית עלולה לגרום לכוויות חמורות בעיניים ובעור", אמר ל-ynet רובי גלעד, מנהל מרכז מידע ומבצעים ארצי לחומרים מסוכנים במשרד לאיכות הסביבה. "החומר מאכל את העור והרקמות, ובמידה ובולעים אותו - הוא גם רעיל", הוסיף.

 

היכן אפשר להשיג את החומר הקטלני? "את החומר", הסביר גלעד, "ניתן למצוא גם אצלנו בבית, והוא מאוד נפוץ בתעשיות השונות. סודה קאוסטית נמצאת בפותח סתימות מסוגים מסויימים, בתרסיס שמנקה תנורים ולמעשה ניתן למצוא אותו בקלות על המדף בסופרמרקט".

 

השוטרים שנפגעו נהגו נכון, מתברר: הטיפול האפקטיבי ביותר שניתן לתת לחלק נגוע הוא למהול אותו במים, אחרת הפגיעה ממשיכה להתפשט. בינתיים, אותם שוטרים כבר שוחררו מבית-החולים, כאשר בנס הפגיעות לא היו חמורות במיוחד. שר הביטחון, הרמטכ"ל וצמרת המשטרה הבהירו שינהגו במתפרעים במלוא חומרת הדין, וייתכן אף שלא יגויסו לצה"ל.  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חומצה על השוטרים
צילום: איי פי
צילום: אילן מרסיאנו
נוער הגגות
צילום: אילן מרסיאנו
מומלצים