שתף קטע נבחר
צילום: איי פי

יצהר: מתנחלים הציתו מצלמות ומכ"מים צבאיים

במקביל לפינוי המתנחלים מחומש ומשא-נור הציתו מתנחלים מיצהר, דרומית לשכם, ציוד צבאי שנועד דווקא להגן עליהם: מצלמות ומכ"מים שהגנו על ההתנחלות. במקביל ממשיכים מתנגדי הפינוי לפעול בצפון השומרון. יותר מ-150 מהם נעצרו מוקדם יותר

אלימות וונדליזם נוכח הפינוי: קבוצת מתנחלים הציתה הבוקר (יום ג') ציוד ביטחוני בהתנחלות יצהר, דרומית לשכם. מדובר במערכת המיועדת לתת הגנה באמצעות מצלמות ומכ"מים המוצבים על עמודים בשטח ההתנחלות. 

 

 

השחתת הציוד בוצעה במקביל לתחילת פעולות הפינוי בשא-נור ובחומש. מתנגדי ההתנתקות קיבלו את פני החיילים בביצים, ובחומש אף הבעירו צמיגים, שפכו שמן על הכביש וניסו לשכנע את החיילים שלא לפנותם באמצעות מערכות הכריזה. מצה"ל נמסר כי רואים את ארוע הצתת המצלמות בחומרה רבה. "זהו ונדליזם לשמו. ההערכה שלנו היא שמדובר בנוער הגבעות שפגע במערכת ששווייה בין 6-8 מיליון שקלים", אמר ל–ynet סגן-אלוף בני שיק, סגן מפקד חטיבת שומרון.

 

בעקבות האירועים ביצהר אמר שיק כי במהלך התקופה האחרונה תושבים מיצהר מנסים לפגוע במערכת הממוחשבת והאלקטרונית הכוללת מצלמות ומסייעת באבטחת ההתנחלות. הסיבה לכך היא שכוחות הצבא נעזרים במערכת גם כדי לעקבו אחר הסתננויות של תושבים מיצהר לכיוון חומש ושא-נור. לכן ניסו המתנחלים להפסיק את פעילות המערכת.

 

"אמרנו להם שלא נפסיק אותה, כיוון שהמערכת נועדה להגנה על התושבים במקום", הוסיף שיק. "הלילה הם שרפו את אחת מקופסאות הסף של המערכת, הרסו מצלמות ומכ"מים. אולם הצלחנו להפעיל מערכת גיבוי. שיק העלהה חשש מהעובדה כי רוב האנשים שהסתננו לחומש ושא-נור הם מיצהר, ולאחר שיפונו הם יחזרו ליצהר ויבקשו לפגוע בשנית באותה מערכת.

 

יותר מ-150 עצורים

 

יותר מ-150 מתנחלים ומתנגדי ההתנתקות נעצרו בשורה של תקריות שאירעו ביממה האחרונה ברחבי השומרון. רובם נעצרו במהלך עימותים באזור התעשייה שליד קדומים, וכ-50 מסתננים נעצרו במרחב הכפרי ובכפרים הפלסטינים בין ההתנחלויות קדומים וחומש שבצפון השומרון. 100 בני אדם נוספים עוכבו לחקירה. שני פלסטינים נפצעו קל, לאחר שמתנחלים יידו אבנים לעברם סמוך להתנחלות עלי. 

 

כ-50 מתנחלים התקהלו בצומת הכניסה לקדומים שבשומרון וחסמו שם את הכניסה ליישוב. נערה שניקבה גלגלים של רכב אבטחה צבאי נעצרה והועברה לטיפול המשטרה. מזרחית לקדומים, התקהלו 30 מתנחלים, חלקם נערים, ויידו אבנים לעבר כביש עוקף שכם. במהלך העימותים נפצעו באורח קל אזרחית ושני שוטרים. השלושה קיבלו טיפול רפואי במקום.

 

בלילה ניקבה קבוצה של נערות מתנגדות התנתקות את צמיגיה של טיולית של צה"ל. זאת, בשעה שהטיולית, שהובילה עצורים ממתנגדי ההתנתקות, נעצרה באזור ההתנחלות קדומים. מיד לאחר ניקוב הצמיגים ירדו כל העצורים והציתו את הטיולית. נגרם נזק, אולם איש לא נפגע.  

 

בתקרית נוספת נעצרו 12 מתנחלים לאחר שהתעמתו עם כוחות הביטחון בצומת ג'ינספוט שליד קדומים. בין היתר השליכו המתפרעים בקבוקי צבע לעבר מכונית בה נסעו אנשי מועצת יש"ע, בניהם ראש המועצה האזורית בנימין, פנחס ולרשטיין, ומזכ"ל אמנה, זאב (זמביש) חבר. השניים היו בדרכם לשא-נור. 

 

כמו כן עוכב אוטובוס ובו תושבים מההתנחלות חומש. הם היו אמורים להגיע לטקס פרידה שנערך ביישוב, אך נעצרו במחסום בשבי שומרון. משטרת העמקים עצרה אוטובוס אחר ובו 50 מפגיני ימין ליד היישוב קציר, סמוך לאום אל-פחם. זאת לאחר שהמפגינים ניסו להגיע לצפון השומרון. 

 

באזור צומת ערה בוואדי ערה התפרשו מאות שוטרים, כדי למנוע עימותים בין מפגיני ימין שהגיעו למקום באוטובוס לבין תושבים ערבים. השוטרים חצצו בין שני המחנות.


פורסם לראשונה 23/08/2005 10:17

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
יצהר (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: איה בן עמוס
חומש. קבלת פנים למפנים
צילום: איה בן עמוס
מומלצים