שתף קטע נבחר
צילום: איי פי

הפינוי הסתיים: חומש ושא-נור ריקות

המתבצרים האחרונים פונו מחומש, עשרות הצעירים שהתבצרו על גג המצודה בשא-נור הורדו במכולות מהגג - ובכך הסתיים פינוי המעוזים האחרונים של מתנגדי ההתנתקות. הרב ליאור, שהנהיג את המתבצרים וירד במכולה האחרונה כשספר התורה בידיו: "מבחינה פיזית המאבק הוכרע לא לטובתנו, אבל אין לי ספק שעם ישראל עוד יחזור לפה ורק אז נזכה לשלום וביטחון". כ-1,500 תושבים פונו היום משני היישובים בצפון השומרון. 19 אנשי כוחות ביטחון ו-15 אזרחים נפצעו קל

הושלם פינוי ההתנחלויות במסגרת תוכנית ההתנתקות. היום (ג') בערב סיימו כוחות הביטחון לפנות את התושבים האחרונים שהתבצרו בחומש - ובכך הסתיים פינוי כל 25 ההתנחלויות במסגרת תוכנית ההתנתקות.

 

מגג המצודה בשא-נור פונו אחר הצהריים עשרות צעירים שהתבצרו עליה. הפינוי עבר ללא אירועים מיוחדים: קצין בכיר מהכוח הפורץ אמר לכתב ynet, שעלה על הגג עם הכוחות הפורצים, כי "בניגוד לכפר דרום, המתבצרים התנהגו למופת". במכולה האחרונה שהורדה היו הרב דב ליאור, שאחז את שספר התורה בידיו, ח"כ אריה אלדד וראש מועצת בנימין, פנחס ולרשטיין. בכך בא לסיומו פינוי ההתנחלות שא-נור.

 

מאז תחילת הפינוי בחומש ושא-נור נעצרו 40 מתנחלים. נפצעו קל 19 שוטרים וחיילים ו-15 אזרחים. משא-נור פינו כוחות הביטחון כ-700 בני אדם, בחומש פונו 800. בסך הכל פונו כ-1,500 בני אדם.

  

 

הפינוי בשא-נור. צילום: ערוץ 2

 

הרב דב ליאור, שהנחה את המתבצרים, אמר: "אין לי ספק שמבחינה חינוכית כל המאבק הוא יתרון. זה לא עניינים אישיים, לא כבוד, לא כסף - אלא פשוט שארץ ישראל תישאר בידי עם ישראל. נכון שמבחינה פיזית הוכרע המאבק לא לטובתנו. אבל מבחינת העוצמה הרוחנית נתחזק. אין לי ספק שעם ישראל עוד יחזור לפה ורק אז נזכה לשלום וביטחון".

 

יוסי דגן, דובר היישוב, אמר: "נעשה השתדלות שלא יוציאו אותנו מפה. אנחנו יודעים שזה מאבק מול כוח עדיף, אבל הציונות היא שתנצח פה. אנחנו מתחייבים בפני התורה ובפני העולם שעם ישראל יחזור לשא-נור".

 

כוחות גדולים של צה"ל והמשטרה פרצו לפני הצהריים למצודה, שבה התבצרו עשרות מסתננים ומובילי המאבק בהתנתקות. השעות נקפו והכוחות החלו להעלות מכולות למצודה משני צידיה. כל מכולה הכילה כעשרים שוטרי מג"ב שעלו במטרה להשתלט על הגג. המתבצרים המתינו עם מקלות בידיהם על מנת להפריע לייצוב המכולות על הגג. בסופו של דבר המתבצרים התפנו בצורה מסודרת. 

 

לימור הר-מלך מחומש משוחחת עם חיילים בעת הפינוי. צילום: אחיה ראב"ד

 

בחומש, נעצרו על ידי שוטרי מג"ב קבוצת צעירות שהתבצרו במבנה המכונה "מבצר חומש" או "בית העצים" והן הועלו לאוטובוסים כשהן באזיקים. במקום יש נקודות מעטות בהן נשארו מתנגדי פינוי מעטים, אך למעשה הפינוי בהתנחלות חומש שבצפון השומרון.

  

כל תושבי שא-נור ורוב תושבי חומש כבר פונו באוטובוסים מההתנחלויות. במהלך האירועים בשא-נור נפצעה חיילת צה"ל באורח קל מדקירת סכין יפנית במהלך עימות עם אחת המפונות. החיילת פונתה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים. והחשודה בתקיפה הועברה לחקירת המשטרה. עוד נמסר מהמשטרה כי בחומש ניסה אחד המפונים לדקור חייל. החייל לא נפגע והדוקר נעצר והועבר לחקירה.

 

עוד נפגעו שני חיילים באורח קל במהלך פינוי המתנחלים בחומש. אחד מהחיילים נחבל בפניו והשני ברגלו. צוותים של מד"א ירקון פינו את השניים לבית החולים "הלל יפה" בחדרה. מתנחל שנחבל בחומש במהלך הפינוי פונה גם הוא לבית חולים "הלל יפה". מתנחל אחר שנחבל ונפצע קל בשא-נור פונה לבית החולים "בילינסון" בפתח תקווה.

 

מהמשטרה נמסר כי עד שעות הצהריים פונו מההתנחלות שא-נור שבצפון השומרון 246 תושבים מ-19 בתים ומבנים שונים. מההתנחלות חומש פונו 86 תושבים מ-45 בתים ומבנים.

 

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי, יקיים הערב הערכת מצב עם סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה במשרדו בתל אביב. בהערכת המצב, שתערך בעקבות סיום פינוי ההתנחלויות ברצועת עזה ושא-נור, יידונו הבכירים בהיערכות כוחות המשטרה בימים הקרובים.

 

מדווחים מהשטח:

 

  • אפרת וייס, שא-נור
  • אילן מרסיאנו, שא-נור
  • איה בן עמוס, חומש
  • אחיה ראב"ד, חומש
  • חנן גרינברג עם כוחות הביטחון
  • רענן בן צור

פורסם לראשונה 23/08/2005 16:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפרת וייס
המכולות מורדות מהגג
צילום: אפרת וייס
צילום: אילן מרסיאנו
הרב דב ליאור
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: איה בן עמוס
פינוי בחומש
צילום: איה בן עמוס
צילום: נורית בלקין
המתבצרות. גגות חומש
צילום: נורית בלקין
מומלצים