שתף קטע נבחר

5 הרוגים פלסטינים בפעולת צה"ל בטול כרם

גורמים בצה"ל: הפעילות כוונתה נגד מבוקשי ג'יהאד אסלאמי וחיזבאללה חמושים. בהרוגים בכיר בג'יהאד שהיה מעורב בפיגועים בקניון בנתניה ובמועדון הסטייג' בתל אביב. הפלסטינים: 2 מההרוגים נערים. בג'יהאד ובזרוע הצבאית של הפתח מאיימים: ננקום בתגובה כואבת בתוך שטח ישראל

חמישה פלסטינים נהרגו אמש (ד') בהתקלות עם כוח מיוחד של צה"ל בטול כרם. גורמים בצה"ל אמרו כי בין ההרוגים בכירים בארגון הג'יהאד האיסלאמי. בתקרית נפצעו מספר פלסטינים נוספים אך אין נפגעים בקרב כוח צה"ל.

  

במהלך פעילות של כוח "דובדבן" בטול כרם כיתרו החיילים כמה מבוקשים שהיו בבית קפה, חלקם חמושים. הכוח קרא למבוקשים להסגיר את עצמם וירה ירייה באוויר. אולם, המבוקשים החלו לברוח מהמקום ואף פתחו באש אל עבר חיילי צה"ל. כמו כן, פלסטינים נוספים שהיו באזור החלו לירות ולהשליך מטעני נפץ ובקבוקי תבערה על הכוח.

 

החיילים ירו לעבר המבוקשים וארבעה מהם נהרגו במקום. אחד המבוקשים שנפצע פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים בישראל. לדברי גורמי ביטחון, הפלסטינים שנפגעו היוו חלק מתשתית ג'יהאד איסלאמי. אותה תשתית שהוציאה אל הפועל את הפיגועים האחרונים – בין היתר במועדון הסטייג' בתל אביב, בקניון בנתניה ובשבי שומרון. 

 

הפעילות היזומה שבוצעה הלילה במחנה הפליטים טול כרם כוונה, לטענת גורמי ביטחון נגד מבוקשי ג'יהאד איסלאמי, וחיזבאללה חמושים, המסתתרים ופועלים במחנה הפליטים בטול כרם ועוסקים בימים אלה בתכנון פיגועי תופת נוספים בתחומי ישראל.

 

מערכת הביטחון: הפעילות נגד מבוקשי ג'יהאד וחיזבאללה

 

הפלסטינים בטול כרם דיווחו כי שניים מבין חמשת ההרוגים הם נערים בני 14, הרוג נוסף בן 18 וכי רק שניים אחרים הם פעילים בארגונים הפלסטיניים. המדובר בעאדל אבו חליל, בן 26, מבכירי פלוגות אל קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי באזור טול כרם ומג'די עטיה, בן 20, פעיל בגדודי חללי אל אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח.

 

ממערכת הביטחון נמסר כי עאדל השתייך לתשתית הג'יהאד האיסלאמי בטול כרם שהוציאה בתקופה האחרונה מספר פיגועים, ביניהם פיגועי ההתאבדות בנתניה ובמועדון הסטייג', פיגועי ירי בבקה אל שרקייה ופיגוע מכונית תופת בהתנחלות שבי שומרון.

 

הפעילות היזומה שבוצעה הלילה במחנה הפליטים טול כרם כוונה לטענת גורמי ביטחון כנגד מבוקשי ג'יהאד אסלאמי וחיזבאללה חמושים המסתתרים ופועלים במחנה הפליטים בטול כרם ועוסקים בימים אלה בתכנון פיגועי תופת נוספים בתחומי ישראל.

 

במערכת הביטחון מציינים כי העיר טול כרם ומחנה הפליטים שבתחומה מהווים "עיר מקלט" עבור מבוקשים צבאיים רבים, שנטמעים באוכלוסיה האזרחית ופועלים בתוכה בצורה חופשית. בחודשים האחרונים הפכה העיר טול כרם למרכז הג'יהאד האסלאמי הצבאי בשומרון, מקום מושבה של המפקדה ושל בכירי הג'יהאד האסלאמי בשומרון.

 

הפעילים הבכירים מנהלים בתוך העיר ובמחנה הפליטים את פעילות הג'יהאד האסלאמי. פעילים אלה הצליחו לגייס חוליות נוספות ברחבי השומרון ובעיקר בגזרת ג'נין ורמאללה. במסגרת פעילותם, הקימו המבוקשים בעיר טול כרם מעבדות חבלה לשם הכנת מכוניות תופת, חגורות נפץ, חומרי נפץ ומטענים לצורך ביצוע פיגועים.

 

הפלסטינים מאיימים: ננקום

 

בארגונים הפלסטינים איימו להגיב על הפעולה הישראלית. פעילים בגדודי חללי אל אקצה ובג'יהאד האיסלאמי באזור טול כרם איימו בתגובה כואבת ומרעידה נגד ישראל בעקבות הפעולה הבוקר. הארגונים איימו גם כי התגובה תהיה בתוך שטח ישראל.

 

מושל טול כרם עז א-דין אל שריף הכריז היום על אבל כללי בטול כרם לזכר ההרוגים שהלוויתם צפויה להתקיים לקראת תפילת הצהריים היום. ברשות הפלסטינית מקווים כי האירוע לא יסמל את תחילת החזרה לגל של פעולות אלימות. בכיר ברשות אומר כי הארגונים הפלסטיניים מתבקשים לשמור על איפוק ולא לשחק לידי ישראל, המבקשת שהפלסטינים כן יגיבו על הפיגוע כדי להצדיק את מדיניותה האלימה ובהמשך את מדיניות הרחבת ההתנחלויות בשטחי הרשות.

 

מערכת הביטחון: בידינו 45 התרעות לפיגועים

 

בידי מערכת הביטחון מצויים כיום 45 התרעות לפיגועים. בעקבות פיגוע הדקירה בירושלים בו נרצח צעיר חרדי ואחר נפצע בינוני אמרו גורמי ביטחון ל-ynet כי בימים האחרונים ישנה עלייה בכמות ההתרעות המגיעות מארגוני הטרור השונים ביהודה ושומרון. "ההתרעות עוסקות בהוצאת פיגועים אל העורף הישראלי ואל מרחב יהודה ושומרון", אמרו.

 

"אנחנו עדיין זוכרים שישנה אפשרות של פיגועי נקם בעקבות פיגועי הטרור היהודי בשפרעם ובשילה", אומרים הגורמים. "עד עתה ראינו ביהודה ושומרון ריסון של ארגוני הטרור. אם לא רצו שאף אחד ייתפס כ'הורס-התנתקות'. מנגד, ראינו גם פעולות של הרשות הפלסטינית לפריסת כוחות". ומה עכשיו? "לאחר ההתנתקות חזרו חלק מהכוחות לטפל בטרור. זוהי מעתה המשימה העיקרית של צה"ל".

 

מחקירה ראשונית של המשטרה עולה כי צעיר חרדי שהלך ברחוב דוד במזרח ירושלים נדקר על ידי פלסטיני באמצעות סכין מטבח גדולה. הצעיר הגיע לתחנת מרחב דוד, שם מסר לשוטרים כי נדקר. כאשר הגיעו השוטרים למקום הדקירה מצאו דקור נוסף במצב אנוש ואת הסכין מוטלת בזירה.


פורסם לראשונה 25/08/2005 00:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פעילות צה"ל בטול כרם (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
טול כרם. איום בנקמה
צילום: רויטרס
מומלצים