שתף קטע נבחר

בריטניה: "זרים שמעוניינים לייצר פחד לא רצויים"

בלונדון החלו ביישום מדיניות הגירוש של קיצונים מוסלמים ברובם מהמדינה, כחלק ממדיניות הלחימה בטרור שהנהיגה הממשלה לאחר הפיגועים ברכבת התחתית בלונדון. ארגוני זכויות האדם מותחים ביקורת

שר הפנים הבריטי, צ'ארלס קלארק, הציג אמש (יום ד') את רשימת הקריטריונים שעל פיהם יוחלט האם לגרש מהמדינה גורמים קיצוניים זרים שיעודדו שנאה. בין השאר תגרש ממשלת בריטניה את מי שיצדיקו פעולות טרור, אלימות או שיעודדו אחרים לבצען.

 

לפיכך, מתברר, בריטניה מוכנה לסלק משטחה תוך ימים מספר פעילים שיענו על הקריטריונים החדשים. "זרים שמעוניינים לייצר פחד, חוסר אמון ופירוד לא יהיו רצויים כאן עוד", הסביר קלארק.

 

הקריטריונים החדשים הוגדרו מיד לאחר ארועי הטרור שארעו בלונדון בחודש שעבר, והם צפויים להיות מיושמים באופן מיידי נגד אנשי דת מוסלמים וקיצונים שהגיעו לבריטניה והטיפו לשנאה.

 

זהותם של המועמדים העיקריים לגירוש טרם פורסמה. אך על פי ההערכות, מדובר בין השאר באיש הדת הפלסטיני אבו קטאדה, שנחשב לשגרירו הרוחני של אוסאמה בין לאדן באירופה. גם סעד אל פאקיח, אזרח סעודי שהואשם בתמיכה באל קאעידה, נמצא ברשימות.

 

הקריטריונים כוללים למעשה את כל מי שעודד, הצדיק או האדיר אלימות של טרור, וכם את מי שביקש לעודדפעולות טרור או פשעי טרור, וכן את מי שפעל ליצור שנאה בין קהילות שונות.

 

"בעזרת פרסום הקריטריונים אנו מבהירים לחלוטין את הרעיון לפיו ישנה התנהגות שאינה מקובלת עלינו. הקריטריונים יהוו בסיס לסילוקם של יחידים שפעלו בצורה כזו מבריטניה", הסביר קלארק. "בידיני מספר שמות שאנו שוקלים פעולה לגביהם כרגע", הוסיף, ואף הדגיש כי לגבי כמה מהם יינקטו צעדים תוך ימים ספורים.

 

פרסום הקריטריונים הוביל גם לביקורת על התנהלותה של המשלה בבריטניה. "הרעיון לפיו מטיפים ואנשי דת זרים שאינם דוברי אנגלית, מסיתים צעירים בריטים דוברי השפה, הוא אבסורדי", הסביר יו"ר האיגוד המוסלמי למען זכויות אדם, מסעוד שדג'רח.

 

קלארק עצמו הבהיר, כי "זכויות האדם של פושעים צריכות להישמר, אך חשוב יותר לשמור על זכויותיהם של מי שעלולים להיפגע בידי אותם פושעים".

 

בתוך כך נפגשו גורמים רשמיים מברזיל עם חוקרי המשטרה הבריטית, כדי לברר את פרשיית חיסולו של אזרח ברזיל ברכבת התחתית בלונדון, בידי שוטרים בריטים. האיש, זא'ן צ'ארלס זה מנזס, ישב לתומו בקרון ברכבת התחתית כשנורה למוות מטווח קצר. משטרת בריטניה הודתה לאחר מכן כי טעו בזיהויו.

 

במשרד החוץ הברזילאי הסבירו: "אזרח ברזילאי נרצח, ואנו מאמינים כי על מישהו לשאת באשמה. המקרה הוביל למצב בו לממשלה בברזיל וכן למשפחת הנרצח מגיעות תשובות ". ממשטרת בריטניה, נמסר, כי יש בידיה כל המידע הדרוש להשלמת החקירה בעניין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
קלארק. כל מי שעודד טרור
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
חקירת הפיגועים בלונדון (ארכיון)
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
דה מנזס. המשפחה מצפה לתשובות
צילום: איי פי
מומלצים