שתף קטע נבחר

  • חדשות וכתבות

סלקום ופלאפון קיבלו אישור לשווק טלפונים כשרים

בעקבות מירס, שתי החברות הגיעו לסיכום עם ועד הרבנים לענייני תקשורת על שיווק טלפונים כשרים, שיאפשר להן לשווק מספר מכשירים אשר יכללו חותמת כשרות

סלקום ו פלאפון חתמו עם ועד הרבנים לענייני תקשורת על שיווק טלפונים כשרים לציבור החרדי. בכך מצטרפות שתי החברות אל מירס, אשר משווקת כבר מספר מכשירים כשרים לשוק החרדי.

 

ל-ynet נודע כי סלקום מתכוונת להשיק מכשירים "כשרים" של כמה חברות, בהן נוקיה, אשר ישווקו עם חותמת כשרות אשר תעיד כי הטלפון לא תומך בגלישה באינטרנט (כלומר, ללא יכולת GPRS) או שירותים אחרים מלבד תקשורת קולית רגילה. נוסף על נטרול תכונות מסוימות במכשירים, החברה מייעדת "קומת מספרים" עבור הלקוחות החרדים, אשר תוגבל כאשר דרכה לא יהיה ניתן לחייג למספרים מסוימים עליהם תחליט וועדת הרבנים.

 

פלאפון תשווק את הטלפון הכשר TELIT מדגם X100 של חברת דאי טלקום ישראל - מכשיר צדפה בעל מסך פנימי ומסך חיצוני, כאשר בהתאם להנחיות הרבנים המכשיר מיועד לדיבור בלבד וחסום לשירותי SMS ואינטרנט סלולרים. המכשיר ימכר במסגרת מסלול מיוחד למגזר החרדי שיושק בימים הקרובים.

 

ההסכם צפוי לצאת לפועל בעוד כמה ימים לאחר שהטלפונים יעברו "תהליך הכשרה" ולאחריו יקבלו את ההכשר. החותמת "כשר" תופיע על גבי מסכי המכשירים בכל פעם שיופעלו, במקום הלוגו של ספקית הרשת.

 

דיווחים על פריצת המכשיר החרדי

 

בדצמבר 2004 יצאו גדולי הרבנים במגזר החרדי בקריאה לכל הציבור החרדי, שלא להשתמש במכשירי הסלולר הקיימים בשוק בגלל שירותי התוכן "הטמאים" הניתנים במכשירים אלה, ואסרו על פירסום שירותי הסלולר בעיתונות החרדית עד שתושג הסכמה עם חברות הסלולר. לצורך ניהול מו"מ עם חברות הסלולר, מינו ראשי המגזר "ועדת רבנים לענייני תקשורת" שחבריה הוסמכו לבדוק ולאשר את מכשירי הטלפון הניידים השונים.  

 

ועדת הרבנים החליטה על סדרת תכונות לטלפון נייד כשר אשר יאפשרו ביצוע שיחות ספר טלפונים ויומן, אך יהיו ללא חיבור לאינטרנט, משלוח ו/או קבלת הודעות SMS, הודעות תמונה או כל שירותי תוכן אחרים. 

 

חברת מירס לקחה הרימה את הכפפה שזרקו החרדים ובתחילת מרץ השנה השיקה לראשונה כמה מכשירים סלולריים כשרים. המכשירים של מירס שזכו לתעודת כשרות הם: i265 i90 ו-i830. על כל מכשיר כשר מוטבעת חותמת כשרות המעידה על היותו מאושר על ידי ועדת הרבנים.  דובר על מכשירים פשוטים, שמסוגלים לבצע רק שיחות טלפון ווקי-טוקי. הם יכלו לדבר גם בשבת, אך רק למטרות פיקוח נפש (שיחות למספרי חירום).

 

על אף אישורי הרבנים, בציבור החרדי נמתחה גם ביקורת הן מהאגף השמרני והן מצד חרדים ליברליים, שטענו כי ההגבלות אינן מעשיות וקל לעקוף אותן. הביקורת זכתה לחיזוק בעקבות פרסומים בעיתונות החרדית לפיהם ניתן לפצח את המגבלות של מכשירי המירס הכשרים ולגלוש באינטרנט באמצעותם, בעזרת כבל לחיבור הטלפון למחשב ותוכנה מסוימת אותה ניתן להוריד מהאינטרנט.

 

ממירס נמסר כי החברה גייסה למעלה מ-10 אלף לקוחות במגזר החרדי. "לאורך כל הדרך ידענו כי הבלעדיות שלנו בשוק היא זמנית ופעלנו מהר על מנת לבסס את מערך המכירות, התמיכה והכיסוי הסלולרי במיגזר", אמר גיא ידלין, סמנכ"ל השיווק והמכירות במירס, "אנו ערוכים לתחרות בשוק".

 

תגובת פרטנר

 

פרטנר לא מתכוונת להשיק בשלב זה מכשירים כשרים. מהחברה נמסר: "פרטנר בחנה את סוגיית השקת מכשיר כשר ולא השתכנעה כי מדובר ביכולת אמיתית לספק מכשיר כשר מעוקר, לפיכך פעלה החברה למציאת פתרון לחסימה באמצעות הרשת.

  

"התכנים אשר חורגים מערכי העולם החרדי מצויים היום בכל הפלטפורמות האפשריות. לא צריך לבצע גלישה באינטרנט הסלולרי או לשלוח הודעה על מנת להקשיב לתכנים הנוגדים את רוח ההלכה. הדרך הפשוטה ביותר לעשות כן היא לחייג מספר, שירות שאותו לא חוסם המכשיר הכשר.

 

"בפרטנר קיימת, מזה זמן רב, כוכבית 262 אשר באמצעותה נחסמת הגישה לתכנים הנוגדים את רוח ההלכה היהודית. תכנים אלה נקבעים יחד עם גורמים רלוונטיים במגזר החרדי. רשימות החסימה מתעדכנות מדי יום בכל הפלטפורמות - גלישה באינטרנט הסלולרי, חסימה של שיחות לכוכביות ולמספרי טלפון בכל הרשתות. כמו כן הקימה פרטנר כוכבית תוכן ייעודית למגזר החרדי - כוכבית 1818 אשר מכילה תוכן אשר רלוונטי רק למגזר החרדי והדתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
TELIT X100. המכשיר הכשר של פלאפון
הטלפון הכשר של מירס
מומלצים