שתף קטע נבחר

שרון לאפיפיור: אתה ידיד אמת של ישראל

בחודש שעבר התרעם משרד החוץ לאחר שהאפיפיור השמיט את ישראל כשגינה שורה של פיגועי טרור בעולם. הביקורת הישראלית זכתה למסר נזעם מהוותיקן. במכתב שנועד לפוגג את המתיחות בין הצדדים כתב שרון לבנדיקטוס ה-16 כי הוא רואה בו "ידיד אמת של של ישראל"

"המשבר מאחורינו": ראש הממשלה אריאל שרון שיגר השבוע מכתב לאפיפיור בנדיקטוס ה-16 במטרה לפוגג את המתיחות הדיפלומטית ששררה בין המדינות בתקופה האחרונה, כך אישר אמש (יום שישי) שגריר ישראל בוותיקן.

 

השגריר, עודד בן חור, אמר לסוכנות הידיעות איי.פי שלאחר קבלת המכתב בא המשבר ששרר בין הצדדים על פתרונו, "והמחלוקות האחרונות נמצאות מאחורינו".

 

במכתב כתב שרון לאפיפיור: "אתה ידיד אמת של ישראל, שמפגין מחוייבות אמיתית לעידוד הסובלנות, ההבנה והפיוס". המכתב שוגר ביום שלישי, ימים ספורים לאחר ביקור מוצלח ומתוקשר של האפיפיור בבית הכנסת בקלן, לפני שבוע בדיוק.

 

המתיחות בין ישראל לוותיקן התעוררה בחודש יולי, בעקבות דרשה של האפיפיור בו גינה את הפיגועים בטורקיה, במצרים, בלונדון ובעיראק. אלא שבגינוי לא התייחס האפיפיור לפיגוע שאירע בנתניה ימים ספורים לפני כן.

 

משרד החוץ מיהר למתוח ביקורת חריפה על ההשמטה וכינה אותה "מכוונת". במסר שהועבר לשגריר הוותיקן בישראל נאמר כי ההשמטה אינה אלה "הענקת לגיטימיות לביצוע פעולות טרור נגד יהודים". 

 

הוותיקן מצידו מיהר לשגר תגובה נזעמת לביקורת הישראלית. דובר הוותיקן אמר שאיש לא יכתיב לכס הקדוש מה לומר בדרשות וציין גם שהיחס שמפגינה ישראל כלפי הפלסטינים "אינו עומד תמיד בסייגי זכויות האדם".

 

התקרית הדיפלומטית גרמה למבוכה שהעיבה על הקשר החם שנרקם בין האפיפיור הטרי לעם היהודי ולמדינת ישראל, וגם העיתוי היה אומלל - בדיוק כאשר התכונן האפיפיור לביקור היסטורי בבית הכנסת בקלן.

 

"שני הצדדים עשו טעויות"

 

את המכתב מסר השבוע בן חור באופן אישי לשר החוץ של הכס הקדוש, הקרדינל אנג'לו סודאנו. "הבהרנו את הנושא והתקרית באה על סיומה", אמר, וציין כי הפגישה הייתה לבבית וידידותית.

 

בראיון לאיי.פי ציטט בן חור מן המכתב את ההסבר של שרון לתקרית: "ישראל נפגעה ונפלה קורבן לטרור ואנו מאוד רגישים לכל ניסיון להבדיל בין טרור איסלמי הפוגע באופן שיטתי באזרחים ישראלים וטרור שפוגע בין אזרחים במדינות אחרות", כתב שרון.

 

העיתון האיטלקי "קוריירה דלה סרה" דיווח שבמכתב הודה שרון כי התגובה הישראלית לדברי האפיפיור הייתה "אגרסיבית מדי", אולם בן חור הכחיש זאת.

 

העיתון דיווח גם שבפגישה עם בן חור אמר סודאנו שההשמטה הייתה בלתי מכוונת והודה כי הוותיקן יכול היה להיות רגיש יותר בהתייחסו לנושא. "שני הצדדים עשו טעויות", אמר וציין כי ההשמטה היא תוצאה של החיפזון בהכנת התגובה לפירסום.

 

"קוריירה" הוסיף ודיווח כי המשבר יבוא על פיתרונו באופן סופי ב-15 בספטמבר, אז צפויים שני הרבנים הראשיים של ישראל לבקר את האפיפיור ברומא. עוד דווח כי בן חור מסר לסודאנו הזמנה לבוא ולבקר בישראל.

 

הוותיקן טרם הגיב לדיווח על המכתב אולם שגרירו בישראל פייטרו סאמבי אמר לעיתון כי הוא שמח מהאופן בו בא הנושא על פתרונו. "ההבהרה הייתה מספקת", הוסיף.

 

הזהיר מהאנטישמיות

 

הדברים מתפרסמים שבוע ימים בדיוק אחרי ביקור מוצלח ומתוקשר של בנדיקטוס ה-16 בבית הכנסת בקלן שבגרמניה. הייתה זו הפעם השניה בלבד בהיסטוריה בה מגיע אפיפיור אל בית כנסת, והביקור קיבל משמעות מיוחדת מאחר שמדובר במסעו הראשון של האפיפיור אל מחוץ לגבולות איטליה מאז היבחרו.

 

רובד היסטורי נוסף לביקור היה בעובדה שבית הכנסת בו ביקר האפיפיור נחרב על ידי הנאצים בליל הבדולח ב-1938, וכן בעובדה שבנדיקטוס הוא גרמני במוצאו, ובנעוריו אף היה חבר בנוער ההיטלראי, אם כי לדבריו בניגוד לרצונו.

 

האפיפיור נכנס אל המקום כשהקהל הרב במקום שר "עושה שלום במרומיו". הוא עמד יחד עם הנוכחים דקה דומייה לזכר ששת מיליוני קורבנות השואה ולאחר מכן, כאשר התיישב במקומו, נשמעה תקיעת שופר בחלל בית הכנסת.

 

"בשנה זו אני צריכים לזכור את יום 60 השנה לניצחון על הנאצים ואת השואה, בה מיליוני יהודים, ילדים גברים ונשים נהרגו. לכל אלו שחוו את האירועים הנוראיים אני רוצה לומר: אנחנו חייבים לראות את דרך האלוהים ואת דרך החברות", אמר בנדיקטוס.

 

"אלוהים נותן לכולנו דרך, אלוהים מכבד את כל בני האדם - לא משנה מאיזה צבע או גזע. אנחנו חייבים להיזהר משנאת זרים ומהאנטישמיות ההולכת וגוברת... למבוגרים יש את האחריות לכך שהצעירים - הן נוצרים ויהודים - לא יראו יותר דברים נוראים ושבעזרת אלוהים נוכל ליצור עתיד של שלום, בו לכולנו יהיו את אותן זכויות".

 

בהמשך ביקורו בקלן נפגש האפיפיור גם עם מנהיגי הקהילה המוסלמית וקרא להם "להילחם בגל הפנאטיות המרושע המסכן חיים כה רבים ומסכל את ההתקדמות לשלום עולמי".


פורסם לראשונה 26/08/2005 19:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ידיד אמת. בנדיקטוס ה-16
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
האפיפיור בבית הכנסת בקלן (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים