שתף קטע נבחר

למה אין הוריקן בישראל? מורה נבוכים

ד"ר הדס סערוני, מומחית לאקלים מאוניברסיטת תל-אביב, מסבירה שסופת הוריקן נוצרת מזרמים חמים, מימדי ים גדולים ושקעים ברומטריים במימדים המתאימים. הים התיכון עונה על הדרישות רק מבחינת טמפרטורת המים

מהי אותה סופה שגרמה למיליון אזרחים במדינת לואיזיאנה לברוח מבתיהם ומדוע דווקא עכשיו היא מגיעה לאיזורים אלו בעוצמות חזקות כל כך? ד"ר הדס סערוני, קלימטולוגית (מומחית לאקלים) מהחוג לגיאוגרפיה וסביבת האדם באוניברסיטת תל אביב מסבירה.

 

איך נוצרת סופת הוריקן? "הוריקן היא סופה טרופית שנוצרת מעצם קיומו של של ים חם בטמפרטורות של 27 מעלות לפחות", מסבירה ד"ר הדס סערוני, "סופות כאלו תמיד נותרות בזרמי ים חמים ובמקרה הנוכחי זהו זרם הגולף. בדרך כלל צריך 28-29 מעלות כדי שסופה כזו תיווצר והשנה הטמפרטורה הגיעה באופן חריג ל-32 מעלות. חום המים יוצר למעשה את האנרגיה של הסופה, ההתאדות (של המים) צורכת אנרגיה, האנרגיה משתחררת באוויר וזה הבסיס של הסופה.

 

יש דרגות להוריקן ודרגה 5 - כפי שנאמדה בניו אורלינס - היא הכי גבוהה. הדרגות הן לפי עוצמת הרוחות והפרשי הלחץ. באותה סופה יכולות להיות דרגות שונות המשתנות לאורך המסלול. הסופה תגיע לדרגה 5 כשתעלה לחוף, ותיחלש לאורך מסלולה על היבשה".

 

למה זה לא קורה אצלנו בישראל? "גם הים התיכון הוא חם ומגיע ל-30 מעלות, והשנה אפילו הגיע ל-31 מעלותו", אומרת ד"ר סערוני, "ובכל זאת, מדוע לא היה פה הוריקן? כי בנוסף לחום המים צריך מימדים מסויימים של ים, והים התיכון לא מספיק גדול. בנוסף צריך מערכת לחץ תואמת, צריך שקע ברומטרי שיהיה במימדים מתאימים, ומעלינו יש רמה סוב-טרופית שדוחפת את האוויר למטה ומונעת מהאוויר לעלות למעלה ולהתפתח לסופה. בניו אורלינס יש ים חם, לחות ושקעים עם אוויר חם - כל התנאים הדרושים להיווצרות סופה".

 

מדוע נזכרו רק כעת לפנות את התושבים? "יש מודל סימולציה שעושים כדי לנסות ולחזות את מסלול הסופה, אבל הדיוק לא תמיד מלא. כשהסופה עולה ליבשה קשה במיוחד לחזות את מסלולה. הרשויות היסטריות בגלל ההביט הסביבתי. ניו אורלינס נמצאת מתחת לגובה פני הים ובנוסף מפלס מי התהום שם גבוה, כך שאם נכנסים מים קשה מאוד להוציא אותם ואז יש שטפונות גדולים שקשה מאוד להתמודד איתם".

 

מה ההבדל בין הוריקן לסופת טורנדו? "יש הבדל מהותי בין השתיים", מסבירה ד"ר סערוני. "המשותף היחיד לשתיהן הוא עוצמת ההרס, אבל אלו שתי סופות שונות שנוצרות בתנאים שונים. לטורנדו דרושים גושי אוויר קרים, להוריקן מים חמים, הוריקן היא סופה ימית וטורנדו סופה יבשתית, הוריקן סופה גדולה שיכולה להגיע למאות ק"מ, טורנדו היא סופה מקומית קטנה יחסית, בגודל מאות מטרים.

 

"בהוריקן עיקר הנזקים הם מהרוחות החזקות סביב העין, כלומר סביב מרכז הסערה. העין עצמה היא איזור שקט אבל הקירות סביב הם הרסניים. עם עליית האוויר יש יותר עננים מפותחים ואז יש גשמים חזקים שגורמים לשטפונות, בנוסף יש גלי הוריקן ענקיים וגאות הוריקן שמגיעה עוד לפני הסופה עצמה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדס סערוני
צילום: איי פי
ניו אורלינס. לא תמיד אפשר לחזות את מסלול הסופה
צילום: איי פי
צילום: אחיה ראב"ד
חוף בחיפה. אפשר להישאר רגועים
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים