שתף קטע נבחר

בזק תוכל לספק אינטרנט אלחוטי ב-WiMax ביישובי הבדואים

אושרה בקשת החברה לערוך ניסוי באספקת אינטרנט וטלפוניה ב-WiMax ביישובי הבדואים. הטכנולוגיה מאפשרת חיבור אלחוטי בפס רחב באמצעות מערכת אנטנות המשדרת לטווחים ארוכים. סנונית ראשונה בדרך לתחרות ישירה עם חברות הסלולר?

משרד התקשורת אישר לחברת בזק לערוך בדרום הארץ ניסוי של רשת אלחוטית רחבת פס המבוססת על הטכנולוגיה האלחוטית Wi-Max. טכנולוגיה זו תאפשר לספק שירותי טלפוניה ואינטרנט מהיר ליישובי הבדואים, שאינם מרושתים בתקשורת קווית, ורבים מהם אף לא מחוברים לחשמל או למים.

 

מה זה WiMAX?

 

תקן WiMAX (קיצור של wireless interoperability for microwave access), המכונה לעיתים "Wi-FI על סטרואידים", צפוי לאפשר למשתמשים לגשת לאינטרנט באופן אלחוטי בטווחים של עד 50 קילומטר מהמשדר (בתנאים אידיאלים), במהירות גלישה משותפת של 75 מגה ביט לשנייה לכל משתמש.

 

טכנולוגיית ה-WiMaX (תקן 802.16) יכולה לשמש כפתרון "המייל האחרון" לאספקת אינטרנט באיזורים מרוחקים, כמו כפרים או ישובי ספר, בהם קשה לספק שירות אינטרנט בתשתית DSL או כבלים, אם עקב שיקולי עלות או קשיים פיזיים. נוסף לפרישה האלחוטית ה-WiMax עמיד להפרעות פיזיות ומגבלות גיאוגרפיות.  

 

המערכת מבוססת על תחנות בסיס אלחוטיות, כאשר כל אנטנה מכסה טווח של כ-5-8 קילומטרים. תחנות WiMAX יכולות לכסות שטח ברדיוס עד 50 קילומטר עבור מכשירי טלפון ומחשבים נייחים, ועד 5 קילומטרים עבור מכשירים ניידים (יש שני תת-תקנים ל-WiMax - תקן נייח ותקן נייד). 

 

יש לציין, כי טכנולוגיית ה-WiMax נמצאת בשלב התפתחות מאוד מוקדם ברחבי העולם, ופרויקטים מסחריים המבוססים על הטכנולוגיה נמצאים בתחילת הדרך. החברה הבולטת ביותר מבין אלה שדוחפות קדימה את הטכנולוגיה היא אינטל. דדי פרלמוטר, סגן נשיא תאגידי ומנכ"ל קבוצת הניידות באינטל העולמית, אמר בחודש שעבר, כי היעד של החברה הוא לשלב WiMax בכל מכשיר נייד.

 

רוחב פס מרבי של 4 מגה ביט

 

בזק ערכה לאחרונה בדיקת היתכנות לפרישת רשת ה-WiMax בדרום. לצורך הניסוי, התקינו עובדי בזק במרכזת החברה רהט ציוד מתאים והציבו אנטנה מרכזית ברדיוס כיסוי של 30 ק"מ. חדר המחשבים בבית הספר אבן סינא חובר בהצלחה באמצעות הרשת ל-ADSL.

 

בבזק מציינים כי המערכת האלחוטית הניסיונית מאפשרת חיבור ברוחב פס עד 4 מגה ביט בשנייה ויכולה לתת מענה גם לכל אתרי התיירות המרוחקים בנגב, שעד היום לא ניתן היה לחברם לאינטרנט הקווי עקב המרחק מהתשתית הקיימת.

 

בעקבות הצלחת הבדיקה, נועדו היום (ב') שרת התקשורת, דליה איציק, ומנכ"ל בזק, אמנון דיק, עם ראשי הציבור הבדואי בנגב לפגישה שבה הציג דיק את תוכנית בזק לחיבור מהיר, תוך מספר שבועות, של ישובים, מאהלים ושכונות בדואיות לרשת הטלפונייה והאינטרנט המהיר על בסיס הניסוי. נוסף על כך, הציג מנכ"ל בזק את תוכנית החברה לצמצום לוח הזמנים לפרישת תשתיות קוויות בישובי הבדואים.

 

השרה איציק מותחת ביקורת

 

השרה איציק, שביקרה לאחרונה ביישובי הבדואים בדרום, והזדעזעה, לדבריה, מהפערים הקיימים באספקת שירותי תקשורת בין כלל מדינת ישראל לבין האזרחים הבדואים, אישרה את הרחבת הניסוי ומתחה ביקורת על הממשלה בה היא מכהנת.

 

"פנה אלי רופא מתל שבע והתלונן שאין לו טלפון והחולים אינם מסוגלים להזעיק אותו במקרה חרום. מדהים לגלות כי במאה ה-21 חיים אנשים במדינת ישראל ללא טלפון פשוט, אלמנטרי", היא מסרה, "יש ילדים במדינת ישראל שאינם יכולים לגלוש באינטרנט, אפילו לא בבתי הספר, בשל אוזלת ידה של הממשלה....בעזרת התוכנית שאושרה היום נאיר עוד פינה חשוכה בחברה הישראלית".

 

החשש של חברות הסלולר

 

לא הכל מברכים על "הארת הפינה החשוכה". בחברות הסלולר עוקבים אחר הגישושים של בזק בתחום ה-WiMax, מחשש כי הם מבשרים על תחרות ישירה בתחום התקשורת האלחוטית, הצפויה בטווח הרחוק.

 

אמנם, התקשורת האלחוטית ב-WiMax מוגבלת לאיזורי כיסוי, אך פתרונות "נדידה" (roaming) שישתלבו עם מערכות WiMax יאפשרו למשתמשים בעתיד ליהנות מחיבור רציף לאינטרנט ולשוחח באמצעות VoIP, באמצעות התקן המשלים 802.20, שיאפשר מעבר מרשת אלחוטית אחת לאחרת. 

 

האיום אף גדל כאשר מתחשבים בכך שה-WiMax מציע רוחב פס דומה לשירות ADSL או כבלים, ורב יותר מהביצועים החזויים להעברת נתונים ברשתות הדור השלישי הסלולריות. מחקר של חברת האנליסטים Frost & Sullivan, שפורסם בחודש פברואר, 2005, קבע כי ה-WiMAX תתתחרה בהצלחה בתשתיות אחרות של אינטרנט מהיר, בהן כבלים ו-DSL.

 

נושא התדרים

 

"ה-WiMax יספק פתרון לשכונות מרוחקות שעדיין לא חוברו לרשת הפיזית ", אומר המשנה למנכ"ל בזק אבי פתיר. במגעים שבזק קיימה בנושא עם משרד התקשורת, הובטח לחברה כי בקרוב יוקצו לחברה תדרים מיוחדים לנושא ה- WiMax. פתיר הדגיש כי מייד עם הקצאת התדרים, ייעשה מאמץ לחבר לקוחות מרוחקים באמצעות ה-WiMax במהירות האפשרית.

 

מבחינת שימוש בתדרים, סביב WIMAX יפעל בטווח של 2.5 גיגהרץ, לעתים 3.5 גיגהרץ ואף 5 גיגהרץ. לאחרונה הודיע משרד התקשורת על כוונה לאפשר שימוש אזרחי בטווח התדרים של 5 גיגהרץ. פרלמוטר מאינטל ציין כי החברה מקיימת מגעים עם משרד התקשורת בישראל בנושא התדרים, וכך היא עושה גם בארצות אחרות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טכנאי בזק מתקין אנטנת WiMax בדרום
מומלצים