שתף קטע נבחר

ארה"ב: המחיר על פגיעה בבית כנסת - 39 שנים בפנים

39 שנות מאסר נגזרו על צעיר שהורשע בהשלכת בקבוק תבערה לעבר בית כנסת באוקלהומה סיטי ב-2004. להגנתו טען כי השתייך לארגון גזעני כי "הם האנשים היחידים שאי פעם אהבו אותי". עונשו הוחמר בעקבות מכתב רווי שנאה ששלח לבית הכנסת לאחר שהורשע

בית משפט בארה"ב גזר אמש (ג') 39 שנות מאסר על אדם שהורשע בהשלכת בקבוק תבערה לעבר בית כנסת. לאחר הקראת גזר הדין הרים והישיר הנאשם שון ג'ילספי (21) את ידו, בסגנון ההצדעה הנאצי, לעבר השופטת כשזו הסתובבה לצאת מהאולם.

 

ג'ילספי, תושב מדינת וושינגטון, הורשע בחודש אפריל בשלושה אישומים הנוגעים להשלכת בקבוק התבערה לעבר בית כנסת באוקלהומה סיטי ב-1 באפריל 2004. המעשה, שגרם נזק קטן לקיר הלבנים ולדלת זכוכית, תועד במצלמת הווידיאו של בית הכנסת.

 

ג'ילספי, שהשתייך לארגון הגזעני "אומת האריינים", הטוענת לעליונות הגזע הלבן, הורשע גם בנשיאת כלי נשק ובאחזקת מתקן הרסני לא רשום. עונשו הוחמר כיוון שמכתב שכתב לבית הכנסת לאחר הרשעתו היה מלא בהערות גזעניות. המכתב, שהוקרא בבית המשפט, הביע שנאה כלפי העם היהודי ושאיפה להצית מלחמת "קודש" גזענית.

 

רב בית הכנסת "בני ישראל", ברי כהן, אמר שההתקפה העלתה פחד וזעם בקרב הקהילה היהודית בעיר. "הנזק הפיזי שנגרם למבנה היה קטן, אך היה נזק פסיכולוגי ברור", אמר והוסיף, "בארץ הזאת, אסור לנו לפחד במקומות התפילה. זה פשוט לא מתקבל על הדעת".

 

ג'ילספי ביקש מהשופטת, רובין קות'רון להקל את עונשו: "אני לא אומר שמה שעשיתי היה בסדר, אך לא מגיעים לי 35 שנים", אמר. הוא סיפר לשופטת כי הייתה לו ילדות בעייתית וכי התגורר ברחובות מאז היה בן 11 לפני שהתחבר לקבוצה התומכת בעליונות הגזע הלבן.

 

"האנשים האלה לקחו אותי מהרחוב", אמר ג'ילספי בקול רועד ובהתרגשות רבה. "הם האנשים היחידים שאי פעם אהבו אותי". הוא נעצר ב-16 באפריל 2004 במדינת ארקנסו.

 

ההנחיות הפדרליות לגזרי דין קובעות כי גזר הדין המינימלי במקרה שכזה הוא 30 שנות מאסר בפועל, אולם קות'רון אמרה כי נחוץ עונש חמור יותר, בהזכירה את מכתבו של הנאשם ואת טבעו של הפשע. "המעשה שלך לא היה פעולה של ונדליזם, אלא מעשה אלימות", קבעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
גזענים בארה"ב (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: איי פי
כנס גזענים בפנסילבניה (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
ני נאצים בכנס בפנסילבניה (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים