שתף קטע נבחר

שפרעם: כהניסטים תלו פוסטרים של זאדה

הוארך מעצרם של שלושת חברי תנועת כך, שתלו ברחבי העיר שפרעם מודעות תמיכה במחבל היהודי עדן נתן זאדה, הטוענות שהוא "נרצח בחסות המשטרה". ראש העיר של שפרעם: "זה ממש מזל שהמשטרה תפסה אותם, ולא התושבים". בן גביר: "זה מעצר פוליטי"

משטרת שפרעם עצרה לפנות בוקר שלושה אנשים בעלי חזות חרדית, שעסקו בהדבקת מודעות ברחבי העיר, ובהן תמונת המחבל היהודי נתן עדן זאדה, שרצח לפני חודש ביריות ארבעה תושבי שפרעם. במודעות שתלו, הם דורשים חקירה על נסיבות מותו של זאדה. השלושה הובאו לבית משפט השלום בעכו שהאריך את מעצרם עד יום שישי.

 

עיריית שפרעם הסירה את המודעות. ראש אגף החקירות במרחב גליל, סגן ניצב חיים רחמים, אמר לפני הצהריים כי השלושה חשודים בהסתה לדבר אלימות. לפני הדיון בהארכת מעצרם של שלושת החשודים, שנערך בדלתיים סגורות, אמר אחד מהם: "המשטרה מנסה להכניס אותנו למעצר לכמה שיותר זמן משום שאנחנו שומרי תורה ומצוות". הוא סירב לומר אם הוא וחבריו ביצעו את המעשים המיוחסים להם.

 

הערב, מתכוונים ארגונים חברתיים בשפרעם לקיים עצרת מחאה מול בניין העירייה במחאה על האירוע. "כניסת חבריו של זאדה לשפרעם מעידה שלא פעל לבד", אומרים מארגני האירוע, "והפגיעה הבאה היא רק עניין של זמן".

 

דובר תנועת כהנא טוען, כי מדובר במעצר פוליטי. העצורים ידועים כתומכי כהנא. אחד מהם הוא תושב ההתנחלות תפוח בשומרון, אחד מהם תושב חולון והשלישי - בעל אזרחות קנדית. שלושתם כבני 25.

 

במודעות נכתב: "ישמח צדיק"

 

סמוך לשעה 4:00 לפנות בוקר התקבלה בתחנת המשטרה בשפרעם שיחת טלפון מאחד מתושבי העיר, שהתלונן על שלושה בעלי חזות חרדית המדביקים מודעות ברחבי העיר. שוטרים שיצאו למקום בניידת, גילו את השלושה מדביקים מודעות, שעליהן מתנוססות תמונותיו של המחבל זאדה. מפקד משטרת שפרעם, סגן ניצב יורם דניאלי, אמר כי בנוסף לתמונה, נכתב על המודעות הפסוק, "ישמח צדיק כי חזה נקם", ונטען כי עדן זאדה "נרצח בחסות המשטרה".

 

השוטרים עצרו את השלושה, שלא הפגינו התנגדות, והובילו אותם לחקירה בתחנת המשטרה בעיר. זמן קצר לאחר מכן הועברו השלושה לחקירה במטה מרחב גליל. עובדי עיריית שפרעם, בראשות ראש העירייה ערסאן יאסין, הוזעקו על ידי המשטרה והסירו את המודעות שהספיקו השלושה לתלות ברחבי העיר.

 

דובר תנועת כהנא, איתמר בן-גביר, אמר הבוקר כי מעצרם של השלושה הוא מעצר פוליטי, שנועד לסתום פיות: "המסר העיקרי של הכרוזים שהם הדביקו, הוא הצורך בהקמת ועדת חקירה ציבורית לחקירת הירצחו של החייל עדן-זאדה. 30 יום אחרי הרצח, עדיין לא ברור איך הבחורצ'יק הזה, שהיה באזיקים ובשליטתה של המשטרה, נרצח. לא מיצו את הדין עם האנשים שרצחו אותו ולא עם השוטרים שהיו אמורים להגן עליו". בן גביר הוסיף כי לו ולאנשיו כוונה לקיים בקרוב עצרת בתוך שפרעם, בדרישה לחקור את מותו של עדן זאדה.

 

ערסאן יאסין, ראש עירית שפרעם, אמר ל-ynet, כי הוא מוטרד מהאפשרות שאדם נוסף בעל תוכניות דומות לאלה של עדן זאדה יפעל בעיר: "אם חס וחלילה יהיה פה עוד פעם אחד מהם, זה לא יהיה טוב. אני לא רוצה שעוד אנשים ייפגעו. כבר נהרגו ארבעה תושבים, ואסור שהמצב הזה יימשך. מצד שני, אם התושבים היו תופסים את האנשים האלה, זה לא היה נגמר טוב. זה ממש מזל שהמשטרה תפסה אותם, ולא התושבים בעיר. אני לא יודע מה הפתרון לזה, אבל חייבים למצוא פתרון. בשבוע שעבר היו שמועות על אנשים דתיים שעורכים תצפיות על המסגד, והדבר עורר תסיסה. אנחנו אמרנו לאנשים שזה שטויות, והבאנו להרגעת הרוחות. מה אני אגיד לאנשים עכשיו?"

 

הפיגוע שביצע עדן זאדה בשפרעם אירע בדיוק לפני חודש, ב-4 באוגוסט. הצעיר, שערק מצה"ל על נשקו, עלה לאוטובוס ממפרץ חיפה לשפרעם. כאשר הגיע

האוטובוס לעיר, פתח עדן זאדה בירי והרג ארבעה מיושבי האוטובוס, הנהג, מישל בחוס, נאדר חאייק, והאחיות הזאר ודינה תורכי. עוד תשעה בני אדם נפצעו מהירי והרסיסים.

 

זמן קצר לאחר מכן, השתלטו שוטרים על היורה. במקום התפתחה מהומה כאשר מאות צעירים ניסו לפרוץ לאוטובוס ולבצע שפטים ביורה. השוטרים לא הצליחו להגן עליו עד שהגיעה תגבורת, וההמון פרץ לאוטובוס ועשה לינץ' במחבל.

 

יו"ר תנועת חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, אמר בעקבות המעצר, שעצם העובדה שאנשי כהנא הצליחו להגיע לעיר, מצביעה על אזלת ידם של אנשי כוחות הביטחון ועל חוסר רצונם "לטפל בסכנה שמהווים הגזענים-פשיסטים האלה", כדבריו. 

 

אמש התקיימה בשפרעם עצרת בהשתתפות כמה מאות מתושבי שפרעם ואזרחים מחוץ לעיר. יאסין אמר הבוקר כי מיעוט המשתתפים בעצרת הוא ההוכחה שתושבי שפרעם מבקשים לחזור לשגרה. "חיכו לאלפי משתתפים והגיעו כמה מאות, שרבים מהם מחוץ לשפרעם. אנשים רוצים להמשיך את החיים שלהם, לחזור לשגרה, וחבל שיש גורמים שממשיכים לנסות ולסכסך".

פורסם לראשונה 04/09/2005 08:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
החשודים בבית המשפט
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: אחיה ראב"ד
עדן זאדה. "נרצח בחסות המשטרה"?
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: חגי אהרון
ההמון בשפרעם מקיף את האוטובוס
צילום: חגי אהרון
צילום: ירון ברנר
בן גביר. "מעצר פוליטי"
צילום: ירון ברנר
מומלצים