שתף קטע נבחר

הגרפולוגית חנה קורן תובעת את גוגל

התביעה הוגשה לאחר שחברה שלישית בשם סלע.גרופ.קום, שאף היא בין הנתבעות, רכשה מודעת מילים ב"גוגל", שהפנתה לאתר האינטרנט שלה כל גולש שהקליד בגירסה הישראלית של מנוע החיפוש את המילים "חנה קורן"

הגרפולוגית חנה קורן תבעה הבוקר (א') את חברת גוגל בבית המשפט המחוזי בחיפה. בכתב התביעה, שהוגש באמצעות עו"ד יוסי נקר, נטען כי ענקית החיפוש הפרה סימני מסחר ופגעה בפרטיותה של קורן. גוגל נתבעת לשלם 100,000 שקלים.

 

התביעה הוגשה לאחר שחברה שלישית בשם סלע.גרופ.קום, שאף היא בין הנתבעות, רכשה מודעת מילים ב"גוגל", שהפנתה לאתר האינטרנט שלה כל גולש שהקליד בגירסה הישראלית של מנוע החיפוש את המילים "חנה קורן". הקישור לאתר החברה מוצג מצד שמאל לתוצאות החיפוש, כקישור ממומן, כחלק מתוכנית Adwords של גוגל.

 

התביעה מתבססת על דברי ההסבר של גוגל ל-Adwords, לפיהם התוכנית נועדה לחבר בין המפרסם ללקוחות שמחפשים את המוצר של המפרסם. קורן טוענת בתביעה כי מאחר והמילים "חנה קורן" הן סימן מסחר מוכר היטב, אף שאינו סימן מסחר רשום, ולפיכך סלע.גרופ.קום, שמציעה אף היא קורסים בגרפולוגיה, על פי החברה, אינה רשאית להשתמש בסימן המסחר של קורן ב"גוגל", ואילו גוגל אינה רשאית למכור ל"סלע.גרופ.קום" מילות מפתח הזהות לשמה.

 

על פי כתב התביעה, ההפניה לאתר של הנתבעת מופיעה מעל לקישור לאתר של קורן בדף התוצאות של גוגל. זאת, על אף שמודעות המילים ב-Google.com מופיעות רק בנפרד מתוצאות החיפוש האמיתיות, כחלק ממדיניות מוצהרת ועקבית. נראה כי במקרה של Google.co.il מרשה לעצמה החברה לסטות ממדיניות זו.

 

על פי כתב התביעה, צורת הפרסום הזו, תוך שימוש בשמה של חנה קורן, עשויה להטעות לקוחות פוטנציאליים ולהפנות אותם לאתר האינטרנט של סלע.גרופ.קום במקום לאתר של קורן, ולגרום להם לחשוב כאילו יש לחברה זו זיקה לקורן.

 

הטענה: פגיעה בפרטיות

 

קורן טוענת כי גוגל וסלע.גרופ.קום פגעו בפרטיותה על פי חוק הגנת הפרטיות כאשר עשו שימוש בשמה למטרות רווח, עברו על חוק עוולות מסחריות האוסר על עוסק לגרום לכך שפעילותו המסחרית תיחשב בטעות כאילו היא מופעלת על ידי אחר, ואוסר עליו לפרסם שירות באופן מטעה.

 

התגובה שקיבל עו"ד נקר מסלע.גרופ.קום בעקבות הפנייה לאתר הייתה הכחשה גורפת ודחייה על הסף של הדרישה לפיצויים. עו"ד גיורא גוטמן, המייצג את סלע.גרופ.קום, כתב בתגובה כי אין בשימוש במילות מפתח אלה כל הפרה של החוק בישראל. "אם יש למרשתך (כלומר, חנה קורן) טרוניה כלפי גוגל, תתכבד ותפנה אליה", הוא כתב.

 

מגוגל נמסר לתובעת כי החברה אינה עוררת בוררות בנושא סכסוכים על סימני מסחר בין מפרסמים לבעלי סימני מסחר, וכי הם עצמם נושאים באחריות לפתרון הבעיה שלהם עם המפרסמים. עם זאת, גוגל הודיעה כי היא מוכנה לערוך בדיקה מוגבלת, "כמחווה של רצון טוב כלפי בעלי סימני המסחר", כאשר מדובר בתלונות

 

התובעת מבקשת מבית המשפט להורות לשתי החברות להפסיק את הפרסת סימן המסחר שלה, ולא להפנות גולשים המקלידים "חנה קורן" לאתר של סלע.גרופ.קום ולא למכור מודעות מילים על פי המילים "חנה קורן" לאיש מלבדה. היא דורשת משתי החברות פיצוי בסך 100,000 שקלים ושומרת לעצמה את הזכות לתקן את כתב התביעה לאחר שתקבל מהנתבעות נתונים על מספר הכניסות לאתר של סלע.גרופ.קום על ידי גולשים שהקלידו במנוע החיפוש "חנה קורן".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קורן. תובעת
מודעת המילים הופיעה בחיפוש אחר "חנה קורן"
מומלצים