שתף קטע נבחר

האווזים ניצחו את ישראל כץ: הפיטום ייפסק

לאחר שבג"ץ ביטל את התקנות הקודמות לפיטום אווזים, ובצל הפגנה של עשרות פעילי "אנונימוס", התכנסה ועדת השרים לענייני חקיקה ודחתה את הצעתו של שר החקלאות, ישראל כץ, להמשיך את פיטום האווזים. יו"ר ארגון מגדלי האווזים מגיב בזעם: "זה לא סוד שציפי לבני צמחונית"

החלטה נוספת בדרך להפסקת פיטום האווזים: ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה בצהריים (יום א') את הצעת החוק שיזם שר החקלאות, ישראל כץ, להאריך בשלוש שנים את תוקף התקנות המתירות לפטם אווזים בישראל. כבר בחודש אוגוסט 2003 פסק בג"ץ שתקנות משרד החקלאות המתירות את פעולת הפיטום אינן חוקיות ובחודש מרס האחרון פסק בג"ץ בשנית שהתקנות הישנות בטלות. מאז נמשך פיטום האווזים, למרות שהתקנות מבוטלות. במשרד החקלאות לא מוותרים והודיעו שיערערו אל ההחלטה בממשלה.

 

הצעת החוק בנושא "הלעטת עופות מים" נדחתה ברוב של 2 (השרים יצחק הרצוג וציפי לבני) מול 1 (ישראל כץ). לפי ההצעה, המדען הראשי במשרד החקלאות היה אמור לקיים מחקר בנושא הלעטת אווזים. אם במחקר יימצא שאופן הפיטום החדש לא גורם סבל לעופות, ימשיך הענף לפעול. אם לאו - ייסגר הענף תוך חמש שנים לכל היותר. זמן המחקר נקבע למקסימום של שלוש שנים.

 

במשרד החקלאות טוענים שההצעה תואמה עם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, והוא שאישר את נוסחה. משרד החקלאות יערער על ההחלטה בפני מליאת הממשלה. אם הערעור לא יתקבל בממשלה, ידרוש משרד החקלאות מהממשלה לתת דעתה על השלכות סגירת הענף ובכלל זה מתן פתרונות למגדלים.


ח"כ זבולון אורלב בהפגנת "אנונימוס"

  

שרת המשפטים, ציפי לבני, שהתנגדה להארכת תוקף התקנות היא צמחונית מטעמי מצפון, אך התנגדה לחוק מטעמים ערכיים בלבד. היא נאבקה בפיטום האווזים עוד לפני שמונתה לשרת המשפטים. לבני הודיעה בוועדה שהתנגדותה היא עקרונית וערכית, "משום שהליך פיטום האווזים הוא הליך שגורם סבל וייסורים ומין הראוי שלא יתקיים". היא המליצה למשרד האוצר להיכנס להליך מסודר של קביעת פיצויים ואף לבחון עבורם אפשרויות של הסבה מקצועית.

 

במשרד החקלאות אומרים שמשמעות ההחלטה עלולה להיות סגירת הענף, תוספת של 600 משפחות למעגל האבטלה והעתקת הענף לשטחים או לירדן, "שם יימשך פיטום האווזים ללא כל פיקוח ותוך הפסד פרנסה לחקלאים ישראלים".

  

בשעה שוועדת השרים דנה בתקנות הפיטום, הפגינו בירושלים כמה עשרות פעילים של הארגון למען זכויות בעלי החיים "אנונימוס". המפגינים הציבו בובת אווז מול משרדי הממשלה ונשאו שלטים "אל תתנו ידכם לחוק עוקף בג"ץ" וגם "לא יתעלל אדם בבעלי חיים". דוברת אנונימוס, רעות הורן, אמרה ל-ynet: "הפסיקה של בג"ץ נכנסה לתוקף ב-1 באפריל 2005 ומאז ממשיכים לפטם ומשרד החקלאות מנסה לעגן את הפשיעה בחוק. רוב המדינות הוציאו את זה מחוץ לחוק. חוק צער בעלי חיים קובע שאסור להתעלל באווזים ובג"ץ קבע שזו התעללות".  

 

ח"כ זבולון אורלב, שהצטרף להפגנת פעילי אנונימוס, אמר ל-ynet: "אני שמח שהצדק והמוסר ניצחו את הציניות. זה יותר ממוזר ששר בממשלה מנסה לעקוף את הבג"ץ ולעקוף את הכנסת ולעשות דין לעצמו. נושא פיטום האווזים עבר דיונים יסודיים ומקיפים עוד בתקופתי, כיו"ר ועדת החינוך והתרבות. למשרד החקלאות היו שנים ארוכות לבנות חלופות למשפחות העוסקות בפיטום ואני מאשים אותו ברשלנות ובהזנחה בכך שלא טיפל במשפחות הללו וכעת הוא מזיל דמעות תנין"

 

פעיל אנונימוס, עידו אייל, אמר: "ועדות מומחים של האיחוד האירופי קבעו שוב ושוב שלא ניתן לפטם אווזים בלי להתעלל בהם באופן קשה, משום שמטרת הפיטום היא להגדיל את הכבד שלהם לממדים מפלצתיים, דבר המביא להתבקעות מערכת העיכול ולגסיסה. אבל זה לא מפריע לשר החקלאות להוליך שולל את הציבור ואת שרי הליכוד כשהוא מצהיר, תוך ידיעה שהוא משקר, שבכוונתו לפתח 'פיטום ללא סבל'".


מפגיני אנונימוס ניצחו בקרב הנוכחי

 

ב"אנונימוס" דוחים את טענות משרד החקלאות ואומרים שבישראל פועלים רק 24 מפטמים ולא 600. הם גם דוחים את הטענה שאם יבוטל הענף בישראל, יעבור פיטום האווזים לירדן ויפעל שם ללא כל פיקוח, "זה שהייצור יעבור למקום אחר זה לא אומר שזה בסדר", אומרת דוברת אנונימוס.

 

מגדלי האווזים טוענים שהיום הם משתמשים באמצעים שגורמים פחות סבל, כמו צינור האבסה מקוצר. יו"ר ארגון מגדלי האווזים, חי בנימיני, אמר ל-ynet: "השר כץ דואג ל-600 מגדלים, לגורלם ולמשפחותיהם, והשרה ציפי לבני, זה לא סוד שהיא צמחונית.

 

"השרים שדואגים יומם ולילה לפרנסת תושבי ישראל לא דאגו לנו הפעם. הם לא הגיעו לישיבה רק מתוך פחד לקראת הפריימריס, וזאת למרות שהם תומכים בנו לחלוטין. כל השרים למעט לבני והרצוג. ברור לכל שאם יסגרו אותנו, העסקים יעברו לירדן ומי שירוויח שם, יהיו רק אנשי עסקים ופה יהיו עוד 600 מובטלים".

 

לדברי בנימיני, "בג"ץ ביקש למצוא דרך להקל על האווזים מבלי לגרום לסגירת הענף, והם פסקו שצריך למצוא עזרים ולשם כך עושים ניסויים. אם הניסוי יצליח - ימשיכו לעבוד וכולם יהיו מרוצים, אם הניסוי יכשל, הענף יסגר. ועדת השרים לא אישרה לערוך את הניסויים, שיאפשרו לנו להמשיך להתפרנס ולהקל על האווזים".

 

המגדלים חתמו על אמנה ברוח בג"ץ, "אנחנו מחמירים עם עצמנו אפילו יותר ממה שצריך", אומר יו"ר ארגון המגדלים ומוסיף, "נבדוק את משמעויות ההחלטה ונראה איך נמשיך לפעול, אנחנו יודעים בוודאות שכל השרים תומכים בנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
נחל כישלון. ישראל כץ
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
ציפי לבני התנגדה לתקנות
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: סבסטיאן שיינר
פיטום אווזים
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: שאול גולן
מיצג מחאה
צילום: שאול גולן
מומלצים