שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

נשיא על הכוונת

התקשורת האמריקנית מפנה אצבע מאשימה לעבר וושינגטון. "הבושה של המדינה" נכתב בשער של העיתון "דיילי ניוז". כולם ידעו שצריך לפנות את העיר לפני בוא ההוריקן וכולם ידעו שצריך להסיע את התושבים באוטובוסים למקלטים בערים אחרות. כלום לא נעשה. לבוש היתה הצתה מאוחרת של חמישה ימים שיתכן שתעלה לו ביוקר. לא צריך לדעת לקרוא מפות סינופטיות כדי לדעת שההוריקן שפקד את מפרץ מכסיקו, מתקרב לוושינגטון

כותרת השער של העיתון "דיילי ניוז" הניו יורקי בשבת היתה: "הבושה של המדינה" וכותרת מאמר המערכת "THE UNITED MISTAKES OF AMERICA" ביטאה את מה שחושבים האמריקנים על הביזיון הלאומי בניו אורלינס.

 

למושלי מדינות בארה"ב יש סמכויות נרחבות, תקציבים חיילים ושוטרים להפעיל, אבל לפי כל הסימנים נראה שמושלת מדינת לואיזיאנה קלתין בלנקו, איבדה את הדרום.

 

התקשורת האמריקנית מפנה אצבע מאשימה לעבר וושינגטון. לפתע פתאום מצא עצמו ג'ורג' בוש בעין סערת ההוריקן, נלחם שתי מלחמות בבת אחת. מלחמה במפרץ הפרסי, שאותה יזם ומלחמה במפרץ מכסיקו, שנכפתה עליו בעיצומה של "חופשת עבודה" נעימה של חמישה שבועות.

 

גם ה-11 בספטמבר 2001 נפל עליו אחרי חופשת קיץ בחווה. ביום המר והנמהר ההוא ישב בוש בכיתת גן בפלורידה והקריא סיפור לילדים, כשראש מטה הבית הלבן לחש באוזנו סיפור אחר – על מגדלי התאומים ובנין הפנטגון שהותקפו על ידי מטוסים מתרסקים. לקח לבוש עשר דקות לגמור את הסיפור לילדים ועוד כמה שעות לצאת מההלם. אבל הוא יצא מזה גדול. הוא הגיע לניו יורק, נעמד על ההריסות ב"גראונד זירו" עם מגפון בידו, וחיבק בידו השניה כבאי אש ותיק וקנה את עולמו.

 

בוש ניסה לחזור על עצמו מקץ ארבע שנים כשיצא לגדות המיסיסיפי להפגין מנהיגות. הוא התחבק עם שתי אחיות שחורות שאיבדו את ביתן ואת כל עולמן בעיר בילוקסי. הן בסך הכל רצו בקבוק מים, ושיסדר להן גג לשים את ראשן. בוש נתן להן כתף נשיאותית לשים את הראש - עד שהמצלמות יגמרו לתקתק.

 

אחרי פיגועי 9/11 הרקיעה הפופולריות של בוש לשיא של יותר מ-90 אחוז. עוד לפני "קתרינה" צנחה הפופולריות לשפל של קצת יותר מ-30 אחוזי תמיכה. מרבית האמריקנים סבורים שהמלחמה בעיראק לא הפכה את ארה"ב למקום בטוח יותר.

 

בוש אחראי בעיני האמריקנים לשורת החלטות מוטעות על גדות הפרת, ובראשן פירוק הצבא העיראקי מייד עם הכיבוש.

 

כעת, על גדות המיסיסיפי בוש מואשם בחוסר מוכנות. כולם ידעו שצריך לפנות את העיר לפני בוא ההוריקן וזה לא נעשה. כולם ידעו שמי שנותרו בעיר הם אנשים שהיה צריך לשלוח אוטובוסים לפנותם ולהציע להם מקלטים ציבוריים בערים אחרות במערב לואיזיאנה וטקסס. לבוש היתה הצתה מאוחרת של חמישה ימים, שיתכן שתעלה לו ביוקר.

 

המים עוד לא נסוגו ומתנגדי המלחמה בעיראק כבר מרימים ראש. יש ביניהם שטוענים עכשיו שיותר מדי משאבים הוקדשו למלחמה וכך נדחו פרוייקטים בעלי חשיבות לאומית, כמו שיקום מערכת הסכרים של ניו אורלינס. חצי טריליון דולר הוצאו עד כה על המלחמה בעיראק.

 

בינתים יש שתיקה גדולה מהצד הדמוקרטי. הילארי שותקת. ג'ון קרי שותק. כל מי שרואה עצמו מועמד לבחירות לנשיאות ב-2008 בודק את כיוון ועוצמת הרוח לפני שיתפוס עליה טרמפ. החוק הפוליטי הלא כתוב הוא שכשיריבך חופר לעצמו בור – שב בשקט. לא צריך לדעת לקרוא מפות סינופטיות כדי לדעת שההוריקן שפקד את מפרץ מכסיקו, מתקרב לוושינגטון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הצתה מאוחרת. בוש
צילום: איי פי
טעות על גדות המיסיסיפי
צילום: רויטרס
כולם ידעו שהיה צריך לפנות מוקדם יותר. במקלט בניו אורלינס
צילום: איי אף פי
מומלצים