שתף קטע נבחר

טענה: יאהו! סייעה לכלוא עיתונאי סיני

על פי "עיתונאים ללא גבולות", מידע שהעבירה ענקית האינטרנט סייע לשלטונות סין להרשיע ולכלוא עיתונאי שמתח ביקורת על המגבלות על חופש העיתונות במדינה

ארגון "עיתונאים ללא גבולות" (RSF) טוען כי מידע שהעבירה ענקית האינטרנט יאהו! סייע לשלטונות סין להרשיע ולכלוא עיתונאי שכתב הודעת דואר אלקטרוני אודות המגבלות על חופש העיתונות במדינה.

 

הארגון מתח ביקורת חריפה על יאהו!, וקבע כי הפכה למודיע משטרתי של ממשלת סין בפרשה האחרונה, שהובילה להרשעה של העיתונאי הסיני שי טאו. על פי הארגון, מסמכים שהוגשו לבית המשפט גילו כי מידע שמסרה חברת יאהו! בהונג קונג הובילה את החוקרים הסיניים אל שי, בעקבות הודעת דואר אלקטרוני ששיגר באמצעות שירות הדואר המקוון של יאהו!.

 

על פי טענת התביעה, ההודעה הכילה "סודות מדינה" שנשלחו לזרים, אך לטענת ההגנה היא עסקה בביקורת של שי על הוראה ממשלתית חדשה בנוגע למגבלות המוטלות על התקשורת במדינה. שי נעצר בביתו בחודש נובמבר ונידון בחודש אפריל ל-10 שנות מאסר.

 

"סביר להניח כי ההרשעה לא הייתה אפשרית ללא שיתוף הפעולה של יאהו!", מסרה דוברת "עיתונאים ללא גבולות", לוסי מורילון. "האם העובדה שתאגיד יאהו! בסין פועל תחת חוקי המדינה משחררת אותו מכל שיקול אתי אחר? כמה תרחיק לכת החברה בניסיון לרצות את בייג'ין?".

 

פאולין וונג, מנהל השיווק בסניף יאהו! בהונג קונג, אמר היום (ד') כי החברה אינה מגיבה בשלב זה. "אנחנו עדיין בודקים את העניין", הוא מסר.

 

יאהו! אינה היחידה

 

מספר עיתונאים סינים נידונו בעבר למאסר בגין אישומים מעורפלים על מסירת סודות מדינה לאויב. זאת, על רקע ניסיונותיה הרבים של הממשלה להמשיך לשלוט על זרם המידע למרות כ-100 מיליון הסינים שכבר מחוברים לאינטרנט (נכון ל-2004).

 

יאהו!, כמו מתחרותיה גוגל ומיקרוסופט, מנסה להשיג דריסת רגל נרחבת בסין, בתקווה להגדיל את הכנסותיה. בחודש שעבר שילמה החברה מיליארד דולר עבור 40 אחוזי שליטה בחברת המסחר המקוון הגדולה בסין, Alibaba.com..

 

יאהו! אינה החברה הראשונה שמוכנה לוותר על הגנה על זכויות דמוקרטיות בסיסיות המקובלות במדינת האם שלה, בתקווה לגרוף עוד מזומנים. גם המתחרות, גוגל ומיקרוסופט, ספגו האשמות של ארגונים למען זכויות אדם, כאשר מחקו מהאינדקסים של מנועי החיפוש שלהם אתרים של גולשים שהביעו דעות אשר לא מצאו חן בעיני הממשלה הסינית.

פורסם לראשונה 07/09/2005 10:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עיתונאים ללא גבולות. "יאהו משתפת פעולה"
מומלצים