שתף קטע נבחר

ארה"ב: ראש סוכנות הסיוע לא יטפל באסון הסופה

משלם את המחיר: ראש הסוכנות הפדרלית לטיפול במצבי חירום, מייקל בראון, הועבר מתפקידו בניהול מאמצי הסיוע לאסון ההוריקן "קתרינה" ויחזור לוושינגטון. בראון עצמו הבהיר כי ימשיך לנהל את הסוכנות. בתוך כך העריכו הרשויות בניו אורלינס כי מספר ההרוגים בעיר יהיה נמוך מכפי שחששו בתחילה

סנונית ראשונה ל"עריפת ראשים" בממשל האמריקני בעקבות מחדל הטיפול באסון ההוריקן? ראש הסוכנות הפדרלית לטיפול במצבי חירום בארה"ב (FEMA), מייקל בראון, הועבר מתפקידו כאחראי על מאמצי החילוץ והסיוע של נפגעי סופת ההוריקן "קתרינה". כך הודיע אמש (ו') השר האמריקני לביטחון פנים, מייקל צ'רטוף.

 

 

בראון, שנמצא כעת בבאטון רוג' שבלואיזיאנה ומפקח משם על מבצע החילוץ, יחזור לוושינגטון. יחליף אותו בתפקיד סגן מנהל משמר החופים, תד אלן, שהיה אחראי עד כה לחילוץ בניו אורלינס. בראון היה נתון לביקורת קשה בארה"ב בעקבות התגובה האיטית של הממשל לאסון "קתרינה".

 

על רקע העברתו מתפקידו, נחשפים גם כמה שלדים מעברו של בראון וכעת מועלות שאלות נוקבות באשר להתאמתו המקצועית לתפקיד כראש הסוכנות הלאומית לניהול מצבי חירום. בין השאר גם גילה תחקיר של המגזין "טיים" כמה סתירות ואי דיוקים בקורות החיים שלו, כפי שהיא מופיעים באתר הסוכנות. כמו כן מתברר שלבראון לא רק שלא היו לכאורה הכישורים הדרושים לתפקיד, אלא שיתכן כי הסיבה היחידה למינויו הייתה הקשרים שצבר עם מנהלי מסע הבחירות של הנשיא בשנת 2000.

 

על פי קורות החיים שלו, הניסיון הקודם היחיד שהיה לבראון בניהול ארגון האמון על מתן שירותי חירום היה כששימש סגן מנהל העיר אדמונד באוקלהומה, שם היה מופקד על שירותי החירום. אלא שהתחקיר גילה שכאשר עבד בראון באדמונד, תפקידו היה נחות למדי בסולם הדרגות. דוברת העירייה ציינה כי העובדים ומנהלי המחלקות השונות באגף שירותי החירום כלל לא היו כפופים לו. מנהלו בשעתו, ביל דשנר אמר לשבועון: "כן, מייק בראון עבד עבורי. הוא היה העוזר האדמיניסטרטיבי שלי. הוא היה אז סטודנט ונהג לטפל עבורי בכל מיני פרטים. הוא כתב לי נאומים מדי פעם והיה נאמן מאוד. הוא היה מגיע בזמן ותמיד הייתה לו חליפה וחולצה מגוהצת".

 

עוד התברר שבקורות החיים שלו ציין בראון כאילו היה מרצה באוניברסיטת "סנטרל סטייט" באוקלהומה. בדיקת "טיים" גילתה שהוא היה רק סטודנט במוסד, "ואולי שימש כמתרגל", לדברי הדוברת. הסתירה הזו מעלה שאלות קשות באשר לאופיו של התחקיר שערכו בבית הלבן לפני שמינו את בראון לתפקיד ב-FEMA.

 

סוגיה שתפסה כותרת הייתה הציון בקורות החיים שלו אודות תפקידו כנשיא האגודה לגידול סוסים ערביים. השבוע, על רקע הביקורת הרבה שהופנתה כלפיו, שונה נוסח קורות החיים שלו באתר FindLaw והסעיף האמור נמחק ממנה.

 

יתרה מזאת: בימים האחרונים נרמז כי המינוי של בראון לתפקיד קשור ככל הנראה לקשרים הטובים שלו למנהלי מסע הבחירות של הנשיא בוש לבית הלבן בשנת 2000. כאשר נבחר לתפקיד ב-2003 אמר ראש הסוכנות הקודם ג'ו אלבו: "הנשיא לא יכול היה לבחור אדם מתאים יותר כדי להכין ולשמור על האומה". אלבו היה מנהל מסע הבחירות של בוש - וגם חבר קרוב של בראון מימי הקולג'.

 

מנהל המטה של של בראון, פרטיק רודס, היה כתב טלוויזיה לשעבר שהגיע לוושינגטון גם הוא כחלק מצוות החלוץ של מסע הבחירות של בוש לבית הלבן בשנת 2000. סגנו ברוקס אלטשולר, היה גם הוא חבר בצוות החלוץ של מסע הבחירות. קודמו בתפקיד היה אחראי על יחסי ציבור בחברה שהפיקה את סרטי התעלומה של בוש.

 

"אני זה לא הסיפור כאן"

 

כנשאל בראון, לאחר ההודעה, האם הוא סבור שהופכים אותו לשעיר לעזאזל בעניין מחדל החילוץ הוא השיב, לאחר הפוגה קלה: "על ידי התקשורת - כן. על ידי הנשיא - לא". בראון הבהיר כי ימשיך בתפקידו כראש הסוכנות וינהל את פעילות הסוכנות בכל רחבי ארצות הברית מוושינגטון, "אני מעוניין לחזור לוושינגטון לתקן את כל העוולות ואת השקרים שנאמרים". 

 

לדברי בראון הוא מתכנן לשוב הביתה, לחבק את אישתו ואת הכלב, לאכול ארוחה טובה, לישון שנת לילה ראויה ו"לחזור מיד לסוכנות כדי להמשיך לעשות כל מה שביכולתי לסייע לקורבנות". "אני זה לא הסיפור כאן", אומר בראון, "הסיפור הוא האסון הגדול ביותר בתולדות האומה הזאת וכל ממשלה עושה ככל שביכולתה לסייע לנפגעים".

 

דובר הבית הלבן, סקוט מקללן, התחמק הערב משאלות הכתבים בנוגע לאמון שנותן הנשיא בבראון ואמר כי "אנחנו ממשיכים לתמוך בכל מי שפועל בשטח ברמה המבצעית ומעריכים את עבודתו של כל מי שעובד מסביב לשעון".

 

נזכר רק חמש שעות אחרי

 

הביקורת שנשמעה על העיכוב וחוסר היעילות של FEMA הגיעה ביממה האחרונה לשיאה כאשר נחשף המזכר הראשון שכתב בראון לממונה עליו - צ'רטוף.

 

התברר שלמרות שעוצמתה של "קתרינה", כיוון התקדמותה וההרס הפוטנציאלי שלה היו ידועים זמן רב מראש, בראון ביקש מצ'רטוף סיוע רק חמש שעות אחרי ש"קתרינה" היכתה בחוף. יתרה מזאת, במזכר שכתב ביקש בראון לשגר לאזור תגבורת של 1,000 איש, אולם הוא לא הביע כל דחיפות בנושא ואמר שהוא זקוק לאנשים "בעוד 48 שעות". פוליטיקאים אמריקנים משני צידי המפה הפוליטית קראו בימים האחרונים לפיטוריהם של בראון וצ'רטוף.

 

דוגמא נוספת לחוסר היעילות של FEMA הייתה בדמות משלחת של כבאים ושוטרים קנדים שהגיעה לאזור האסון כדי לסייע לעמיתיהם המקומיים. הקנדים הגיעו ארבעה ימים אחרי פגיעת הסופה, וכיומיים לפני ההגעה המסיבית של חיילי צבא ארה"ב למקום.

 

מפקד המשטרה המקומית באחד מפרברי ניו אורלינס אמר בהקשר זה: "אם כבאים מקנדה יכולים להגיע לכאן תוך 4 ימים, האנשים שלנו היו צריכים להיות כאן הרבה קודם". ראש עירייה באזור ניו אורלינס חיזק את דבריו ואמר: "הביורוקרטיה רצחה אנשים כאן בניו אורלינס והיא זו שצריכה לעמוד למשפט בפני הקונגרס".

 

"מספרי ההרוגים יותר נמוכים"

 

בתוך כך הרשויות בניו אורלינס הודיעו כי ההערכה הראשונית של מימדי האסון בעיר הייתה ככל הנראה מוגזמת. מסריקה ראשונית של העיר עולה כי מספר הגופות הנמצאות בה לא יגיע לעשרת אלפים, כפי שחזו בתחילה.

 

"אני חושב שיש מידה מסויימת של עידוד במה שמצאנו בסריקות הראשוניות משום שנראה כי שחלק ממקרי המוות שחלק מהאנשים חזו לא התרחשו", אמר האחראי על ביטחון הפנים בעיריית ניו אורלינס, טרי אברט.

 

אברט סירב למסור הערכה של מספר ההרוגים ואמר רק כי "בהשוואה להערכה של עשרת אלפים המספרים הם נמוכים יחסית". עם זאת ראש העיר ריי נגין העלה במהלך השבוע את האפשרות שמספר ההרוגים כן יגיע למספרים מהם חששו בתחילה ולראיה הוא הזמין 25 אלף שקי גופות. 

 

האמריקנים איבדו אמון בממשל

 

בתוך כך פורסם בארה"ב סקר שגילה שהציבור האמריקני סבור שממשל בוש כשל בטיפול באסון. שני שלישים מהציבור אמרו שהם סבורים שהנשיא יכול היה לעשות יותר כדי לסייע לתושבי האזור מהר יותר. ארבעה מתוך 10 אמרו שהתמונות מאזור האסון ערערו את ביטחונם ביכולת של הממשל לטפל באירועי טרור גדולים.

 

עוד עולה מהסקר של מכון "פיו": יותר ממחצית מהנשאלים אמרו שהם סבורים שעל הנשיא להפנות את תשומת ליבו לנושאי פנים. זוהי הפעם הראשונה מאז אירועי ה-11 בספטמבר שסוגיות פנים מדורגות גבוה יותר מאשר סוגיות הקשורות למלחמה בטרור.


פורסם לראשונה 09/09/2005 21:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
מייקל בראון - הועבר מתפקידו.
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
צ'רטוף. הודיע על ההעברה
צילום: איי פי
מאמצי הסיוע בניו אורלינס. "ימשיך לפקח"
צילום: איי פי
מומלצים