שתף קטע נבחר

היום: ברק יודיע רשמית על פרישתו מהפריימריז

בישיבת מרכז העבודה שתכונס אחר הצהריים יודיע אהוד ברק באופן רשמי על פרישתו מהמירוץ לראשות המפלגה ויקרא למועמדים האחרים לנהוג כמותו. אחרי שיכריע בעניין פנקס הבוחרים של המפלגה, צפוי המרכז להחליט גם על מועד הפריימריז: 8 בנובמבר

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, צפוי להודיע היום (יום א') בישיבת מרכז מפלגת העבודה כי אין בכוונתו להתמודד בפריימריז, וזאת אם פנקס הבוחרים יאושר. הוא גם יקרא ליתר המועמדים לפרוש מהמירוץ ולהתייצב מאחורי פרס. הדברים נמסרו בתום התייעצות שכינס בביתו.

 

מרכז העבודה יתכנס היום אחר הצהריים במלון דן פנורמה בתל-אביב, כדי לאשר את פנקס הבוחרים של המפלגה, שנבדק על ידי השופטת בדימוס, שרה פריש, ואת מועד קיום הפריימריז לראשות המפלגה.

 

הספר עומד היום על 85 אלף מתפקדים, שאושרו בתום בדיקה קפדנית שבמהלכה נפסלו עשרות אלפי טפסים בחשד לזיופים ולאי תקינויות. מזכ"ל העבודה, ח"כ איתן כבל, יבקש מהמרכז להכליל בפנקס 12,600 מתפקדים נוספים, שנגרעו ממנו בגלל כשלים מערכתיים וטכניים בתוך המפלגה.

 

ברק מוביל מזה כמה חודשים מאבק מר נגד המפקד ותוצאותיו, בטענה שאלפים התקפדו למפלגה בשל איומים ולחצים שהפעילו עליהם אנשיו של עמיר פרץ. ברק מכנה את המפקד "מפקד האנוסים והרגזים" וקורא לפסול אותו ולבדוק אותו מחדש באופן מעמיק יותר. גם בנימין בן אליעזר רוצה להכניס שינויים בפנקס הבוחרים, כאשר כוונתו, בניגוד לזו של ברק, היא להגדיל את מספר המתפקדים הזכאים להצביע. בן אליעזר טוען כי אלפי מתפקדים מן המגזר הערבי נמחקו מפנקס הבוחרים, בניסיון לחסל אותו פוליטית. בשל כך, הוא דורש את השבתם של אלפי מתפקדים לפנקס הבוחרים.

 

אלא שבעבודה מעריכים כי עמדתו של המזכ"ל כבל תזכה בסופו של דבר לרוב, מה עוד שפרס ווילנאי כבר הודיעו כי הם תומכים במהלכיו, ופנקס הבוחרים יאושר על ידי רוב באי המרכז. בסביבתו של ברק אומרים כי אם פנקס הבוחרים אכן יאושר, משפטנים מטעמו יפנו לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בדרישה לפסול את הפנקס בשל החשדות לזיופים. "אנחנו נמשיך את המאבק לניקיון המפקד ולא נרפה", אמר גורם המקורב לברק. "זה מפקד שהוא לא מוסרי, פסול, וכך גם פנקס הבוחרים".

 

מועד הפריימריז: כנראה 8 בנובמבר

 

לאחר אישור הספר צפוי המרכז להחליט על התאריך שבו יתקיימו הפריימריז לראשות המפלגה, כאשר המועד המוצע על ידי כבל הוא 8 בנובמבר, ואילו התאריך המוצע על ידי עמיר פרץ הוא 11 באוקטובר. עם זאת, נראה כי פרץ יסיר לבסוף את הצעתו ויתמוך במועד המוצע ע"י כבל. יו"ר העבודה, השר שמעון פרס, תומך בעמדתו של המזכ"ל וכך גם השר מתן וילנאי. 

 

ברק קרא לפני כשבועיים לכלל המועמדים להסיר מועמדות ולעמוד מאחורי שמעון פרס. אלא שמלבד ברק, אף אחד משלושת המועמדים האחרים - בן אליעזר, וילנאי ופרץ - לא נתן ידו למהלך.

 

פרס, החושד בהצעתו של ברק, אף קרא לקיים בחירות לראשות המפלגה במסגרת פריימריס, ולא כפי שהציע ברק, במסגרת הוועידה. פרס חושש כי ברק מנסה לטמון לו פח, ומסוחרר מהסקרים המראים את יתרונו הגדול, הוא רוצה להבחר "כדת וכדין".

 

כעת, נותרה לברק אופציה הגיונית אחת בלבד: מצד אחד להמשיך ולקרוא לניקיון המפקד וספר הבוחרים, ובמקביל להודיע על תמיכה בלתי מסוייגת בשמעון פרס, ולהסיר את מועמדותו באופן רשמי. ברק מצוי במצב מורכב בשלב הזה, שכן שאר המועמדים לא נשמעו לקריאתו ונשארו, לכאורה, במרוץ.

 

ברק, על אף שהבהיר כי לכאורה הוא יתמודד אם שאר המועמדים לא יסירו מועמדות, לא באמת יכול להתמודד. ראשית, משום שהוא לא יכול להתמודד בפריירמיס בהן יפסיד בוודאות, מה עוד שפנקס הבוחרים, לטענתו, מלא מתפקדים מזוייפים. שנית, הוא ייראה מגוחך אם יחזור בו מהקריאה לתמוך במועמדותו של שמעון פרס.


פורסם לראשונה 10/09/2005 22:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אטילה שומפלבי
פורש מהתמודדות. ברק
צילום: אטילה שומפלבי
צילום: ערוץ הכנסת
חושד שברק טומן לו פח
צילום: ערוץ הכנסת
צילום אתר הכנסת
רוצה פריימריס ב-8 בנובמבר. כבל
צילום אתר הכנסת
צילום: ערוץ הכנסת
תומך בפריימריס באוקטובר. פרץ
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים