שתף קטע נבחר

רוב השרים מתנגדים להריסת בתי הכנסת

בבוקר תכריע הממשלה האם להרוס את בתי הכנסת בגוש קטיף, וכבר כעת הוכרעה הכף לטובת מתנגדי ההריסה. 11 שרים מתנגדים, רק 3 שרים תומכים והשאר מתנדנדים, ובהם שרון עצמו. סילבן שלום: "יהודי לא הורס בתי כנסת". הנשיא קצב קורא לממשלה לפעול בהתאם להמלצת הרבנות הראשית

ההכרעה על גורל בתי הכנסת ברצועת עזה: רוב שרי הממשלה, 11 במספר, הודיעו שהם מתנגדים להריסת בתי הכנסת ברצועת עזה. בימים האחרונים רוקנו בתי הכנסת מתוכנם, ולמעשה לא נותר כמעט דבר להרוס בהם מלבד הקירות. רק שלושה שרים תומכים בהריסה והיתר, ובהם שרון עצמו, עדיין מתלבטים כיצד להצביע. 

 

11 שרים מתנגדים, שמונה מהליכוד - מופז, לבנת, שלום, הנגבי, נוה, כץ, עזרא והירשזון וכן שלושה מהעבודה - שלום שמחון, בנימין בן אליעזר ודליה איציק. רק שלושה שרים תומכים בהרס הבתים: אופיר פינס, חיים רמון, מתן וילנאי. רמון הסביר: "שר הבטחון שכנע אותי לפני שבועיים שיש להרוס את המבנים שנקראים בתי כנסת". המתנדנדים: שרון, פרס, לבני ושטרית, שתמך עד לאחרונה. הוא הסביר שיקבל החלטה סופית בעניין לאחר שישמע את הסקירות בנושא. השר הרצוג שוהה בחו"ל וטרם הודיע מה עמדתו.  

 

שרון תמך עד כה ללא היסוס בהרס בתי הכנסת מחשש שיחללו אותם, בעקבות העובדה שהם פורקו ממילא מכל סממן יהודי, אך כעת הוא שוקל את עמדתו מחדש. בסביבת שרון ניסו להסביר את ההתלבטות המחודשת: "מופז הוסמך לדבר עם הרבנים בנושא, ודחף מאוד בכיוון הריסת המבנים. אם מופז שינה את עמדתו, צריך לראות מה עומד מאחורי הדברים, ולבחון מחדש את הנושא".

 

וכיצד מסבירים השרים את עמדתם?

 

בן-אליעזר: "הריסת בתי הכנסת מחסלת כל תביעה מוסרית שלנו בעולם לשמירה והגנה על בתי הכנסת". צחי הנגבי אמר ש"מניעת חילולת בתי הכנסת הוא מבחן של הפגנת שליטה ונחישות עבור הרשות הפלסטינית".

 

גדעון עזרא: "מדוע צריך להרוס אותם? האם אנחנו הורסים מסגדים בארץ? אמנם יש חשש שיחללו אותם אך אם יש סיכוי שישמרו עליהם, אין טעם בהריסה". השר נוה הודיע: "כיהודי אינני מסוגל לתת יד להריסת בתי כנסת. התרגשתי מפניות רבות של רבנים אליו בנושא. בנוסף אני חושש כי יהיו בעולם גורמים שיסיקו לקח מוטעה מהריסת בתי הכנסת".

  

שלום שמחון, שוהה בשטוקהולם, שם התבקש על-ידי רב הקהילה לא לתמוך בהרס הבתים מחשש ליצירת תקדים לפגיעה בבתי כנסת נוספים ברחבי העולם. מלכתחילה התנגד שמחון להריסת המבבנים בגוש קטיף ובכללם בתי הכנסת. לדבריו, "אם הרבנים דורשים להשאירם ומוכנים להסתכן בכך שהפלסטינים יחללו אותם, על הממשלה לכבד זאת".

 

סילבן שלום: "יהודי לא הורס בתי כנסת. זיקתי ליהדות ולמסורת אינה מוטלת בספק. שמעתי את עמדת הרבנים, הגיעו אלי גם פניות רבות מראשי קהילות יהודיות ברחבי העולם כשר חוץ. הם התריעו שהדבר יהווה תקדים מסוכן, וכי יש למנוע זאת כדי לא לאפשר לממשלות אחרות ברחבי העולם להשען על התקדים לפגוע במקומות קדושים ליהדות ברחבי העולם".  

 

אתמול בשעות הבוקר נשיא המדינה נפגש בביתו עם ועד רבנים שמונה מטעם הרבנות הראשית לטפל בסוגיית הריסת בתי הכנסת. הנשיא קצב סבור שבניגוד לתוכנית ההתנתקות, סוגיית הריסת בתי הכנסת היא עניין הלכתי-דתי, והממשלה צריכה לפעול בהתאם להמלצת הרבנות הראשית לישראל להשאיר את בתי הכנסת. לדעתו אין שום נזק מדיני-ביטחוני בהשארתם.


פורסם לראשונה 10/09/2005 21:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
יחליט ברגע האחרון. שרון
צילום: איי פי
צילום: גיל יוחנן
מתנגד להריסה. קצב
צילום: גיל יוחנן
צילום: שאול גולן
מופז שכנע אותי להרוס. רמון
צילום: שאול גולן
צילום: איי פי
יהודי לא הורס. שלום
צילום: איי פי
צילום: גבי מנשה
תומך בהריסה. פינס
צילום: גבי מנשה
מומלצים