שתף קטע נבחר

יאהו!: נאלצנו לשתף פעולה עם ממשלת סין

על פי מייסד יאהו!, ג'רי יאנג, לא הייתה לחברה ברירה אלא להיענות לצו המשפטי שהוגש לה על ידי ממשלת סין וחייב אותה להציג את המידע שהוביל להשלכתו לכלא של העיתונאי שי טאו

לחברת יאהו! לא הייתה ברירה אלא להיענות לדרישת השלטונות בסין לספק מידע על הודעת דואר אלקטרוני פרטית ששלח עיתונאי סיני, כך אמר אתמול (שבת) מייסד החברה, ג'רי יאנג. המידע שנמסר הביא מאוחר יותר להרשעת העיתונאי בשל "פגיעה בביטחון המדינה". הוא נידון לעשר שנות מאסר.

 

ארגון "עיתונאים ללא גבולות" גילה בשבוע שעבר כי המידע שנמסר מהסניף של יאהו! בהונג קונג הוא שהביא להרשעתו של העיתונאי שי טאו. על פי הארגון, בהודעה מתח טאו ביקורת על ההגבלות שהוטלו על חופש העיתונות בסין בעוד רשויות אכיפת החוק טענו כי כתב דברים שפגעו בביטחון

 המדינה.

 

"לא הייתה לנו ברירה"

 

על פי יאנג, שענה על שאלות הקהל בכנס אינטרנט שנערך במזרח סין, לא הייתה ליאהו! ברירה אלא להיענות לצו המשפטי שהוגש לה על ידי ממשלת סין וחייב אותה להציג את המידע. החברה נאלצת להיענות לצווים דומים בכל העולם – ולא רק בסין. עיתונאים סינים דומים נידונו לעונשי מאסר בשל עבירות דומות, בעיקר עקב רצונה של סין להמשיך לשלוט על זרם המידע גם בעידן האינטרנט. עם זאת, הוא אמר כי אינו יכול לפרט את נסיבות המקרה שהובילו להרשעה.

 

יאהו! ומתחרותיה – מיקרוסופט וגוגל, משתפות פעולה עם ממשלת סין בתקווה כי הדבר יסייע לה להגדיל את נתח השוק שלהן בכלכלת האינטרנט של סין, הצומחת במהירות הרבה ביותר בעולם. על פי הערכות, כיום מחוברים לאינטרנט במדינה יותר מ-100 מיליון גולשים.

 

בחודש שעבר שילמה החברה מיליארד דולר עבור 40 אחוזי שליטה בחברת המסחר המקוון הגדולה בסין, Alibaba.com. גוגל ומיקרוסופט ספגו בעבר האשמות של ארגונים למען זכויות אדם, כאשר מחקו מהאינדקסים של מנועי החיפוש שלהם אתרים של גולשים שהביעו דעות אשר לא מצאו חן בעיני הממשלה הסינית.

 

קלינטון מתנסח בדיפלומטיות

 

ארגון "עיתונאים ללא גבולות" פנה לנשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, שאף הוא נאם בכנס, ודחק בו להעלות לדיון את המקרה של שי במהלך

ביקורו בסין. אך קלינטון העדיף רק לרמוז לקשיים הניצבים בפני גולשים מול הרשויות במדינתם.

 

"לאינטרנט יש השלכות חברותיות ופוליטיות מהותיות בכל מערכת פוליטית, ושלנו שונה משלכם, ולא ניתן להתעלם מכך", הוא אמר, "לא נראה כי להגבלות המערכת הפוליטית על חופש הביטוי יש השפעה שלילית על המסחר האלקטרוני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים