שתף קטע נבחר

ברק הסיר מועמדותו, פרס: לא לעסוק בעבר

ברק הודיע רשמית בישיבת מרכז העבודה על הסרת מועמדותו: "עוד אחזור ואבקש את אמונכם ובבוא העת להוביל אתכם". מתן וילנאי השיב בחריפות והזכיר לברק שבעת כהונתו כראש ממשלה "תפר" לחברו הוותיק, שמעון פרס, תפקיד שר, השר לפיתוח אזורי. המרכז אישר ברוב גדול: הפריימריז לראשות המפלגה - ב-8 או ב-9 בנובמבר

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, הכריז הערב (יום א') רשמית על הסרת מועמדותו להנהגת העבודה, במסגרת מרכז העבודה שהתכנס במלון דן פנורמה בתל-אביב. ברק, שבמהלך הדיון הסיר את מועמדותו לתפקיד יו"ר המפלגה וקרא להתאחד מאחורי שמעון פרס, ספג מתקפה חזיתית ממתן וילנאי. היו"ר פרס, דווקא נשמע מפויס: "אני מברך את ברק בכל לב. אינני פוסל איש. לא אעסוק בחשבונות העבר. צריך לראות העתיד".

 

המרכז אישר ברוב גדול את קיום הפריימריז לראשות המלפגה ב-8 או ב-9 בנובמבר השנה. כמו כן, אישר המרכז את פנקס הבוחרים שנבדק על-די השופטת בדימוס שרה פריש. אבל מעבר לנושאים הפורמליים שעמדו על הפרק,  התמקדה תשומת הלב במאבקים בצמרת העבודה לקראת ההתמודדות על תפקיד היו"ר.

 

ברק, שלאחרונה הטיל פצצה פוליטית כשהכריז כי יש להתאחד מאחורי שמעון פרס לקראת הבחירות הקרובות, המשיך באותה מגמה. "על תנועת העבודה להוביל את ישראל בחזרה לדרך המלך. כדי שזה יקרה, על המפלגה להניח בצד כל שיקול אישי ולעמוד כולם סביב צוות הנהגה שבראשו האדם הנכון, שהוא למיטב הכרתי שמעון פרס. לוח הזמנים קצר והסיכוי לנצח ממשי, בתנאי שאכן נתלכד. נחזור אל עצמנו ואל שורשינו, אל ההליכה יחד בשם הדרך והערכים הראויים לישראל".

 

"הייתי כבר ראש הממשלה ושר הביטחון, שר החוץ ושר הפנים , ראש אופוזיציה וחבר-כנסת מהשורה, רמטכ"ל, סגן ראש אמ"ן ואלוף פיקוד", המשיך ברק תוך סקירה היסטורית של הקריירה האישית. "גם לא פרשתי אף פעם ממפלגת העבודה כדי להקים מפלגה אחרת שתנסה לקעקע אותה מבחוץ. באתי הנה למרתון, לא לספרינט, ועוד אחזור ואבקש את אמונכם לשמש כשליחכם בכנסת ובממשלה ובבוא העת להוביל אתכם. אבל בעת הזאת אני קורא לכולנו, כולל לכל המועמדים, להניח בצד כל שיקול אישי ולהתלכד מאחורי מה שנכון לתנועה ולסיכוייה לנצח".

 

וילנאי: יש קץ לקומבינות

 

על פנקס הבוחרים, שעורר מחלוקת גדולה לאחר מיפקד המפלגה אך אושר לבסוף על ידי השופטת בדימוס, אמר ברק: "המפקד המונח לפנינו איננו יכול לשמש בסיס לגיטימי לבחירת הנהגה למפלגת שלטון במדינה מתוקנת כישראל. יש לברך את המזכ"ל ואת השופטת על המאמץ שנעשה לנקות את המפקד, אבל אני מאמין שחובתנו לומר את האמת: המתפקדים עצמם, רובם אנשים מבשרנו, רובם בשר מבשרנו מכל המחנות".

 

אווירת האחדות שניסה להשרות ברק לא התקבלה באהדה על ידי כל הנוכחים ומתן וילנאי מיהר להגיב, לא בלי מידה של ציניות בדבריו: "אני חייב להחמיא לך אהוד, על הפרישה ועל קריאת המציאות לגבי סיכוייך. אתה בעד שיתוף, וכולנו זוכרים את המשרד לשיתוף פעולה וזוכרים את מי שהעמדת בראשו (שמעון פרס). יש קץ לקומבינות. שמעון, למה אתה צריך את זה?". קריאתו של וילנאי אל פרס שלא להתמודד התקבלה בקריאות בוז מצד הקהל.

 

עמיר פרץ, מי שככל הנראה לא ייענה לקריאתו של ברק וימשיך בהסתערות על תפקיד היו"ר, אמר: "טוענים שהפרתי את האידיליה במפלגה. עד שהגעתי שרו כאן רק שירי אחווה ואהבה, והמנהיגים קראו האחד לשני בשמות חיבה - מתן לפואד 'דיר פואד', פואד למתן 'יא רוחי מתן', ברק לשמעון 'שימעל'ה', ושמעון לברק 'אודי חמודי'. לא הבטתי לשמעון דבר, ולא הפרתי הבטחה. אני מרגיש שלם עם עצמי במאה אחוז, מכיוון שהפכתי לשק חבטות במקומך. שמעון, אל תתפתה לאלה שרוצים להתאחד סביבך. לא אותך רוצה להציל ברק כי את עצמו הוא רוצה להציל. אל תתן לנצל את התמימות שלך".

 

במקום התפתחה מהקומה קלה בהשתתפות תומכי פרץ ומתנגדיו. בהמשך הוצאו צעירי העבודה מהאולם אחרי שהניפו שלטים ועליהם הקריאה: "די להתקרנפות, לצאת מהממשלה".

 

גם המועמד החמישי בנימין בן-אליעזר נשא דברים חריפים בישיבת המרכז. בן אליעזר הבהיר כי הוא מתכוון להתמודד במירוץ עד הסוף ואולם מתח ביקורת חריפה על בדיקת המפקד וקרא לפתוח את שעריה של מפלגת העבודה בפניהם של מתפקדים חדשים, כפי שקרה בעבר ולא למנוע מהם דריסת רגל למפלגה.

 

מזכ"ל המפלגה, איתן כבל, קרא לחבריו שלא לעסוק במלחמות פנימיות ובכך לאבד את ההזדמנות לחזור אל מרכז הבמה הפוליטית. "חייבים להפנים את גודל השעה, לראות את פתח התקווה הגדולה שלפנינו", אמר כבר. "די להקזת הדם הפנימית. צריך להתאחד ולצאת לדרך חדשה. נקעה נפשו של הציבור מהמריבות על המפקד".


פורסם לראשונה 11/09/2005 18:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
אהוד ברק. מבטיח לחזור
צילום: תומריקו
צילום: שאול גולן
וילנאי. עקיצות לכיוון ברק
צילום: שאול גולן
מומלצים