שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עוד סיבה להיניק את התינוק עד גיל מאוחר

  מתעקשת להיניק את התינוק עד גיל מאוחר למרות שמסביב כולם צוחקים עליך? עכשיו המדע מתגייס לעזרתך. מחקר חדש מגלה שחלב אם בהנקה משתבח עם הזמן

  אורית פורת, בת 40, הניקה את בנה הבכור עד גיל שנתיים וחודשיים וממשיכה להניק את בתה הצעירה בת אותו גיל. "נתקלתי בהמון הערות שקשורות להנקה מכל הכיוונים", היא מספרת. "יש כאלה שאומרים 'זו הפרה שרוצה להניק' יש כאלה שאומרים לי 'זה טוב לך ולא לילד', אבל אני בנאדם מאד אסרטיבי, אז אני אומרת בתגובה שאני מתכוונת להניק אותם עד שיהיו בני 70".

   

  מסתבר שלא רק בני משפחה וידידים מרימים גבה כשהנקת התינוק נמשכת מעבר לגיל שנה. אפילו את הרופאים הדבר מתמיה.

   

  ד"ר דרור מנדל, מומחה לרפואת ילדים ופגים מבית החולים "ליס" ליולדות מספר כי "גם רופאי ילדים בכירים חושבים לפעמים שהנקת תינוק בוגר היא חסרת ערך. חושבים שבחלב האם יש כבר רק מים או שזה עניין פסיכולוגי שנועד עבור האמא".

   

  מחקר חדש שערך ד"ר מנדל ביחד עם ד"ר רונית לובצקי בחן את הרכבו התזונתי של חלב אם בקרב אמהות שמניקות פעוטות בני שנה עד שלוש.

   

  המחקר הראשון מסוגו פורסם ב-Journal of pediatrics והוא אחד המחקרים הראשונים שבחנו את הרכב החלב של "מניקות לטווח ארוך".

   

  המחקר קובע כי הערך התזונתי של חלב אם בהנקה ממושכת (מעל שנה) עשיר יותר מערכו של חלב אם בהנקה קצרה.

   

  המחקר נערך בקרב 61 נשים, אשר 27 מתוכן הניקו במשך 2-6 חודשים ו- 34 מביניהן הניקו משך זמן העולה על שנה (בין 12-39 חודשים). היו שותפים למחקר פרופ' פרנסיס מימוני, פרופ' שאול דולברג וד"ר שמעון ברק.

   

  תוצאות המחקר מצאו אחוזי שומן גבוהים יותר בחלב של אמהות, אשר הניקו תקופה ממושכת (בממוצע עד 11% שומן) , בהשוואה לאחוז שומן נמוך יותר (7.4% בממוצע) בקרב נשים, שהניקו תקופה קצרה יותר.

   

  הערך המקסימלי של שומן שנמצא בקרב המיניקות הוותיקות הגיע עד ל-28% שומן.

   

  יתרה מכך, היקף הקלוריות בחלב של אם המניקה תקופה ארוכה היה גבוה משמעותית מזה שבקבוצת המניקות ה"צעירות".

   

  880 קלוריות בממוצע לליטר חלב בקבוצת ההנקה הממושכת, לעומת ממוצע של 741 קלוריות בקבוצת ההנקה הקצרה. לשם השוואה בכמות זהה של תחליף חלב ישנן 670 קלוריות בלבד.

   

  "זהו מחקר מדעי-אקדמי ראשון שבדק מהו ערכו התזונתי של חלב אם בהנקה ממושכת", אומר ד"ר מנדל. "תוצאות המחקר תומכות בעובדה שלחלב אם בהנקה ממושכת יש ערך קלורי גבוה וחשיבות תזונתית לא מבוטלת בתזונת התינוק שמעל גיל שנה, בניגוד לדיעה הרווחת בקרב רופאי ילדים".

   

  מה גורם לחלב האם להיות מועשר עם הגיל? ידוע שהרכב חלב האם משתנה לאור התפתחות התינוק, אולם מעל גיל שנה מורכבת תזונת התינוק מתפריט עשיר נוסף על חלב האם. "אנחנו לא יודעים בדיוק מה המנגנון הביולוגי שעומד מאחורי הנתונים, אבל כנראה שבגיל מבוגר יותר אם התינוק כבר יונק הוא זקוק לחלב מרוכז עם הרבה מאד אנרגיה".

   

  כבר היום ממליץ איגוד רופאי הילדים האמריקני להניק לפחות עד גיל שנה, או כל עוד ההנקה מתאימה לאם ולילוד. "המחקר הזה הינו סנונית ראשונה שתתפתח למחקרים נוספים", מעריך ד"ר מנדל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים