שתף קטע נבחר

לבני: "התביעות באנגליה - בומרנג שיחזור אליהם"

שרת המשפטים תוקפת את התביעות נגד קצינים ישראלים שהוגשו באנגליה: "הצעד הזה נותן לגיטימציה לטרור, והאנגלים, כמי שנלחמים בטרור הבינלאומי ויש להם חיילים בעיראק, עלולים בסוף להיפגע בעצמם". לבני מבטיחה לתת סיוע משפטי לקצינים הנתבעים, "אך צריך לדאוג שמלכתחילה לא יוגשו תביעות כאלה"

"אין ספק שהכלי הזה הופך להיות כלי ניגוח פוליטי", כך אומרת ל-ynet היום (ג') שרת המשפטים ציפי לבני, לאחר שהוגשו באנגליה  תביעות נגד קצינים ישראלים, על מעורבותם לכאורה ב"פשעי מלחמה": "אנגליה הופכת את עצמה לכתובת לתביעות שלא עוסקות באזרחיה, והדבר עשוי לפגוע במלחמתה שלה בטרור, כי נעשה בזה שימוש לרעה", הוסיפה לבני.

 

לדבריה, "הצעד הזה נותן לגיטימציה לטרור. ויותר מזה: האנגלים, כמי שנלחמים בטרור הבינלאומי, לא יכולים לתת לכך לגיטימציה כשהחיילים שלהם בעירק. זה בסוף יהיה בומרנג שיחזור אליהם הביתה".

 

"ביקשתי ממשרד המשפטים להיערך לפנייה גם ברמה המשפטית וגם ברמה המדינית", סיפרה השרה, "פנינו למדינות הרלוונטיות שיפעלו לצמצום האופציה להגשת תביעות כאלה, מכמה נימוקים".

 

השרה הסבירה כי "מדינות אירופיות, כמו אנגליה, צריכות לעשות אבחנה ערכית ומשפטית כפי שעושים אבחנה אצלם בין רצח להריגה בשוגג - בין טרוריסט שמנסה להרוג חפים מפשע, לבין הריגה בטעות. כל שיטות המשפט עושות את האבחנה הזאת ברמת הענישה וברמה המוסרית, כששמים את כולם בחבילה אחת, האבחנה הזאת הולכת לאיבוד".

 

שרת המשפטים הבטיחה לתת הגנה משפטית לקצינים שהוגשה נגדם תביעה: "ישראל תגן על כל אחד מהם, אך בכוונתי לפעול בדרך מדינית לשינוי כל החקיקה הזאת - כדי שמלכתחילה זה לא יקרה ולא יוכלו להגיש תביעות כאלה. בכוונתי לצמצם את תחולת החקיקה שלא תהיה כל כך רחבה, ושתצמצם את היכולת להגיש תביעות כאלה באופן משמעותי".

 

גורמים משפטיים מסבירים, שהתביעות נגד הקצינים הבכירים מוגשות מכיוון שחלק מהמדינות מאפשרות תביעות אישיות אצלן נגד פושעי מלחמה. "ההחלטה אם מדינה רוצה לאפשר זאת היא של כל מדינה, יש מדינות שהחליטו שלא - כמו למשל בלגיה. לאחר שמוגשת כזו תביעה, כבר לא ניתן להתערב ולעשות הרבה - חוץ מלתת ייצוג משפטי לנאשמים". ולכן, לדבריהם, צריך מראש לא להגיע למצב שבו מוגשת תביעה.

 

אדוארד גרנייה, חבר פרלמנט בריטי, אמר היום כי: "אני רוצה להביע את אכזבתי מהתקרית עם דורון אלמוג". גרניה, שמשתתף בכנס בנושא טרור של המרכז הבינתחומי בהרצליה, הוסיף: "איני מוצא שום הצדקה לגרום לגנרל בכיר בצבא של מדינה דמוקרטית, שהיא בת בריתנו, אי-נוחות כזאת. ראוי לגנות מקרים כאלה, המבקשים להעמיד לדין מפקדים בכירים ומנהיגים של מדינות דמוקרטיות".

 

"שאלמוג ישכור עו"ד טוב"

  

מוקדם יותר אמר ל-ynet עורך הדין דניאל מחובר, ישראלי לשעבר ומי שעומד בראש המחלקה לזכויות האזרח במשרד עורכי הדין הייקמן-רוז באנגליה, אשר הגיש את צו המעצר נגד אלוף פיקוד הדרום לשעבר דורון אלמוג בחשד לפשעי מלחמה: "הייתי ממליץ לדורון אלמוג לשכור עורך דין טוב, מאחר ועל פי בקשת הלקוח שלנו אנחנו רוצים להפוך את הצו נגדו לצו בינלאומי"

 

ביום ראשון השבוע היה האלוף במילואים אלמוג בדרכו לאנגליה, כאשר במהלך הטיסה קיבל שיחת טלפון משגרירות ישראל בבריטניה בה נאמר לו כי ארגון איסלאמי הגיש נגדו צו מעצר. בעקבות המידע שקיבל עלה אלמוג מיד עם נחיתתו על טיסה בחזרה לישראל, אולם עו"ד מחובר, כאמור, מזהיר כי צו המעצר נגדו עשוי להפוך לצו בינלאומי. במקרה כזה, אם לא יסיר אלמוג את הצו, ניתן יהיה לעצור אותו בכל מדינה בעולם, מחוץ לישראל.

 

עו"ד מחובר הבהיר כי אין כל קשר בין הצו שהגיש לבין דעותיו הפוליטיות. "חשוב לי להדגיש שהמשרד בכלל ואני בפרט, פועלים נגד פגיעה בזכויות האזרח באשר הוא", אומר מחובר. "אני מייצג את הלקוח, במקרה הספציפי הזה את הארגון הפלסטיני לזכויות האזרח. במידה והייתה פנייה מצד אזרח יהודי על פגיעה בזכויותיו כאן בבריטניה הייתי בשמחה מייצג אותו, אבל קשה לי להאמין שתימצא סיבה נאותה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
לבני. "ניערך משפטית ומדינית"
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אייל פישר
אלמוג. יקבל סיוע משפטי
צילום: אייל פישר
מומלצים