שתף קטע נבחר

אושר: 39 מיליון שקל למגדל דירות למפונים

חברי ועדת כספים אישרו את העברת המיליונים לטובת רכישת מגדל דירות באשקלון למגורים זמניים ל-60 משפחות ממפוני כפר דרום. אנשי היועץ המשפטי לממשלה: "בבניין קיימות חריגות בנייה, למותר לציין שהמדינה אינה יכולה לרכוש נכס שנבנה שלא כדין ושאין לגביו היתרים כנדרש". בנוסף עולה כי המדינה נדרשת לשלם שכר טרחה לבא-כוחו של המוכר ביותר מ-550,000 שקלים. מזכיר כפר-דרום, יונה גרשון, הודיע לוועדה: "כל תושבי כפר-דרום כאיש אחד יעברו לבניין הזה, אך 'גג' לשנתיים"

היועץ המשפטי לממשלה התנגד, אך ועדת כספים של הכנסת אישרה היום (ד') העברה תקציבית של 39 מיליון ומאה אלף שקלים עבור רכישת מבנה מגורים באשקלון עבור מפונים מכפר-דרום. ארבעה חברי ועדה – ניסן סלומיאנסקי (מפד"ל), בני אלון (איחוד לאומי), יצחק כהן (ש"ס) ויעקב ליצמן (אגודת ישראל) הצביעו בעד, כשרק חבר הכנסת מיכאל רצון מהליכוד הצביע נגד.

 

על שולחן הוועדה הונחו שני מכתבים של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דנה שריד שבו היא כותבת אל ירון זילכה, החשב הכללי של משרד האוצר: "לאחרונה הועברו אלינו חוות דעתו של השמאי הממשלתי וטיוטת ההסכם המתגבש עם הקבלן והוצגו בפנינו נתונים נוספים בעניין זה. בעקבות כל אלה נבחנה על ידנו העסקה ואני מבקשת להביא בפנייך את עמדתנו: נמסר לנו כי תושבי נצרים לא גיבשו את דעתם בדבר רצונם להתגורר באותו בניין".

 

"במצב זה יש לבחון, טרם ההתקשרות, שעלותה למדינה גבוהה ביותר את האפשרות לשכן את מתיישבים כפר-דרום כולם, או לפחות חלק משמעותי בהם, בבניין זה, אותו המדינה אינה נדרשת לרכוש" (מדובר בשני בנייני מגדלים באשקלון: האחד – עם דירות גדולות, שאותו מתכוונת המדינה לרכוש באמצעות העברה תקציבית של 39 מיליון שקל, והשני – של דירות קטנות יותר, מתכוונת המדינה להשכיר).

 

בהמשך המכתב היא כותבת: "על פי המידע שנמסר לנו על ידי המינהלת, אין בידיה התחייבות מפורשת מטעם המתיישבים המתחייבים להתגורר בדירות שרכשו". עוד כותבת כי מחוות דעתו של השמאי עולה כי בבניין נשוא העסקה קיימות חריגות בנייה, "למותר לציין שהמדינה אינה יכולה לרכוש נכס שנבנה שלא כדין ושאין לגביו היתרים כנדרש".

 

בשולי הדברים כותבת הערה נוספת: "על פי טיוטת ההסכם נדרשת המדינה לשלם שכר טרחה לבא-כוחו של המוכר בשיעור של 1.5 אחוז מגובה העסקה, שיעור המסתכם ביותר מ-550,000 שקלים. שיעור זה ראוי שייבחן על ידי השמאי הממשלתי". עוד היא כותבת כי חלק מסעיפי ההסכם המוצע סותרים את חוק המכר, חלקם כוללים התחייבויות שהמדינה אינה יכולה להתחייב להן.

 

במכתב נוסף שהונח על שולחנם של חברי הכנסת על ידי שגית אפיק, מהלשכה המשפטית של הכנסת, מועבר לחברי הכנסת כי "אם ועדת הכספים תמצא נכון לאשר את הפניה התקציבית, הממשלה עשויה שלא להעביר בפועל את הכספים ולהפוך בכך את אישור הוועדה לאישור שהוא למעשה חסר-משמעות. הסיכום, כפי שנודע ל-ynet הוא שחברי הכנסת יאשרו את העברה תקציבית בכפוף לבדיקה נוספת של היועץ המשפטי לממשלה.

 

יו"ר הוועדה, חבר הכנסת, יעקב ליצמן פתח את הדיון באומרו כי שוחח הבוקר עם אילן כהן, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, וקובי הבר ממשרד האוצר ושניהם הודיעו לו כי בכוונת הממשלה לבצע את העסקה בכפוף לבדיקתה.

 

נציג האוצר שהגיע לדיון באיחור אמר כי בהתאם להנחיית ועדת השרים לענייני התנתקות, הוא מבקש את אישור ועדת הכספים לאשר את ההעברה התקציבית. ח"כ מיכאל רצון, היחיד מבין חברי הכנסת שהתנגד להצעה, שאל שוב ושוב "מדוע יש להטריד אותנו? שיבדקו קודם את כשירות העסקה, ואח"כ שיבואו לבקש מאיתנו אישור. ליצמן השיב: "אנו רוצים לאשר. אם תהיה בעיה חוקית בעסקה – הכסף לא יועבר".

 

"נעבור, אך רק לשנתיים"

 

מזכיר יישוב כפר-דרום, יונה גרשון, הודיע לוועדה כי "החלטנו שאנו הולכים להקים יישוב חדש בנגב שייקרא כפר-דרום. אנחנו מעוניינים לעבור ולהתגורר כקהילה באשקלון למשך שנתיים גג, וכל תושבי כפר-דרום כאיש אחד יעברו לבניין הזה. אני פונה לוועדה לאשר את המעבר עוד לפני ראש השנה כדי שנוכל לערוך את חגי ישראל כדת וכדין".

 

יו"ר הוועדה ליצמן סיכם: "חשוב מאוד שנוכיח למפונים שאנו עושים הכל כדי שתהיה להם קורת גג. אנו חייבים לתת לממשלה את הכלים לאשר את העסקה, רק מבקשים שהבדיקה של היועמ"ש לא תיערך זמן רב".

 

ל-ynet נודע כי תושבי נצרים יתכנסו בימים הקרובים על מנת להחליט אם בכוונתם לעבור לבניין הדירות השני באשקלון. במידה ואכן יסכימו תושבי נצרים לעבור, הרי שבניין הדירות שאותו רכשה הממשלה ובו הדירות המרווחות יותר, ישמש את תושבי כפר דרום ונצרים בעלי המשפחות הגדולות ואילו הבניין אותו מתכוונת הממשלה להשכיר ובו דירות קטנות יותר, ישמש את תושבי שתי ההתנחלויות המפונות בעלות משפחות קטנות.

 

בהכנת הידיעה השתתפה טל רוזנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בניין הדירות באשקלון
צילום: רוני סופר
צילום: גיל יוחנן
מזוז. אין לבצע את העסקה
צילום: גיל יוחנן
צילום: סבסטיאן שיינר
ליצמן. לחץ
צילום: סבסטיאן שיינר
רצון. "שיבדקו קודם את כשירות העסקה"
מומלצים