שתף קטע נבחר

חדש בישראל: אינטרנט מהיר בקצב 5Mb

האינטרנט המהיר יואץ: בזק משיקה חבילות אינטרנט בקצב הורדה של חמישה מגהביט - יותר מפי שניים מהחבילה המהירה ביותר הקיימת. גם חברות הכבלים נערכים להשקת חבילות דומות. לא מרשים, ביחס לאינטרנט המהיר במערב

האינטרנט המהיר תופס תאוצה. בזק מכריזה הבוקר (א') על השקת חבילות אינטרנט מהיר בקצב הורדה של חמישה מגהביט וקצב חזור (מהמחשב לרשת) מירבי של 256 קילוביט. זאת, בהשוואה ל-2Mb מהירות הורדה ו-96Kb בקצב החזור - החבילה המהירה ביותר שהוצעה למנויי ה-ADSL עד כה.

 

מבזק נמסר כי החבילות במהירות הגבוהה, המושקות לאחר תקופת ניסוי, יאפשרו למנויים ליהנות מהורדה של סרטים (חוקיים, כמובן, הדגישו בחברה). למשל, הורדה של סרט שארכה עד כה כחמש שעות תסתיים במהירות של חמישה מגה

תוך פחות משעה. קובץ בנפח 3.5 מגה ירד בחבילת 5 מגה בשש שניות, לעומת 20 שניות בחבילת 1.5 מגה.

 

נוסף על כך, הקצבים המהירים מאפשרים לגולשים לצפות בסרטים או לשמוע שירים בטכנולוגיית הסטרימינג באיכות טובה יותר.

 

חבילות כאלה מאפשרות למשתמשים ברשתות ביתית (שמספרן גדל מאוד בשנה האחרונה) לעבוד במקביל בקצבים שלא התאפשרו קודם, ולנהל במקביל מספר פעולות ברשת שכולן צורכות רוחב פס, כמו שיחות וידאו, שיחות VoIP ועוד.

 

יש לציין, כי מחירי החבילות אינם צפויים להיות זולים בשלב הראשון - מחיר חבילת ה-5Mb הסטנדרטית נקבע ל-150 שקלים, כאשר מדובר על עלות התשתית בלבד. עבור הגלישה, יתבקשו המנויים לשלם 150 שקלים נוספים. כלומר, 300 שקלים עבור חבילת אינטרנט בחודש.

 

HOT מכריזה על חבילות 5Mb

 

חבילות ה-5Mb של בזק לא יהיו זמינות לכל הלקוחות בשלב ראשון. מגבלה טכנית מונעת מהמנויים המתגוררים במרחק גדול יותר מ-1.5 ק"מ מהמרכזיה ליהנות מהתשתית המהירה. בבזק מעריכים כי בשלב זה, כ-50% מהגולשים יוכלו להתחבר לחבילות המהירות. בחברה מדגישים כי המגבלה היא זמנית בלבד ותיפתר בעתיד.

 

המתחרה הגדולה של בזק בשוק האינטרנט המהיר, HOT, הכריזה על השקת חבילה דומה - חמישה מגהביט בהורדה ו-256 קילוביט בהעלאה. לרגל ההשקה מציעה החברה את החבילה ב-149 שקלים חודש למשך שנה.

  

ספקי האינטרנט מציעים חבילות 5Mb

 

מספקית האינטרנט 012 קווי זהב נמסר כי החברה משווקת ללקוחותיה חבילות של ADSL ו-HOT כבר מיום חמישי, ומהחברה נמסר על "התעניינות רבה". גם ברק 013, אינטרנט זהב, נטוויז'ן ובזק בינלאומי הכריזו על השקת חבילות דומות, המבוססות על תשתית ה-ADSL של בזק, והן מוצעות לציבור ב-149 שקלים לחודש.

 

המבצע של HOT מוגבל ל-1,000 המזמינים הראשונים והוא בתוקף עד 31.10.05. עם זאת,

כאשר פנינו למוקד המכירות של אחד מספקי האינטרנט נאמר לנו בפירוש כי אין משווקים בשלב זה חבילות של הכבלים במהירות 5 מגה ביט.

 

אחד המקומות האחרונים בעולם מבחינת מהירות

 

במשרד התקשורת התגאו לא אחת בשנתיים האחרונות בשיעור הישראלים הגבוה המחובר לפס רחב (כמיליון ומאה אלף בתי אב), אך במקביל הוצנע נתון חשוב אחר - קצב החיבור הממוצע לאינטרנט.

 

על פי מחקר של קבוצת BDI בנושא הפס הרחב בארץ, שפורסם בחודש מרץ, ישראל ניצבת במקום הראשון במספר המחוברים לאינטרנט מהיר ביחס לארה"ב ואירופה, אך בין המקומות האחרונים מבחינת מהירות הגלישה. על פי הנתונים הנכונים לתחילת השנה, מבין בתי האב המחוברים לאינטרנט מהיר, כ-75% מחוברים לחבילות של 750KB לשנייה ולא לחבילות מהירות יותר של כ-1.5 עד 2 מגהביט לשנייה.

 

על אף נטייה בולטת לעבור בשנה האחרונה לחיבורים של 1.5 ושני מגהביט, שיעור ניכר של מנויים עדיין גולשים בקצב של 750 קילוביט. קצב החזור - 96Kb או 128Kb - אינו נחשב אינטרנט מהיר על פי כל קנה מידה ופוגע בגולשים המעבירים כמויות גדולות של מידע לרשת - למשל, הודעות דואר אלקטרוני גדולות, שיחות VoIP, שיחות ועידה ווידאו ועוד.

 

לא מרשים, ביחס למערב

 

בעוד החבילות החדשות המושקות היום הן צעד בדרך להפוך את האינטרנט המהיר למהיר גם על פי סטנדרטים מערביים, ולאפשר לגולשים לצפות בסרטוני וידאו או לשלוח הודעות דואר אלקטרוני גדולות במהירות רבה

 יותר - הן בהחלט לא ירשימו גולשים במערב.

 

על פי מחקר של חברת ג'ופיטר, שפורסם בתחילת השנה, הקצב הממוצע של חבילות האינטרנט המהיר בבתים בארה"ב עומד על 2.1 מגהביט - כלומר, יותר מהר מהחבילות המהירות עד כה בישראל. בנורבגיה מוצע קצב גלישה של 4 מגה ביט, פרנס-טלקום בצרפת מציעה קצב של 8 מגה ובקוריאה מוצעות חבילות בקצבים של 6 מגה ביט ואף יותר. ספקי האינטרנט המובילים בארה"ב מציעים חבילות של 10 מגהביט לשנייה וחבילות דומות יושקו בקרוב גם בבריטניה. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים