שתף קטע נבחר

"תוכנית דיין": יפונו 20 אלף מתנחלים להשלמת ההתנתקות

אלוף במיל' עוזי דיין הציג תוכנית מדינית להיפרדות מלאה מהפלסטינים, שתשלים את ההתנתקות. לפי תוכניתו, יפונו 32 התנחלויות וישראל תיערך על קו גבול זמני שיכלול את גושי ההתנחלויות הגדולים. הוא הסביר: "אחרי עזה, ישראל בלי שכם תהיה חזקה יותר"

תוכנית ההתנתקות של עוזי דיין: האלוף במילואים ויו"ר תנועת "תפנית" הציג היום (ג') תוכנית מדינית להיפרדות מלאה מהפלסטינים, שאמורה להשלים את ההיפרדות מרצועת עזה אותה הגדיר "צעד בכיוון הנכון, אך שאיננו מספיק".

 

לפי תוכנית דיין, ישראל תפנה 32 התנחלויות הכוללות כ-20 אלף מתנחלים, ביניהן מבוא דותן, יצהר, חרמש, אלון מורה, ברכה, איתמר, עלי, כפר תפוח, תקוע, נוקדים, עותניאל, שבי שומרון והתנחלויות נוספות. ישראל תיערך על קו גבול זמני שיכלול את גושי ההתנחלויות הגדולים - גוש עציון, אריאל ומעלה אדומים.

 

בנוסף, הגבול יכלול את עפרה, בית אל, קרית ארבע ועוטף ירושלים. שטחים נוספים שיכללו: השטח הנמצא מדרום לכביש 443 ולכבישים נוספים בואכה הכרמל. כמו כן, שטחי הבקעה וכל מדבר יהודה עד קו שטחי B. דיין לא מציע לחלק את ירושלים, ולפי תוכניתו היא תישאר בירת ישראל עם חופש פולחן לכל הדתות.

 

במסיבת עיתונאים שערך בתל אביב הסביר דיין כי "ההתנתקות מעזה הביאה לקריסה של שתי הנחות יסוד בפוליטיקה הישראלית, היא גמרה את תפיסת ארץ ישראל השלמה, ומוטטה את התפיסה של שטחים תמורת שלום, שתי תפיסות שלא עמדו באופן מעשי במבחן המציאות".

 

דיין אמר כי נדרשת תפיסה חדשה שתוביל אותנו הלאה, שהיא מפת דרכים כחול-לבן, ושאיננה מתעטפת בדיבורים מעורפלים ובסיסמאות על ויתורים כואבים. לדבריו, "אינני מבין מה זה ויתורים כואבים, אני מבין מהי תוכנית ומה זאת מפה. במערכת הבחירות הקרובה נקדם את תוכניתנו וכל מי שיתמוך בה, נשתף איתו פעולה".

 

לדברי האלוף במיל' דיין, עלות התוכנית אמורה לעמוד על כ-16 מיליארד שקל והיא מפנה מעט יותר מפי שלושה ממספר המתנחלים שפונו במסגרת פינוי הרצועה. הוא הוסיף כי הפינוי יתבצע עם יעד לאומי מעשי של הפרחת השממה, "לטובת חיזוק הנגב, הגליל, ירושלים וגם של מקומות שאנחנו מקווים להחזיק בהם לתמיד כמו גוש עציון".

 

"מסופק אם אפשר להגיע עמם להסדר קבע"

 

לדבריו, "ישראל בלי עזה ובלי שכם תהיה יותר חזקה מאשר איתן, זה משמר את המהות הלאומית שלנו, מחסל את השליטה על עם אחר, ויוצר את התחלת הדו קיום. הקו הזה הרבה יותר טוב מבחינה ביטחונית, הוא ממשיך את היוזמה הישראלית. מדינה שאין לה גבול לא מגיעה לעסוק בדברים העיקריים שהם חינוך, תעסוקה ופיתוח הנגב והגליל".

 

לדברי דיין, אם יתברר שלא ניתן להגיע עם הפלסטינים להסדר קבע, על ישראל להיערך על הקו הזמני כגבול לכל דבר. הוא הוסיף שהוא מסופק בנוגע לאפשרות להגיע עם הפלסטינים להסדר קבע.

 

דיין הציע בזמנו לראש הממשלה תוכנית להיפרדות חד צדדית ואת התוכנית להקים גדר ביטחון כשהיה ראש המועצה לביטחון לאומי, אולם זכה אז להתעלמות מוחלטת ולתגובה צוננת מצד שרון, שלמעשה ביצע בהתנתקות את עיקרי הדברים. דיין סיפר שבפגישתו הראשונה עם שרון במסגרת התפקיד, בשנת 2002, אמר לו רה"מ: "שמעתי שאתה עוסק בדמוגרפיה, מה עניין דמוגרפיה לביטחון לאומי?"

 

דיין אמר כי רצה להשיב לרה"מ כמאמר סיסמת הבחירות האמריקנית המפורסמת: "זאת הדמוגרפיה, טיפש", אך "כיוון שאני מנומס השבתי 'דמוגרפיה היא הביטחון הלאומי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
דיין. עלות של 16 מיליאד שקל
צילום: חיים צח
צילום: רויטרס
שרון. "דמוגרפיה וביטחון"
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
הפינוי בחומש. "זה לא מספיק"
צילום: איי פי
מומלצים