שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  היפרטרופיה: כך נגרום לשרירים שלנו לגדול באימון

  מתאמנים ורוצים לראות יותר שרירים? כדי לראות שינוי בשרירים, צריך לגרות את תאי השריר לגדול. וזה אפשרי רק אם העומס המופעל על השרירים הוא בתחום שמעל ל-40% מהיכולת המקסימלית שלהם. קוראים לזה היפרטרופיה. המדריך המלא

  איך אנו בטוחים שמה שמתנפח לאיטו מתחת לשכבות העור הוא באמת השריר? איך נדע שהחלבון שהקפדנו לאכול כל יום (3 גביעי קוטג', קופסת טונה, והמון בשר...) באמת הגיע לשריר ועזר לו לגדול?

   

  אז ככה: המושג המתאר את אופן גדילת תאי השריר הוא "היפרטרופיה". יכול להיות ששמעתם את המושג הזה מסתובב בחלל חדר הכושר או שמאמן הספיניניג או האירובי השתמש בו באחת ההזדמנויות. אבל למה בדיוק התכוון המשורר באמרו?

   

  המושג היפרטרופיה מתאר מצב של גידול בנפח תא בגוף. השרירים שלנו בנויים מסיבים ארוכים המכילים חלבונים. כמות סיבי השריר שיש לכל אחד מאיתנו קבועה. זהו. זה מה יש. אבל!... גודל הסיבים יכול להשתנות.

   

  בעקבות פעילות גופנית, סיבי השריר גדלים ונוספים אליהם עוד חלבונים. זו גם הסיבה שמקפידים על אכילת חלבונים לאחר הפעילות. עכשיו זה ברור יותר? סיבי השריר גדלים, לא מתרבים. גם לא תמורת שוחד!

   

  לא כל תנועה של שריר תגרום לו לגדול, בייחוד לא נענוע של הרגל כשיושבים ברגליים משולבות על המרפסת, בכסא נוח. אם העומס המופעל על השריר אינו

  טבלת חישוב RM
  מספר החזרות אחוז מ-RM1
  חזרה 1 100% (RM1)
  1-2 חזרות 95% מ-RM1
  2-3 חזרות 90% מ-RM1
  4-5 חזרות 85% מ-RM1

  6-7 חזרות 80% מ-RM1

  8-9 חזרות 75% מ-RM1

  10-11 חזרות 70% מ-RM1

  12-13חזרות 65% מ-RM1

  14-15 חזרות 60% מ-RM1

  16-17 חזרות 55% מ-RM1

  18-19 חזרות 50% מ-RM1

  מספיק, או אם התנגדות מינימלית, השריר לא יזוז. העומס המינימלי הדרוש לגדילת השריר הוא לפחות 40% מהיכולת שלו.

   

  איך מוצאים את 100% היכולת של שריר? הדרך הכי קלה לקבוע את זה היא בחדר הכושר. למעשה, בכל סוג של תרגיל ניתן לבדוק מה המשקל שאותו אנו יכולים להרים רק פעם אחת או לבצע רק פעם אחת. זו 100% היכולת של אותו שריר או קבוצת שרירים. ב"מקצועית" קוראים לזה משקל RM1 (Repetition Maximum 1).

   

  אבל מדידת RM1 ומציאתו מיועדים בעיקר לספורטאי הישג מאומנים, ולא מומלץ לבצע מדידה כזו למתאמנים מהשורה - ובמיוחד למתאמנים מתחילים. בעת מדידת RM1 מופעל עומס גבוה מאוד על השלד ועל השרירים ולכן לא מומלץ כלל לבצע מדידה ישירה.

   

  מה כן מומלץ לאנשים מהשורה? להסתייע בטבלת החישוב כדי לאתר את משקל ה-RM1 האישי שלך. המטרה שלנו באימון היא להגביר את הכושר וללמוד, לא להגיע למיון.

   

  ניתן להשתמש בטבלה זו כדי לחשב, תיאורטית, את ה-RM1 האישי שלך. למשל, הרמת שש חזרות של 60 קילוגרם? פעלת ברמה של 80% מהיכולת המרבית שלך בקבוצת שרירים זו. חישוב מהיר יעלה, שה-RM1 שלך הוא 72 קילוגרם.

   

  לאחר שקבענו באופן תיאורטי את המשקל שמהווה 100% מהיכולת שלנו, נוכל לחשב את המשקל המינימלי שאיתו כדאי לעבוד. כדי לגרות את השריר לגדול על משקל זה להיות גבוה מ-40% היכולת המקסימלית (RM1) שלנו.

   

  איך יודעים שבאמת התאמצנו ועבדנו עם משקל נכון ביחס למספר החזרות שבחרנו? בקלות. כלל האצבע אומר שמשקל טוב לעבודה הוא כאשר אנו מתקשים לבצע את שתי החזרות האחרונות בסט האחרון (כלומר: זקוקים לעזרה קלה ממדריך או חבר). אם סיימנו את התרגיל ולא היה לנו קשה במיוחד בסט האחרון, עלינו לשנות משהו באימון.

   

  מה משנים? ניתן לשנות את המשקל (בהדרגה ובזהירות) או להעלות את מספר החזרות בכל סט. אם השריר לא יקבל גירוי מתאים במהלך האימון (כלומר: העומס המופעל עליו או המשקל שכנגדו עובדים לא יהיו מספיקים), הוא לא יגדל ויתחזק בצורה המירבית האפשרית.

   

  מה לעשות כשמתאמנים ולא רואים תוצאות? יש הרבה חבר'ה שמתאמנים כבר הרבה שנים עם אותה תוכנית. לא משנים משקולות ולא משנים תרגילים. מגיעים לאימון, עושים "V" על האימון והולכים מאושרים הביתה בלי לראות תוצאות.

   

  אם אתם רוצים לשפר את השרירים שלכם ולחטב אותם, זה הזמן לשנות. אם הגוף רגיל לסוג האימון ולעומס, השרירים לא יגדלו יותר, או ב"מדעית" - לא תתרחש היפרטרופיה. כבר הגעתם לאימון? לפחות נסו לגוון וליצור גירוי על השריר להתחזקות וגדילה. ואל תדאגו, הכוונה כאן היא לא לגדילה מוגזמת של מפתחי גוף, אלא לגדילה נכונה וטובה.

   

  הכתבה התפרסמה לראשונה במגזין האינטרנט "20 פלוס" , של שירותי בריאות כללית. יעל דרור היא דיאטנית קלינית וספורט בקבוצת שירותי בריאות כללית. ייעוץ מקצועי: דני טל

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ג'ניפר פוסטר
  שרירים. כך נגרום להם לגדול
  צילום: ג'ניפר פוסטר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים