שתף קטע נבחר

שאיפות מסוכנות: רבע מבני הנוער מעשנים נרגילה

מחקר חדש – הגדול מסוגו שנערך בארץ – חושף ממצאים מדאיגים על תופעת עישון הנרגילה בקרב בני נוער. כרבע מהתלמידים מעשנים בקביעות. 11.3 אחוז מתלמידי כיתות ו' מכירים מקרוב את הנרגילה. 10.6 אחוז מהמעשנים עושים זאת יחד עם הוריהם. ולחדשות המדאיגות באמת: לא רק שמבחינה בריאותית נרגילה מסוכנת לפחות כמו סיגריה, המשתמשים בה עלולים להידרדר לאלימות ולסמים

הם מתאספים בשעות הלילה המאוחרות בגנים ציבוריים, או בבתים של ילדים שהוריהם יצאו לבילוי. המפגש תוכנן היטב מראש: את הכסף לרכישת הטבק והאלכוהול אספו מהמשתתפים, שנוררו מחברים, ולפעמים, בלית ברירה, קיבצו כנדבות ברחובות. את השעות הקרובות יעבירו יחד בבילוי החביב עליהם: עישון נרגילה. בסיום המפגש יטמינו את כלי העישון בחצר, על גג מחסן או במבנים נטושים.

 

מדובר בתופעה מדאיגה ההולכת ומתרחבת: יותר ויותר בני נוער מעשנים נרגילה. אלא שהבילוי החברתי סביב הנרגילה תמים פחות ממה שהוא נראה: לא רק שנזקי הנרגילה חמורים לפחות כמו נזקי הסיגריות, עישון נרגילה מעלה את הסיכון להתנהגות אלימה, לשימוש בסמים ולהידרדרות בלימודים.

 

מחקר גדול – ראשון מסוגו בארץ – חושף את היקף התופעה ואת נזקיה. את המחקר ערכה ד"ר ליאת קורן, בהנחיית ד"ר יוסי הראל, החוקר הראשי בארץ לבריאות ילדים ונוער של ארגון הבריאות העולמי ומרצה בכיר באוניברסיטת בר-אילן, ובמימון הרשות למלחמה בסמים.

 

על-פי המחקר, שנערך בקרב מדגם של 6,681 תלמידי כיתות ו', ח' ו-י' ברחבי הארץ, עישון נרגילה נפוץ יותר מאשר עישון סיגריות. כן מתברר כי חלק מבתי-הספר אינם אוסרים על שימוש בנרגילה בין כותליהם או פשוט מעלימים עין מכך.

 

הבנים מעשנים יותר

 

ממצאי המחקר מעלים, כי 37.7 אחוז מכלל התלמידים התנסו לפחות פעם אחת בעישון נרגילה לעומת 27.7 תלמידים שהתנסו בעישון סיגריות. 23.8 אחוז מהתלמידים מעשנים נרגילה בקביעות לעומת 13.2 אחוז שמעשנים סיגריות. שכיחות העישון עולה עם העלייה בגיל: 11.3 אחוז מתלמידי כיתות ו' מעשנים נרגילה לעומת 26.3 אחוז מתלמידי כיתות ח' ו-34.9 אחוז מתלמידי כיתות י'. הבנים מעשנים יותר: 31 אחוז מהם לעומת 17 אחוז מהבנות.

 

77 אחוז מעשנים עם חבריהם, 8.2 אחוזים עם אנשים אחרים, 4.3 אחוזים לבד, והנה הממצא המפתיע: 10.6 אחוז ממעשני הנרגילה הצעירים עושים זאת יחד עם הוריהם. 36 אחוז מהתלמידים דיווחו, כי הוריהם אינם מתנגדים לעישון נרגילה. יש, מתברר, הורים שקונים לילדיהם נרגילה כמתנה ליום-ההולדת או דואגים לפינת נרגילה במסיבת בר-המצווה. עוד נמצא, כי הורים מעשנים מגדילים משמעותית את הסיכוי שילדיהם יעשנו נרגילה.

 

ההורים של א', תלמיד כיתה י"ב מתל-אביב, לא יודעים שהוא מעשן. "חלק מההורים של החברים שלי יודעים שהילדים שלהם מעשנים, ולא אכפת להם", הוא אומר. "אחרים מקבלים את זה בחצי הסכמה, אולי בגלל שהם יודעים שזה לא יעזור להם, או שהם חושבים שאין עם זה בעיה. יש גם כאלה שנותנים לילדים שלהם כסף לקנות את הטבק".

 

א' התחיל לעשן נרגילה כבר כשהיה בכיתה ח'. "כמעט כל התלמידים בכיתה שלי מעשנים נרגילה", הוא מספר. "לרוב אנחנו מעשנים בפארקים ובמקומות פתוחים, אבל גם בבתים של אחד מהחברים, כשההורים יוצאים והבית ריק".

 

א' מעיד, כי בחופשת הקיץ עישן עם חבריו מדי ערב, עד לשעות הקטנות של הלילה. בתקופת הלימודים הם מעשנים רק פעם-פעמיים בשבוע, בעיקר בימי שישי. "אני מעשן כי זה כיף", הוא אומר. "אנחנו יושבים שלוש-ארבע שעות ביחד ומעשנים ביחד. אני יודע שאומרים שעישון נרגילה יותר מסוכן מסיגריות, אבל אני לא מאמין לזה".

 

ירידה בכושר הגופני

 

אבל עם עובדות אי-אפשר להתווכח. לדברי ד"ר שבתאי ורסנו מבית-החולים מאיר בכפר-סבא, שחקר יחד עם צוות חוקרים מבית-הספר לסיעוד את תופעת העישון בקרב בני נוער בשרון, עישון נרגילה מסוכן לא פחות מעישון סיגריות. תכולת הניקוטין בטבק של הנרגילה גדולה פי שניים עד שלושה מזו שבטבק הסיגריה. עשן הנרגילה מכיל כמות משמעותית של חלקיקים מסרטנים, שהם מסוכנים במיוחד לבני 15 ומטה.

 

אבל נזקי עישון הנרגילה הם לא רק בריאותיים. על-פי המחקר, מעשני הנרגילה מועדים יותר מאחרים להתנהגות אלימה ולהידרדרות לסמים. ד"ר קורן מצאה, כי אווירת ההשתטות וחציית הגבולות בעת עישון משותף של נרגילה מעודדת שימוש בסמים, מעורבות באלימות, שתייה מוגברת של אלכוהול, מעשי ונדליזם, היתקלויות עם המשטרה, היעדרויות משיעורים ומריבות עם ההורים.

 

4 אחוזים ממעשני הנרגילה התנסו בעישון מריחואנה 10 פעמים או יותר לעומת 0.7 אחוזים מאלה שאינם מעשנים. 6.2 אחוזים ממעשני הנרגילה התנסו באקסטזי לעומת 0.8 אחוזים מאלה שאינם מעשנים. 46.3 אחוז ממעשני הנרגילה השתכרו אי-פעם לעומת 10.7 אחוזים מאלה שאינם מעשנים.

 

ד"ר קורן, שערכה במהלך המחקר תצפיות ארוכות בפארקים ובאזורי מפגש של ילדים ובני נוער שמעשנים נרגילה, שמעה מהם על הקשר בין הנרגילה לאלימות. "מעשני נרגילה הם בעלי סבירות גבוהה יותר להיות מעורבים בהתנהגויות אלימות ומסוכנות", היא אומרת. "גם נזק לרכוש הוא חלק ממעללי חבורות המעשנים. חבורה אחת בפארק סיפרה לי על מעשי ונדליזם שהם ביצעו. כמה מהם הלכו לחפש צינור מזגן שיתאים לעישון הנרגילה, ולצורך כך חתכו צינורות של מזגנים מחצרות הבתים בשכונה.

 

"יש המון אנשים שנגררים מעישון נרגילה לשימוש בסמים. אחרי כמה חודשים זה נעשה משעמם, ואז מישהו מספר שחבר שלו מוכר סמים, ואז אותו ילד אומר: 'וואלה, אם כל החברים שלי עושים את זה, אז גם אני'".

 

לעישון הנרגילה יש השפעות גם על תחומים אחרים. 61.7 אחוז ממעשני הנרגילה בכיתות י' נוהגים לברוח מהשיעורים לעומת 26.4 אחוז מקרב התלמידים שאינם מעשנים. 34.3 אחוז מהמעשנים לא אוהבים את בית-הספר לעומת 16.5 אחוז מאלה שאינם מעשנים.

 

מעשני הנרגילה, מתברר, גם מאושרים פחות: 11.3 אחוז מהם דיווחו שאינם מאושרים לעומת שני אחוזים בלבד בקרב הלא מעשנים. לדברי ד"ר קורן, מעשני נרגילה גם מדווחים על ירידה בכושר הגופני.

 

נרגילה בטיול השנתי

 

הבעיה העיקרית היא שקל מאוד לעשן נרגילה – מכל ההיבטים. לא רק שהמכשיר עצמו ותערובות העישון זמינים ביותר, גם היחס למעשנים הוא סלחני יותר, אולי בגלל שהנזקים למיניהם פחות ידועים. זו אולי הסיבה שהנרגילות הפכו לחלק בלתי נפרד מהטיול השנתי. תלמידים מספרים, כי בתי-הספר אומנם אוסרים להביא נרגילות לטיולים, אך זה לא מונע מהתלמידים להגניב אותן ולעשן יחד בלילות, אחרי שהמורים הלכו לישון.

 

גליה שחם, המפקחת הארצית על תוכניות מניעה במשרד החינוך, אומרת כי המשרד, שמָדע לתופעה, מתכוון לתגבר השנה את תוכניות המניעה בתחום. "המדיניות שלנו ברורה וחד-משמעית: אסור לעשן נרגילות בבית-הספר", אומרת שחם. "התלמידים צריכים לדעת, שאם יביאו נרגילות לבית-הספר או לטיולים הם ייענשו על כך בחומרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
נרגילה. כרבע מהתלמידים מעשנים בקביעות
צילום: טל כהן
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים