שתף קטע נבחר

שאלה לסקסולוג: יחסי מין פעמיים ביום - האם זה מזיק?

  • כאבי בטן אחרי המגע המיני

 

אני בת 20 וחברי בן 22. אנחנו מקיימים יחסי מין מלאים זה שלושה חודשים, ובכל פעם אחרי המגע המיני כואבת לי הבטן. חברי טוען שזה נובע מחדירת אוויר במהלך המשגל. עברתי בדיקות אצל גסט - רואנטרולוג והכל תקין, אבל הבטן ממשיכה לכאוב.

 

ד"ר מיכל זיידיס, פסיכולוגית, סקסולוגית ומטפלת זוגית מוסמכת, חיפה: החבר שלך טועה. יכולות להיות סיבות רבות לכאב בטן אחרי קיום יחסים, ועלייך לגשת לרופא נשים ולהיבדק ביסודיות. המונח כאב בטן מתייחס למגוון רחב של תופעות, ולכן חשוב שתתארי לרופא שלך איפה בדיוק כואב לך אחרי החדירה. הבדיקה שעברת אצל הגסטרואנטרולוג לא כללה את הצד הגינקולוגי, ולכן התלונה שלך לא נבדקה ולא נחקרה. נשים רבות נמנעות מלדווח לרופא על כאבים בזמן מגע מיני ואחריו, וזו טעות. אחת האפשרויות היא שהכאבים שמופיעים בחדירה ואחריה קשורים להתכווצות הרחם בזמן האורגזמה. מדובר בסדרת התכווצויות של הנרתיק ושל הרחם, שאף משנים במקצת את תנוחתם. חלק מהנשים מדווחות על ההתכווצויות האלה שמזכירות להן לידה. פגישה חד פעמית שלך ושל חברך עם סקסולוג/ית – אחרי בדיקת הגינקולוג – יכולה לתת לכם מידע על התגובה המינית ועל האפשרויות להתמודד עם הכאב.

 

  • בן 80: האם להפחית בסקס בגלל כאבי גב?

 

אני בן 80, ואשתי בת 68. אנחנו עדיין מקיימים יחסי מין בלי בעיות ונהנים מאוד, למרות שאני לא מרגיש שפיכה בזמן האורגזמה. בזמן האחרון אני סובל מכאבי גב חזקים שהולכים ומחמירים, ולכן אני ממעט ליזום יחסי מין, כי שמעתי שהגב בוגד עם התקדמות הגיל, לעיתים עד כדי שיתוק שרירים מוחלט. האם עלי לחדול מפעילות מינית, ומה נכונָת השמועה על בגידת שרירי הגב?

 

ד"ר מיכל זיידיס, פסיכולוגית, סקסולוגית ומטפלת זוגית, חיפה: תודה לך על ששיתפת אותנו והוכחת לנו שאפשר ליהנות מיחסי מין בכל גיל, גם – כפי שאתה מציין – בלי פליטת זרע. באשר לשאלתך על כאבי גב, נראה לי שהדברים ששמעת מאוד לא מדויקים. ככלל, נראה לי שבענייני רפואה לא רצוי להתייחס לשמועות שמכניסות ללחץ, כיוון שלחץ הוא אחד הגורמים הראשונים שפוגעים ברמת הבריאות. אני מציעה לך לפנות לרופא אורתופד שיאתר את מקור כאבי הגב שלך (שלא נראה שיש קשר בינם לבין קיום יחסי מין) ויציע לך טיפול בהתאם. בינתיים המשך ליהנות מאורח החיים הבריא שלך.

 

  • יחסי מין פעמיים ביום – האם זה מזיק?

 

אני בן 46, נשוי ואב לשניים, עובד ומתאמן יום יום במכון כושר. הבעיה שלי היא שאני חייב לקיים יחסי מין פעמיים-שלוש ביום. אני לא יודע אם זה נחשב לנורמלי, ואני חושש שבסופו של דבר זה יפגע בבריאותי.

 

ד"ר נחום זילבר, אורולוג, מומחה למיניות הגבר, מרפאת און תל אביב: כל אדם מנסה לקיים מגע מיני בהתאם לתשוקות ולאפשרויות שלו ובהתחשב ברצונות ובחשקים של בת זוגו. אתה בן 46 ומקיים לדבריך מגע מיני פעמיים ביום. העובדה הזו מעידה על מערכת הורמונלית פעילה ותקינה, על ליבידו חזק ועל מערכת יחסים שמאפשרת הרבה סקס. קיום יחסי מין פעמיים ביום לא מזיק לבריאות ולא נחשב לגורם למחלות כלשהן. מבחינת הנורמה של קיום יחסי מין בטווח הגיל שלך, כלומר גילאי 40-50, הממוצע הוא פעמיים-שלוש בשבוע. לפיכך אתה מקיים יחסי מין יותר מהממוצע, אבל זה לא אומר שזה 'לא נורמלי', כהגדרתך; אולי להיפך. כל עוד אתה מסוגל לעשות את זה בקצב שכזה ובריאותך תקינה, אין מניעה שתמשיך בכך, איש לא יגביל אותך מבחינה רפואית.

 

דע שתפקוד מיני תקין שמלווה ביחסי אהבה חשוב לא רק לנשמה, אלא גם לבריאות הגוף. הסקס משפר את איכות החיים, משפיע לטובה על מצב הרוח ומפחית רמות חרדה ודכאונות. יותר מכך, מחקרים מראים שמצבי ריגוש מיני וחיי מין פעילים עשויים לשפר את היכולת להתמודד עם כאבים פיזיים, לחזק את המערכת החיסונית, לתרום לבריאות הלב, להאריך את תוחלת החיים וייתכן שאף לסייע בהפחתת גידולים סרטניים על רקע הורמונלי. אילנה מסר מכתבים למדור יש לשלוח לאילנה מסר, 'ידיעות אחרונות', רח' מוזס 2 תל אביב

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים