שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

מטח רקטות על שדרות; צה"ל תקף ברצועה

30 רקטות נורו במהלך הלילה לעבר שדרות ויישובי הנגב המערבי, אחת מהן פגעה בכביש וגרמה לפציעתם של שלושה בני אדם באורח קל ובינוני. עד כה איתרה המשטרה תשע מהרקטות. דובר עיריית שדרות: "בחיים לא היה דבר כזה, מערכת ההתראה פועלת ללא הפסקה". חיל האוויר ירה טילים לעבר מבנים המשמשים את החמאס ברצועת עזה - לראשונה מאז ההתנתקות. מהבוקר - סגר סגר כללי על שטחי יהודה, שומרון, בקעת הירדן והרצועה

מטח קסאמים:  30 רקטות קסאם נורו במהלך הלילה (שבת) מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. אחת הרקטות פגעה בכביש באזור שער הנגב וגרמה לפציעתם של שלושה בני אדם. השלושה הם מתנדבים של המשמר האזרחי שסיירו בניידת באזור שער הנגב ונפגעו מרסיסי הרקטה. אחת המתנדבות נפגעה בירכה מרסיס ומצבה בינוני, מצבם של השניים האחרים קל. הם פונו לבית החולים ברזילי באשקלון. ארבעה תושבים בשדרות לקו בחרדה ונזק נגרם למספר מבנים בעיר.

 

26 מהרקטות נורו לעבר שדרות, שתיים לעבר נחל עוז, אחת לעבר קיבוץ רעים ואחת לעבר מעבר כיסופים, שם נגרם נזק לרכוש. המשטרה איתרה עד כה תשע מהרקטות בשדרות וכוחות משטרה בראשות מפקד המרחב, ניצב משנה אפי מור, סורקים את האזור בחיפוש אחר אתרי נפילות נוספים.

 

בתגובה למתקפת הקסאמים ירה חיל האוויר טילים לעבר רצועת עזה. הטילים נורו אל שטח פתוח ממנו משוגרים טילי קסאם לעבר ישראל וכן לעבר שלושה מבנים - אחד בג'בליה ושניים בעזה, אחד מהם בשכונת זייתון. לדברי צה"ל, מדובר במבנים ששימשו כמחסנים לייצור ואחסון אמצעי לחימה של החמאס. לא דווח על נפגעים בתקיפה. זו הפעם הראשונה בה צה"ל מבצע תקיפה אווירית ברצועה מאז ביצוע תוכנית ההתנתקות ונסיגת ישראל מהשטח.

 

הבוקר הטיל צה"ל סגר כללי על שטחי יהודה, שומרון, בקעת הירדן ורצועת עזה. מצה"ל נמסר כי זאת על-פי החלטת הדרג המדיני ובהתאם להערכת מצב שנערכה בעקבות ירי הקסאמים.

 

עוד נמסר מהצבא כי "צה"ל ימשיך לפעול בצורה נחושה להגנה על תושבי מדינת ישראל.הצבא רואה במנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית אחראים להפסקה ולמניעה של כל פעילות טרור משטח רצועת עזה לישראל".

 

"בחיים לא היה דבר כזה"

  

דובר עיריית שדרות, יוסי כהן, סיפר כי "ההפגזה הבלתי פוסקת של הקסאמים" החלה אחר חצות,  "בחיים לא היה דבר כזה, כל השנים האחרונות לא נתקלנו בתופעה כזו, מערכת הכריזה פעלה ללא הפסקה באמצע הלילה ואנשים נמצאים בחרדה בתוך הבתים".

 

לדבריו, "אף פעם לא היה היקף כזה של ירי בפרק זמן כל כך קצר. היו היקפים כאלה ביום או יומיים אך לא ברצף של שלוש שעות". כהן מסביר כי מערכת ההתראה "שחר אדום" מזהה את שיגור הרקטות, "אנחנו יודעים בוודאות שהן שוגרו כי המערכת מזהה את היציאות, נשמעו פיצוצים בלתי פוסקים - מה שאומר שהיו גם נפילות".

 

בעקבות האירועים יכנס הבוקר שר הביטחון, שאול מופז, הערכת מצב בלשכתו שבקריה בתל אביב, בהשתתפות ראשי מערכת הביטחון. במהלך הלילה הורה השר מופז על שורה של צעדים מבצעיים מיידים.

 

במחוז הדרום של המשטרה כונסה הלילה הערכת מצב בעקבות האירועים, בראשות מפקד המחוז ניצב אורי בר לב. בהערכת המצב הוחלט לתגבר את כוחות המשטרה בשדרות וביישובים הסמוכים.

 

אמש: פיצוץ בעצרת החמאס ברצועה

 

אמש נהרגו 19 פלסטינים ויותר מ-80 נפצעו בפיצוץ שאירע בעצרת של תנועת החמאס בצפון הרצועה. הפיצוץ אירע באחד הרכבים שהשתתפו במפגן הצבאי של התנועה בג'בליה, שהכיל מספר רקטות מסוג קסאם. בחמאס מיהרו להאשים את ישראל באחריות לפיצוץ ופלוגות סלאח א-דין, הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית, נטלו אחריות לירי אחת הרקטות לעבר שדרות. חבר הארגון, אבו עביר, אמר ל-ynet כי הירי הוא תגובה לפעולת צה"ל נגד עצרת החמאס והפעולה בטול כרם בה נהרגו שלושה מאנשי הג'יהאד האיסלאמי. 

 

מוקדם יותר אתמול טען הג'יהאד כי ירה 13 רקטות לעבר שטח ישראל כתגובה על הריגתם של אנשי הארגון. צה"ל איתר ארבע נפילות בשטחי הנגב המערבי.

 


הפיצוץ במהלך העצרת (צילום: איי.פי)

 

חלק מההרוגים בפיצוץ בעצרת החמאס הם אנשי הארגון, וחלק אזרחים שנטלו חלק בעצרת, ביניהם גם שני ילדים שנהרגו. ככל הנראה סיבת הפיצוץ היא תקלה שאירעה בחומר נפץ שהיה ברכב או ברקטות עצמן שהוצגו באותו רכב שהתפוצץ.

 

עד ראיה סיפר שכתוצאה מהפיצוץ הראשון אירעו מספר פיצוצים נוספים בכלי רכב סמוכים שנשאו אף הם תחמושת ורקטות.

 

נציג החמאס בלבנון, אוסאמה חמדאן, אמר כי מהידיעות שברשות התנועה עולה שהסיבה לפיצוץ ברצועה היתה ירי של טיל ממסוק לעבר אחמד ר'נדור, מפקד גדודי עז א-דין אל-קסאם בצפון הרצועה. בראיון לרשת אל-ג'זירה, הוסיף חמדאן כי ר'נדור נפצע, אולם מצבו עדיין לא ברור. דובר צה"ל הדגיש כי לצבא אין כל קשר לאירוע.

 

משרד הפנים והביטחון הלאומי הפלסטיני הודיע כי מהעדויות והנתונים שבידיו אין מדובר בירי ישראלי אלא בפיצוץ פנימי שאירע באחד הרכבים שנשא רקטות קסאם.

 

העצרת צולמה בתחנות הטלוויזיה והג'יפ נראה מתפוצץ וזורע בהלה בקרב אלפי המשתתפים שהחלו להתפזר לכל עבר. מאות התגודדו מחוץ לבתי החולים בעזה, בעיקר בתי החולים "השיבה" ושיפא, צעקו קריאות בגנות ישראל ודרשו מגדודי אל קסאם לנקום את דמם של ההרוגים.

 

זמן קצר לפני תחילת המצעד דיווחו הפלסטינים על מסוק אפאצ'י שחג מהאוויר, ככל הנראה הועלה המסוק לאוויר בעקבות סדרת ירי הרקטות של הג'יהאד האיסלאמי.

 

בכירי חמאס: בידינו הוכחה; צה"ל: על ראש הגנב בוער הכובע

 

במסיבת עיתונאים שכינסו בכירי החמאס ברצועת עזה הם הציגו רכיב אלקטרוני שלטענתם הוצא מאחת הגופות של ההרוגים בפיצוץ ושמקורו לדבריהם בטיל ישראלי שנורה. דובר החמאס, סמי אבו זוהרי טען בראיון לרשת אל-ג'זירה כי ראה במו עיניו ארבעה טילים שנורים ממסוק אפאצ'י לעבר העצרת.

 

זמן קצר אחר כך עלה לשידור ברשת החדשות אל-ג'זירה נציג דובר צה"ל, רס"ן איתן ערוסי, והבהיר כי לצה"ל אין כל קשר לפיצוץ. רס"ן ערוסי הוסיף כי בפיצוץ יצא החמאס כששכרו בהפסדו וכי ייתכן שמה שהתפוצץ אולי אף הוברח ממצרים השבוע.

 

אבו זוהרי סירב להתייחס לדבריו של רס"ן ערוסי, והוסיף כי "איננו מוכן שיתנו לנציג האויב הציוני לדבר בשידור" וכי הוא מתפלא כיצד אל-ג'זירה נותנים ל"פושע כזה" לדבר בשידור.

 

גם שר פלסטיני שעלה לשידור והצדיק את עמדת החמאס, סירב להתייחס לדבריו של ערוסי כל עוד זה היה בשידור וזאת בטענה ש"הוא מנסה להביא למלחמת אחים בקרב הפלסטינים". בסוף דבריו אמר רס"ן ערוסי כי סירוב דובר החמאס להגיב מעיד כי "על ראש הגנב בוער הכובע".

 

ואילו תנועת הפתח הטילה על החמאס את האחריות לפיצוץ. "הוועדה המרכזית של הפתח מטילה על תנועת החמאס את מלוא האחריות להרוגי המצעד הצבאי שנערך בקרב אזרחים", נאמר בהודעה שפירסמה התנועה.

 

רגע לפני הפסקת העצרות

 

הפיצוץ התרחש לאחר שהפלגים הפלסטינים נענו לקריאתו של אבו מאזן והודיעו כי הם מפסיקים החל מיום א' את כל העצרות הצבאיות שבהן מוצגים נשק ותחמושת. לפני כשבועיים נהרגו חמישה פלסטינים מפיצוץ במחסן נשק של חמאס וברחוב הפלסטיני גוברות הקריאות להוצאת כל כלי הנשק מהרחובות ומהאיזורים המאוכלסים.

 

משרד הפנים הפלסטיני הודיע לאחרונה כי אנשי הביטחון הפלסטינים לא יקלו ראש עם המשך תופעת הנשק ברחובות וההצגות המופגנות שלו. לא ברור כיצד ישפיע האירוע אתמול על העצרת הצבאית המרכזית של גדודי חללי אל-אקצה והקבוצות החמושות של הפתח שמתוכננת להיום בעקבות מפגני הכוח של החמאס.

 

בימים האחרונים הוחלט בפתח לקיים עצרת צבאית של הזרועות החמושות בארגון, הן כדי לחגוג את הנסיגה וגם כדי להציג מענה לעצרות הגדולות של החמאס והג'יהאד האיסלאמי. 


פורסם לראשונה 23/09/2005 18:56

 

בהכנת הכתבה השתתפו עלי ואקד ורועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
קסאם בשדרות (ארכיון). הפגזה בלתי פוסקת
צילום: צפריר אביוב
צילום: איי פי
הפיצוץ בעצרת
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
פינוי הפצועים
צילום: רויטרס
מומלצים