שתף קטע נבחר

לבנת לימין נתניהו: תומכת בהקדמת הפריימריז

שרת החינוך מתייצבת לימינו של בנימין נתניהו: "לאור ההתפתחויות האחרונות, אני קוראת להקדים את הפריימריז כדי לשקם את הליכוד ולאחד את השורות"

שעות ספורות לפני פתיחת מרכז הליכוד, לימור לבנת מיישרת קו עם בנימין נתניהו ועוזי לנדאו ומצהירה כי היא תומכת בהקדמת הפריימריז. 

 

"בשבועות האחרונים עשיתי מאמצים רבים כדי להביא לפשרה על תאריך מוסכם", אמרה שרת החינוך. "לאור ההתפתחויות האחרונות, אני קוראת להקדים את הפריימריז כדי לשקם את הליכוד ולאחד את השורות. זאת, כדי שבבחירות הבאות הליכוד יוכל להגיע לשלטון חזק יותר ומאוחד יותר".

 

בתחילה, יחד עם צחי הנגבי וסילבן שלום, ניסתה לבנת להוביל יוזמה לתאריך מוסכם לבחירות פנימיות בליכוד, בכפוף להתחייבות של כל המועמדים להישאר בתנועה בכל מקרה. בעקבות כישלון היוזמה, נטתה השרה יותר ויותר לצד עמדתו של נתניהו, כשתבעה משרון להצהיר כי יישאר במפלגה. בהרמת כוסית לשנה החדשה, היא דיברה על "טירוף מערכות בליכוד" ותהתה אם זו אכן עילה לפילוג התנועה.  

 

"השרה ניסתה להוביל יותר מפעם אחת את הפשרה", אמר ל-ynet יועץ התקשורת של לבנת, יהורם מלכה. "פריימריז זה לא טוב, אבל לאור הנסיבות הקיימות, כשראש הממשלה לא מוכן להודות שהוא נשאר בליכוד, היא מבקשת להקדים את הפריימריז, כדי שיהיה מספיק זמן להשתקם. עד שהליכוד יתאחד ויאסוף את השברים, כבר נגיע לבחירות. שרון לא מוכן להתחייב בשום דרך שהוא יקבל את הכרעת הבוחר - ולכן היא מבקשת להקדים את הבחירות".

 

בהצהרתה מהיום (א') מצטרפת לבנת לשר ישראל כץ וליו"ר הקואליציה, גדעון סער, שהציבו לשרון אולטימטום: הצהרה על הישארות בליכוד גם אם יפסיד תמורת תמיכתם בהשארת הפריימריז במועדם. על כך זכו לביקורת נוקבת מצדו של ראש הממשלה, שהטיח בהם: "ההדחת וגם דרשת?".    

 

מרבית שרי הליכוד דווקא התייצבו לצדו של שרון במערכה הפנים-ליכודית, והצהירו כי מבחינתם, אין סיבה להקדים את הפריימריז כל עוד אין תאריך לבחירות. השר דני נוה מוסיף גם כעת לשבת על הגדר. 

 

תמונת מצב: כוחות שקולים בסיעה

 

אחר הצהריים ייפתח בביתן 15 בגני התערוכה בתל-אביב מרכז הליכוד, שצפוי להיות אחד הגורליים בתולדות התנועה. בזה אחר זה יעלו דוברים משני המחנות. בערב יגיע האירוע לשיא, עם נאומים של עוזי לנדאו, בנימין נתניהו וראש הממשלה שרון - שיעלה לבמה לאחר דברים של יו"ר המרכז צחי הנגבי, אשר "יחצוץ" בינו לבין נתניהו. מחר יתייצבו חברי המרכז בקלפיות, כדי להכריע האם להקדים את הפריימריז ולקיימם בתוך חודשיים, כפי שדורשים לנדאו ונתניהו. הפסד של שרון, להערכת בכירים במערכת הפוליטית וגם בלשכתו שלו, יוביל לפרישתו מהתנועה שייסד ולהקמת מפלגת מרכז מתחרה.   

 

וכך נראה מאזן הכוחות בסיעת הליכוד, שעה קלה לפני פתיחת המרכז: בעד הקדמת הפריימריז: בנימין נתניהו, עוזי לנדאו, איוב קרא, גלעד ארדן, דוד לוי, מיכאל רצון, מיכאל גורלובסקי, נעמי בלומנטל, השר ישראל כץ, יו"ר הקואליציה גדעון סער, סגנית השר גילה גמליאל, יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, יולי אדלשטיין, יובל שטייניץ, השרה לימור לבנת, יחיאל חזן, אהוד יתום, משה כחלון, חיים כץ ולאה נס.

 

נגד ההקדמה: רה"מ אריאל שרון, עמרי שרון, השר סילבן שלום, השר שאול מופז, השרה ציפי לבני, סגן השר מגלי והבה, השר צחי הנגבי, רוני בר-און, השר גדעון עזרא, השר אברהם הירשזון, השר מאיר שטרית, סגן השר זאב בוים, סגן השר אלי אפללו, השר אהוד אולמרט, סגן השר יעקב אדרי ומרינה סולודקין. ח"כ דניאל בנלולו עדיין מתנדנד. ענבל גבריאלי וסגנית השר רוחמה אברהם שותקות אך נוטות להתנגד להקדמה, ואילו השר דני נוה נוטה לתמוך בה - בשתיקתו הרועמת.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באובאו
לשקם ולאחד: לבנת
צילום: באובאו
צילום: אלכס קולומויסקי
ראש בראש: נתניהו ושרון
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים