שתף קטע נבחר

מופז: יירו קסאם? נשלח את א-זהאר ליאסין

שר הביטחון, שאול מופז, סייר בסוללת תותחים הצופה על עזה ואיים: "נכה בהם עד שיבינו שלא נקבל כמדינה ריבונית ירי לתוך מדינת ישראל; יהיו פה כללי משחק חדשים". עוד ביקש להדגיש: "סוללת התותחים שנמצאת כאן היא לא לצורכי קישוט. היא מבצעית והיא מטווחת, והיא תגיב על כל ירי של קסאם בזמן אמיתי. ובינתיים בעזה נמשך מבצע "גשם ראשון". ח"כ רן כהן: "מי שבונה על תותחים מול אוכלוסיה אזרחית מסתכן באחריות לפשע מלחמה"

"שקט הוא שקט הוא שקט. עד אשר לא יהיה שקט – ארגוני הטרור לא ידעו שקט. אנחנו נחליט. לא מחמוד א-זהאר ולא אף אחד אחר. אנחנו נחליט ואם ארגון החמאס, מחמוד א-זהאר, אסמעיל הניה ואחרים ימשיכו בירי הקסאם - נשלח אותם למקום שנמצאים רנטיסי ויאסין". כך אמר שר הביטחון שאול מופז בעת שביקר היום (ג') בסוללת תותחים הצופה אל פני עזה, מאז שהוצבה ביום שבת האחרון.

 

דובר החמאס, מושיר אל-מסרי, הגיב בחריפות על התבטאויותיו של שר הביטחון מופז לפיהן מנהיגי התנועה ישלמו מחיר כבד ואישי אם תימשכנה הפעולות נגד ישראל. לדבריו, "ההחלטה על הפסקה הירי מהרצועה באה ממקום של כוח ורצון לשמור על אחדות העם הפלסטיני, והאויב הציוני ישלם מחיר כבד על המשך תוקפנותו".

 

גם בשמאל הגיבו בזעם. חבר הכנסת רן כהן (מרצ-יחד) תובע לקיים דיון בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת בשאלת הצבת סוללות התותחים מול האוכלוסיה בעזה. "מי שבונה על שימוש בתותחי 155 מ"מ מול אוכלוסיה אזרחית", אומר כהן קצין תותחנים במיל' בעצמו, "מסתכן באחריות לפשע מלחמה".

 

היום נטל ארגון החמאס רשמית אחריות לחטיפתו ולרציחתו של ששון נוריאל, תושב פסגת זאב בן 55, שגופתו נמצאה אתמול באזור התעשייה ביתוניא שבפאתי רמאללה. בהודעה מטעם הארגון נמסר כי נוריאל נחטף כדי לשמש קלף מיקוח לשחרור אסירים פלסטינים, אך נרצח לאחר תחילת מבצע "גשם ראשון" ברצועה.

  


מופז והחיילים ליד הרצועה. צילום: רוני סופר

 

שר הביטחון קיבל סקירה מפי מפקדי הסוללה ודיבר בפני החיילים, רובם בני ישיבות. הוא ביקש מהם להיות עירניים ודרוכים, כדי לשמור על ביטחון ילדי ישראל. כמו כן הבהיר להם את האחריות הרבה המוטלת על כתפיהם, במניעת המשך ירי הקסאמים לעבר שדרות והנגב המערבי. אל שר הביטחון נלוו בביקור סגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי, אלוף פיקוד הדרום דן הראל ומפקד כוחות צה"ל ברצועת עזה, תא"ל אביב כוכבי.

 

"החמאס עשה מעשה שלא יעשה, תרתי משמע. הוא אחראי למותם של פלסטינים ביום שישי האחרון בתהלוכה בג'בליה. הוא האשים את מדינת ישראל שאנחנו תקפנו ופגענו בפלסטינים, דבר שלא היה. בנוסף לכך, על מנת לבסס את השקר שלו, הוא ירה מעל 20 קסאמים לשדרות ולמערב הנגב. אנחנו על זה לא נעבור לסדר היום. יהיו פה כללי משחק חדשים. נעצב פה מציאות חדשה. אם שנתם של ילדי שדרות נודדת ויש תחושה של חוסר ביטחון אצל חלק מתושבי שדרות, כך יהיה בקרב כל המהיגות של החמאס והג'יהאד והאחרים. אנחנו נכה בהם ונכה בהם ונכה בהם עד שיבינו שאנחנו לא נקבל כמדינה ריבונית אופי כזה של ירי לתוך מדינת ישראל ופגיעה בילדי ישראל ואזרחי ישראל" אמר.

 

מופז הדגיש: "סוללת התותחים שנמצאת כאן היא לא לצורכי קישוט. היא מבצעית והיא מטווחת, והיא תגיב על כל ירי של קסאם בזמן אמיתי. זה כדי להרתיע וליצור מדיניות של הרתעה מול ארגוני הטרור. התותחים לא נועדו על מנת לירות לעבר מטרות שנמצאות בתוך האוכלוסיה הפלסטינית, יש לנו אמצעים נוספים שיודעים לטפל גם בסוגיות הללו. ולראיה אנו מצליחים באופן יוצא דופן לבצע סיכולים של המנהיגות של הטרור וגם של יורי הקסאמים כאשר הם נעים בתוך השטח הבנוי הפלשתיני. זה נעשה באופן שבו כמעט אין פגיעה בחפים מפשע", אמר.

 

"המסר שלי הוא חד משמעי למחמוד א-זהאר ולכל ראשי הטרור: אנחנו נמשיך לטפל בהם ביד קשה, עד אשר יהיה פה אפס קסאמים. המדיניות הזאת נכון לרגע הזה מוכיחה את עצמה ואנחנו נמשיך איתה ואנחנו נחליט מתי להפסיק. פעולה קרקעית מבחינתנו היא בסדר העדיפות האחרון. אבל, כפי שאמרנו לפני שיצאנו מרצועת עזה, שאנו נערך באופן מספיק אפקטיבי על מנת להשיג את כל המטרות שלנו במידה והטרור ירים ראש, בכלל זה גם פעולה קרקעית. אבל זה נמצא בסדר העדיפות האחרון, וכל זמן שנדע לעשות זאת מהאויר, מהים ומחוץ לרצועת עזה, נעדיף לעשות זאת כך, כי באופי פעולה שכזה רמת החיכוך היא נמוכה והאפשרות לפגיעה בחיילי צה"ל היא מזערית", אמר מופז.

 

בתגובה אמר ח"כ רן כהן כי "יש לפגוע ביורי הקסאמים, אולם פגז של תותח 155 מ"מ, יכול להרוג גם 250 מטר מנקודת הפגיעה. אסור לשר הביטחון להתרברב, ועליו להשמר מכל משמר מירי תותחים על אוכלוסיה אזרחית". עוד הוסיף כהן כי "לפעמים מרוב מצוקה אנו מאבדים את העשתונות. אנחנו לא מדינה של פיראטים, אלא מדינה אנושית. אכן צריך להגן על האוכלוסיה שלנו, מפני חוליות של יורי קסאם, או כל פצצה מתקתקת אחרת. אבל שימוש בתותחים כלפי אזרחים עלול להוביל לתופעות קניבליות. "אני אישית יריתי כבר אלפי פגזי תותחים, אך תמיד רק במלחמות. שימוש כזה מול איזור שהוא בעיקרו של דבר איזור אזרחי, והרי עזה היא איזור אזרחי לכל דבר, עלול להיות קטלני כלפי נשים וילדים. אחרי זה אנו עלולים לשאול את עצמנו איך עשינו את זה ולתלוש לעצמנו את השערות".

 

חבר הכנסת טאלב א-סאנע, אמר כי "הצבת התותחים מול אוכלוסיה אזרחית, שנתונה בין הפטיש לבין הסדן, היא מעשה שנועד להשגת מטרות פוליטיות. התותחים מופנים כלפי הפלסטינים, אבל ההדים מופנים לאזניהם של חברי המרכז כדי לבסס את מעמדו של מופז אצלם".

 

"גשם ראשון" נמשך

 

מופז סירב להתייחס לביטול המפגש בין ראש הממשלה לאבו מאזן , אשר היה מתוכנן בתחילת השבוע הבא. עם זאת אמר מופז שמתקיים תיאום עם הפלסטינים ברמת השטח. תיאום זה נעשה כדי למנוע את המשך ירי הקסאמים. ואכן, מאז הלילה האחרון, שורר שקט על גבול רצועת עזה.

 

ובעזה נמשך היום מבצע "גשם ראשון", במסגרתו ירו מטוסי חיל האוויר לעבר שלושה צירי גישה הסמוכים לעירה בית חנון שבצפון רצועת עזה. מטרת הפגיעה בצירי הגישה היתה להקשות על תנועת המחבלים למרחבי שיגור רקטות הקסאם ולשבש את הניסיונות החוזרים ונשנים לשגר רקטות לעבר שטח ישראל ולפגוע באזרחי ישראל.

 

כמו כן ירו מטוסי צה"ל לעבר שני מבנים בעיר חאן יונס שבדרום רצועת עזה. מדובר במבנים המשמשים כמשרד לפעילות טרור של ארגון הפתח ומבנה המשמש כמשרד חלפנות של ארגון החמאס.

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני סופר
מופז. סייר ברצועה
צילום: רוני סופר
צילום: איי אף פי
מחמוד א-זהאר. מסר ממופז
צילום: איי אף פי
צילום: אמיר כהן
נזקי הקסאם בשדרות
צילום: אמיר כהן
מומלצים