שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  יומני גולדברג: הגרסה המלאה

  ספריית הפועלים מוציאה לאור לראשונה בשלמותם את יומניה של המשוררת והסופרת לאה גולדברג

  בסוף השבוע תצא לחנויות הספרים אסופת יומניה של הסופרת והמשוררת לאה גולדברג בהוצאת ספריית הפועלים. היומנים, שנכתבו משהיתה גולדברג ילדה בת עשר ועד שנים ספורות לפני מותה בשנת 1970, שימשו מאז שנחשפו חוקרי ספרות רבים וחלקים מהם צוטטו בכתבים רבים.

   

  יומן הנעורים של גולדברג, אותו כתבה במשך חמש שנים מגיל עשר (אוקטובר 1921 ועד ספטמבר 1926), נמצא במחסן דירתה והודפס לאחר מותה מטעם מכון

  גנזים, אך זו הפעם הראשונה בה מפורסמים במלאם כקובץ כל שבעת יומניה. את היומנים המועתקים מכתב ידה של גולדברג ערכו לכדי ספר במשך כשנתיים רחל ואריה אהרוני. אריה גם כתב את ההקדמה לספר. 

   

  בנספחי הספר מופיעים בין היתר יומן מסע של גולדברג בברית המועצות, שבחלקו פורסם ב"על המשמר", ראיון עם המשוררת שפורסם בעיתון "הארץ" ומכתבים שכתבה בהם לאברהם שלונסקי. היומנים חושפים בפני הקורא פנים שונים של חייה, מערכות היחסים שלה, סקרנותה וחוויותיה של גולדברג, שהועידה את עצמה מילדות להיות סופרת עברית.

   

  "מצבו הרע של הסופר העברי אינו סוד בשבילי", היא כותבת בשנת 1926 כשהיתה בת 15 בלבד, "עוניו ואי פרסומו זוהי מעשייה ישנה, לכתוב לא עברית – היא בשבילי כאילו לא לכתוב לגמרי; ובכל זאת אני רוצה להיות סופרת, ובכל זאת בזה אני תולה את עתידי ואת כל חיי, זוהי מטרתי היחידה".

   

  גולדברג הגשימה את מטרתה והפכה לאחת מכותבות העברית הבולטות. יומני לאה גולדברג בעריכת רחל ואריה אהרוני זכו לאחרונה בפרס מופת המוענק מטעם המחלקה לספרות במינהל תרבות.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים